Pelikaani

tiedottaa

http://keskustelu.suomi24.fi/node/12162838#comment-0


AL: Tuomio julkisen tiedon julkaisemisesta internetissä!

Mies sai tuomion siitä, että hän kertoi internetissä julkisia tietoja rikostuomiosta.

Käräjäoikeus katsoi, että tuomiosta kertonut mies syyllistyi yksityiselämää loukkaavaan tiedon levittämiseen!

Syytetty ei edes maininnut X:n nimeä, mutta kuvasta pystyi tunnistamaan hänet.

Oikeuden mukaan teko oli omiaan aiheuttamaan vahinkoa ja kärsimystä Xälle sekä häneen kohdistuvaa halveksuntaa.

Syytetty tuomittiin sakkorangaistukseen ja maksamaan kärsimyskorvauksia uhrille.

Rikoslain mukaan yksityiselämää loukkaava tiedon välittäminen on sitä, että "joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa".

Tuomio voi siis tulla, vaikka kaikki tiedot olisivat totta eikä julkaisussa olisi mitään solvaavaa!

Internetissä toimiva yhdistys on jo pitkään liikkunut lain rajamailla julkaisemalla tuomittujen seksuaalirikollisten nimiä. Huomio julkisuudessa on kuitenkin kiinnittynyt yleensä lakipykälään kunnianloukkauksesta.

Yleensä kunniaa voi loukata vain esittämällä valheellisen tiedon toisesta. Lain mukaan kunniaa voi kuitenkin loukata myös totta olevalla tiedolla, jos se halventaa toista!

Jotta kyseessä olisi ollut yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen, se olisi pitänyt tehdä esimerkiksi tiedotusvälineessä, internetin keskustelupalstalla tai vaikkapa Facebook-ryhmässä.

Tiedon huutaminen kovalla äänellä ihmisjoukon kuullen saattaisi myös täyttää tunnusmerkistön.

On siis mahdollista, että internetissä seksuaalirikoksista tuomittujen nimiä julkaisevan yhdistyksen vastuuhenkilöt syyllistyvät rikokseen.

Selitykseksi EI siis riitä se että väittää vaan tiedottavansa rikollisista, jos tieto on "omiaan aiheuttamaan vahinkoa", mitä tietysti pedofiiliksi väittäminen on.

Yksittäiselle kansalaiselle syyksi julkaisuun voi riittää esimerkiksi kosto.

Tilannetta pahentaa rikostuomioita internetissä julkaiseva yhdistys, jonka toiminnasta yhteiskunnallinen merkittävyys puuttuu tyystin.

Pahimmillaan tällainen vastuuton "tiedottaminen" voi kääntyä avoimuutta vastaan.
Lainsäätäjä alkaa nähdä tarvetta salata sellaisia tietoja, jotka tällä hetkellä ovat julkisia.

Voivoi.. toivottavasti oli sen arvoista?

Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen rikoksesta tuomittavat kärsimyskorvaukset henkisistä ja taloudellisista kärsimyksistä ovat usein samaa luokkaa kun kunnianloukkauksissakin eli pahimmillaan kymmeniä tuhansia.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

        Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
        Ikävä
        128
        1488
      2. Hirvittävä onnettomuus.

        Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
        Rovaniemi
        37
        1401
      3. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        67
        1215
      4. Hei sinä nainen

        Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
        Ikävä
        54
        1149
      5. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        69
        994
      6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

        Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
        Maailman menoa
        254
        954
      7. Kelan perkeleellinen käytäntö

        Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
        Maailman menoa
        193
        934
      8. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        73
        911
      9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
        Suomalaiset julkkikset
        15
        823
      10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

        Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
        Maailman menoa
        106
        818
      Aihe