Onko uskonnollisesta radikalismista tullut tietynlainen synonyymi sanalle "terrorismi"?
Mielipiteitä...
Mielipiteitä...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onhan noita Daavidin Oksia ollut ennenkin.
Tämmönen dekkari kuin "Alla kuoriaisen kellarin" tuli tässä vastaluettuna mieleen. Hirviösaarnaaja pitää siinä kuria lahkossaan.
"Mielipiteitä... "
Ei ole.
Kääk. Siis ei ole [tullut [synonyymi [sille [kysymällesi [jutulle]]]]].
Mielestäni ei ole, eikä saa tulla.
Uskonnollinen radikalismi saattaisi olla myös täysin väkivallatonta a`la Gandhi. En tiedä, minkä kirkon oveen nykyään uskonnollisen radikaalin pitäisi teesinsä naulata, mutta radikaalin uskonnollisuuden ( radikaali juontuu latinan sanasta radeks = juuri; juuriaan myöten uudistavaa. Kiitos vaan äikän opettaja.) ja terrorin välillä ei mielestäni välttämättä yhtymäkohtaa ole.
ISIS on vain yksi radikaalin uskonnollisuuden ilmentymä ja sellainen, jossa uskonnollisuus on laitettu ajamaan poliittisia päämääriä.
Voin toki olla myös vääräsä.
Ei, koska uskonnollinen radikalismi ei ole automaattisesti terrorismia ja terrorismi ei ole läheskään aina uskonnollista radikalismia.