olen 24/7 yksin

Pitkään työttömänä olessani olen täysin jo syrjäytynyt ulkomaailmasta.
Ainoa sosiaalinen tapahtuma on ruokakaupassa käynti.
Muuten olen vain kaikki päivät sisällä yksin koneella.
En varsinaisesti harrasta mitään eikä minulla ole kavereita.

Puhelin minulla on mutta siihen vain soittaa vain äitini ja joskus työkkäristä saattavat soittaa.

Äitini asuu sen verran kaukana että häntä en näe usein enkä matkusta häntä tapaamaan joka kuukausi.

Äitini ei tiedä tilanteestani olen vain vakuutellut että kaikki on hyvin.

Hän tietää kyllä että olen työtön.
Mutta tästä yksinäisyydestä en ole viitsinyt avautua.

Hän varmaan pitäisi minua hulluna jos tietäisi että käyn 1-2kertaa viikossa ulkona. Tuo ulkona käyminen on lähinnä kävelen ruokakauppaan ja takaisin kotiin.

Muualla en käy.

Loppu aika menee vain sisällä.

Tuntuu että olen vain kotona vankilassa työttömänä.
15220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oolrait, eli kun menet töihin niin tuo kaikki korjaantuu. Oliko muuta?

Äänestä

lähde päivittäin kävelemään sieltä kämpästä. se ulkona tallustelu ei maksa mitään. ja sitten voit poiketa vaikka kirjastoon. se kirjaston täti sanoo päivää, kunhan sanot itse ensin. se on alku. Voit myös mennä kirkkoon. Ei siellä kovin paljon väkeä käy, mutta virsiä voi laulaa ilman että kukaan arvostele laulun taitoa. Sitten voi jäädä vaikka kirkkokahville. Ei siellä kysytä, että uskotko, eikä edes sitä, että kuulutko kirkkoon, senkus menet sekaan sakkiin
. Ei tartte puhua kellekään, ellei halua, mutta sillai tottuu ihmisten seuraan. ja kuka tietää, vaikka lopulta j alkaisi puhumaankin.

Äänestä

Aloita vaikka ulkoilu nyt ens alkuun. Ammulla ulos kuntolenkille. Sitten päivällä pakolliset nettailut, kaupassa käynnit ihmisten ilmoilla, ruoanlaitot. Sitten onkin jo iltapäivä ja taas kuntolenkille. Itse tulin juuri juoksemasta ja mieliala piristyy jo sillä. Tämäkin on, että kunto alkaa nousemaan vasta pitkällä aikavälillä kohilleen. Ei kannata vaatia alussa liikoja itseltään. Harrastuksia on hyvä keksiä. Täällä on tätä ruoanlaitto painotteista ohjeistusta, niin kokeilet mitä nämä säveltää näitä reseptejä. Ilmottaudut työkkäriin ja sanot että olet valmis niihin 9€ päivässä hommiin. Varmasti saat ihmiskontakteja, mutta silloin pitää tukia paikka tarkoin, ettei huonoa ota. Kumpiko olet? Mies vai nainen? Jostain etsit puolison, niin sehän helpottaa radikaalisti tilannetta! Itse olen täysin samassa tilanteessa ja aion aloittaa näillä 9€ hommilla tässä ennen lumia, mutta minulla on hyvä paikka, jossa on kyllä päässyt sitten palkalliseksikin.

Äänestä
  • Aloittajalle vinkiksi:en tiedä rahatilannettasi, mutta tuossahan tuli jo vinkkejä. Kirjastot o n ilmaisia, uimahallikäynnit eivät paljoa maksa (voi uida ja saunoa samalla käynnillä ja on muitakin immeisiä siellä). Ulkoilua kannattaa harrastaa se piristää. Itse en kyllä jaksaisi vaan tuijottaa nettiä/telkkaa sisällä koko päivää. Entäs jokin uuden kielen opiskelu itseopiskeluna tai jollain kurssilla?

    Äänestä

Toivottavasti asiat paranevan pian kohdaltasi ja saat mukavia ystäviä. Ja hyvää seuraa, joka ymmärtää esim. työttömyyden ajan monet haasteet oikealla tavalla.

Ei kukaan ehkä mitään paapomista halua? Mutta sellaisia ihmisiä ja ystäviä, joilla on perusarvot kohdallaan ja kokemusta oikeista asioista.

Onnea työn hakemiseen ja kaikkiin asioihin.

Äänestä

Kuulostaa hyvältä. Saat päättää asioistasi itse eikä tarvitse aina neuvotella kaikesta jonkun toisen kanssa. Rahasi ovat sinun eikä puolison. Et vastaa kenenkään muun toiminnasta tai virheistä.

Yksin on useimmiten hyvä olla, kunhan vain viihtyy itsensä kanssa.

Äänestä

Ja katsele paikkakuntasi lehdestä tai netistä menovinkkejä, yleisötapahtumia. Varmaan olet alkanut sitä jo pohtimaakin kun mieleesi tuli kirjoittaa täällä. Lähteminen ulos asunnolta tekee joka tapauksessa hyvää. Istuminen ja makaaminen netin ääressä ei tee fysiikallesikaan hyvää. Kyllä löytää köyhäkin ilmaisia virikkeitä.

