Keskustan kansanedustaja Sirkka-Liisa Anttila vahvistaa Suomenmaalle, että hän lähtee myös seuraaviin eduskuntavaaleihin.
Aivan roskapuhetta, hän tyrmää huhut, ettei asettuisi enää ehdolle.
Olen antanut suostumukseni jo elokuussa.
Aivan roskapuhetta, hän tyrmää huhut, ettei asettuisi enää ehdolle.
Olen antanut suostumukseni jo elokuussa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei...ei jumalauta ei...
Heinäkuussa Anttila kertoi harkitsevansa ehdokkuuttaan. Hän sanoi antavansa tilaa nuoremmillekin, mutta tarpeen vaatiessa asettuvansa itsekin ehdolle.
Tottapa sellaista tarvetta on ilmennyt, joka Anttilan puheissa ilmenee Suomen etuna?
Suomen etu on jättää äänestämättä tuollaisia anttiloita.
tarvitaan konkurssipesän selvittäjää, eli lakimiestä..
On täysin luonnollista, siis Anttilalle, että hän asettuu ehdolle. Hän jo aiemmin sanoi, ettei eläkkeellä eli vapaa-ajalla ollessa osaisi tehdä mitään. Niin fakkiutunut hän on, että päivittäiset rutiinit on aina oltava samat ja mikäpä tilanteeseen sopisi paremmin kuin eduskunnan ohjattu päivähoito.
Toivottavasti keskustaa äänestävillä on järkeä jäljellä edes se pieni hitunen, joka neuvoo ja ohjaa olemaan kriittinen Anttilan ehdokkuudelle. Keskustan on päästävä eteenpäin ja samalla kirkastettava imagoaan sekä selkeytettävä linjaa, ja se onnistuu vaihtamalla suurin osa vanhoista edustajista uusiin. Kapea-alaiset vanhat jäärät ovat jo pitkään olleet keskustan kehityksen jarruna. Kuunnelkaa kyselytunteja ja lukekaa verkkosivuja, jos ette usko.
Ei minulla keskustaa vastaan mitään ole, mutta kyllä nyt pitäis jo kiireesti herätyskellojenkin soida, ettei helkuta Anttilaa, Juhantaloa, Kaikkosta, eikä Lehtomäkeä otettaisi edes ehdolle.
Nyt kepulaiset järki käteen.....
Tuohan on kuin antaisi astalon vastustajalle, ja sanoisi, että kopautappas minut polvilleni..
On siellä muitakin, joiden pitäisi jo itsekkin ymmärtää, ettei kepu tai kansa heitä tarvitse, vaan he kepua ja kansaa, jotta turvaisivat taas neljäksi vuodeksi toimeentulonsa, kun eivät oikeisiinkaan töihin kykene.
Kaunisto on yksi, jonka toimia edellisten presanvaalien aikaan piti ihmettellä. Tuollaineko vielä otetaan ehdolle, joka tekee työtä kepun listoilla tioisen puolueen hyväksi.
Nyt on annettava uusille tilaa, luulisi noiden jo itsekkin asian ymmärtävän. No sehän nähdään, onko kepulaiset ymmärtäneet, että eläkeläiset on eläkeläisiä, ja omaneduntavoittelijat joutavat lähteä tavoittelemaan sitä omaa etuaan muualle, kuin eduskuntaan, jossa pitäis ajaa koko kansakunnan etua.
Tuohan alkaa kohta näyttämään samalta, kuin demukoiden touhu.
Nyt pitää kokoomus heivata hevonkuuseen kuuseen kukkoilemasta, eikä persuistakaan ole noilla nykyedustajilla maamme taloutta kohentamaan, eikä juuri muutenkaan yhteiskuntaamme johtamaan.
Kyllä se puolueena on oillut ihan tervetullut, ja miksei hallituspuoleenakin menis, mutta jotensakin on alkanut tuntumaan, että noissa persuissakin on aivan liikaa sellaisia joiden ei olisi edes ehdolle pitänyt päästä.
Jos oikein asiaa ajattelee, niin perustettakoon seuraava hallitus sitten, että puolueiden saaman kannatusprosentin perusteella valitaan ministerit, siten, että joka puolueesta olisi ainakin yksi ministeri hallituksessa, siis niistä puolueista, joiden äänimäärä riittää saamaan edustajan läpi.
Jos noin meneteltäisiin, niin silloin ei voisi ryhmäkurilla estää edustajaa painamasta ei tai jaa nappia. Kansanedustajan pitää saada äänestää oman mielensä mukaan, niin silloin äänestäjien antama ääni pääsee paremmin arvoonsa.
Sitä nyt sentään ei tarvi hyväksyä, että pressanvaaleissa, joku menee työskentelemään jonkun muun puolueen ehdokkaan puolesta.
Väyrynen menee kyllä taaskin läpi, ja jonkinsortin narsistina alkaa vaatimaan ministerin pestiä itselleen. No ei Väyrynen ole niitä huonoimpia ollut koskaan, vaikka varmaankin Väykkyä kyrpee, kun ei hänestä voi pääministeriä tulla, eikä enää pressaakaan.
Liikaa on narsisteja ja pelkkiä omaneduntavoittelijoita noissa poliitikoissa, ja ne pitäis saada jollain opilla seulottua pois.
sanoo, että hänen motiivinsa on kirkas. Haluan antaa kokemukseni, joka ei ole ihan pieni, isänmaan käyttöön tämän teinihallituskomennon jälkeen. Isänmaan pelastamiseen sitoudun, jos vaalipiirini äänestäjät sen suovat
koskahan pankkopoika ilmoittaa mistä vaalipiiristä hän yrittää ?
että vuoden 2015 tuet on maksettava tukivuoden aikana.
Hallinnon on toimittava niin, että tuet maksetaan ajallaan. Maataloustukiuudistuksista ei saa aiheutua viljelijöille lisää maksuvalmiusongelmia tukien viivästymisen takia.
Luultavasti on ehdolla Oulun vaalipiirissä, koska kertoi ehdokkuudestaan samana päivänä, kun keskustan piirikokous valitsi siellä ehdokkaansa.
"Sirkka sanoo, että motiivinsa on kirkas"
Ehkä niin, mutta ajatus taitaa jo olla sumea, kun puhuu kokemuksen antamisesta isänmaan käyttöön.
Kokemusta olisi tarvittu hänen ollessa ministerinä. Niin vain siinäkin kävi, että Anttilan puutteellinen kokemus huomattiin ja "palkittiin" Anti Animalialla ja Siilin piikillä. Jos joku ei vieläkään tiedä mitä ne ovat, niin kerrotaan se nyt: ne ovat vakavia moitteita huonosti hoidetusta työstä.
Isänmaan pelastamiseen hänestä ei ole. Jäiväthän siatkin oman onnensa varaan.
uusi ympäristöministeri, Suomi pelastuu !
Sirkka ole Loimaalta kotoisin !