Äänestä

Hei meitä on todella monia sun kanssa. Samassa tilanteessa.Voin sanoa että kantsii pyrkiä ensi alkuun useammin ihmisten,paikkojen,tapahtumien äärelle niitten asioiden ympärille jotka kiinnostaa sua,voisi todella tehdä hyvää että löytäisit yhden kaverin ees ,siksi nekin kaksi kertaa kun lähdet ulos kotoa,keskity löytämään ja näkemään vihjeitä ihmisistä ympärillä,voisiko joku keskustelu tuikituntemattomankin kanssa tuoda päivääsi eloa.Toinen hyvä vinkki on että auta kanssaihmisiä aina kun voit.Toinen hyvä on antaa aikaa johonkin hyvään vapaaehtoisjuttuun.Äitille voit kertoa hyvin yksinäisyydestäsi sillä että läheisesi tietää on rehellistä,äitikin voi haluta tietää auttaa jutella kanssasi enemmän,jos tietää että olet yksin,toinen äitilläsi voi olla tuttujen ystävien aikuisia lapsia ym. joita voi päästä näkemään/tutustumaan sitä kautta.Vaikka et ehkä piittaa uskonnoista niin hyviä ja hyväksyviä nuorten iltoja löytyy pk-seudulta joista saa tervettä ajattelemisen sekä tekemisen tuntua.Jos ihmiset ei kiehdo tai omanikäiset voit ottaa ystäväksi jonkun hiukan vanhemman vaikka työväenkurssilta sienestämään/mustikkaan,tai miespuolisia ihmisiä uskaltaa aina kysyä kalaan.Yökerhoihin en suosittele menemään niistä kun ei aitoa kanssakäymistä hirveesti löydä.Toinen hyvä on esim. jonkun tavoitteen parissa ähertäminen.Vaikka et ole töissä,voit ihan hyvin hakeutua jollekin hyvinvointikurssille,vaikka terveydenhoitajan/lääkärin juttusien kautta,kertoa tästä sillä luultavasti erakoitumista sinulle olisi todella hyötyä piristysruiske vaikka kuntoilla tai esim.jos on painoa, niin vertaistuki ryhmiä löytyy,kantsii sielä myös jutskata asioista.Pikkuhiljaa saat varmasti ajatuksia kuinka voisit saada enemmän sosiaalista kanssakäymistä,työttömyyttä ei tarvitse hävetä kotona.Voit myös mennä aamupalalle jonnekin työttömien yhteis ry paikkoihin.Aivan varmasti löydät avoimia ja mukavia ihmisiä.Hyvää syksyä sulle :)

Äänestä

Kohta pääset maatilan raikkaisiin ulkotöihin ja kuntosi kohenee etkä syrjäydy.

Äänestä

Hae Virosta viinaa. Sitten vedät niitä pohjiksi ja sitten kapakkaan, sieltä löytyy aina iloisia ihmisiä oli viikonpäivä tai kellonaika mikä tahansa. Tai no klo. 9-02 välillä mutta pitäähän sitä välillä nukkuakin.

Äänestä

kyllä ryyppääminen kännättää äinä jös väin hälyää

Äänestä

Nainen saa seuraa kun vain ilmestyy paikalle, ellei nyt ihan pellonpelätin ole. Nyt kapakkaan sieltä ja otat vastaan tarjotut paukut, joka ainoan tuot jonkun kotiisi. Aamulla voi pöydälläsi olla jopa rahaa jos ukko livahtaa.

Lauantaina uusiksi. Joka viikko.

Tietokone kannattaisi heittää seinään, koska olet pahasti addiktoitunut siihen.

Äänestä

Minä myös yksin ja työkyv.eläkkeellä. Harvoin vieraita käy, tyttö joskus soittaa. Käyn päivittäin lenkillä, pysähdyn naapureitten kanssa vaihtamaan muutaman sanan vaikka ilmoista. Olen sanonut naapureille, asun kerrostalossa, että jos tarvitsevat apua, voin auttaa, käydä vaikka kaupassa vanhuksille, vielä ei ole kukaan tarvinnut apuani, minua ei yksin oleminen ahdista, hyvä näin. Kaikki olemme erilaisia.

Äänestä

Työttömille virkistyslomia 40 € 5 päivää täysihoidolla
www.solaris-lomat.fi

Äänestä

Älä jää kotii makaamaan on muitakin vaihtoehtoja. Mene vaikka kuntouttavaan työtoimintaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nyyhky silmä kirjoitti:

Pitkään työttömänä olessani olen täysin jo syrjäytynyt ulkomaailmasta.
Ainoa sosiaalinen tapahtuma on ruokakaupassa käynti.
Muuten olen vain kaikki päivät sisällä yksin koneella.
En varsinaisesti harrasta mitään eikä minulla ole kavereita.

Puhelin minulla on mutta siihen vain soittaa vain äitini ja joskus työkkäristä saattavat soittaa.

Äitini asuu sen verran kaukana että häntä en näe usein enkä matkusta häntä tapaamaan joka kuukausi.

Äitini ei tiedä tilanteestani olen vain vakuutellut että kaikki on hyvin.

Hän tietää kyllä että olen työtön.
Mutta tästä yksinäisyydestä en ole viitsinyt avautua.

Hän varmaan pitäisi minua hulluna jos tietäisi että käyn 1-2kertaa viikossa ulkona. Tuo ulkona käyminen on lähinnä kävelen ruokakauppaan ja takaisin kotiin.

Muualla en käy.

Loppu aika menee vain sisällä.

Tuntuu että olen vain kotona vankilassa työttömänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu