Mitkä ovat asenteesi kuolemaa ja eutanasiaa kohtaan? Väitöskirja

Kansalaisten ja sairaanhoitajien asenteet kuolemaa ja eutanasiaa kohtaan.

Tämän tutkimuksen tarkoituksena on kuvata kansalaisten sekä sairaanhoitajien kuolemaan ja eutanasiaan kohdistuvia asenteita. Tavoitteena on tuottaa uutta tietoa yhteiskunnassa vallitsevista, kuolemaan ja eutanasiaan kohdistuvista asenteista. Lisäksi tarkoituksena on edistää yhteiskunnassa käytävää keskustelua kummastakin aiheesta.

Mikäli olette täysi-ikäinen ja Teillä on riittävä suomen kielen taito, pyydän Teitä osallistumaan tutkimukseen.

Tutkimus toteutetaan sähköisenä kyselynä, jossa Teille esitetään suljettuja kysymyksiä kuolemasta ja eutanasiasta. Edellisten lisäksi lomake sisältää taustatietokysymyksiä. Arvioitu aika kyselyyn vastaamiseen on noin 15 minuuttia ja voitte osallistua tutkimukseen teille sopivana ajankohtana.

Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista eikä siitä koidu Teille mitään haittaa. Tutkimuksessa ei kysytä Teidän henkilökohtaisia tietojanne, jolloin henkilöllisyytenne ei paljastu tutkimuksen missään vaiheessa edes tutkijalle. Tästä johtuen antamienne tietojen poisto ei ole vastaamisen jälkeen mahdollista, koska vastauksia ei voida yhdistää yksittäiseen osallistujaan. Tutkimuksen aikana kerättyä tietoa käsitellään luottamuksellisesti. Aineistoa käytetään ainoastaan aiheeseen liittyvään tieteelliseen tutkimukseen. Kerätty aineisto säilytetään ulkopuolisten tavoittamattomissa, lukollisessa kaapissa tutkijan työhuoneessa. Tutkimuksen valmistumisen jälkeen aineisto hävitetään asianmukaisten ohjeiden mukaisesti.

Tutkimuksen tuloksista tullaan raportoimaan eri julkaisuissa sekä konferensseissa. Tutkimus on osa väitöskirjatutkimusta, jonka suunniteltu valmistumisajankohta on joulukuu 2017. Voitte halutessanne seurata tutkimusprosessia sosiaalisen median välityksellä. Vastaan sähköpostitse mielelläni kaikkiin tutkimukseen liittyviin kysymyksiin.

Tutkimus toteutetaan osana Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen tohtoriohjelmaa. Ohjaajina toimivat professori, THT Anna-Maija Pietilä, TtT Tarja Kvist sekä professori, LT Olli-Pekka Ryynänen.

Mikäli haluatte osallistua tutkimukseen, pyydän Teitä vastaamaan kyselyyn 13.11.2014 mennessä.
Kysely avautuu tästä linkistä: https://elomake.uef.fi/lomakkeet/8881/lomake.html

Ystävällisin terveisin,

Anja Terkamo-Moisio ([email protected])
Sairaanhoitaja, TtM, TtT-opiskelija
Itä-Suomen yliopisto
Terveystieteiden tiedekunta
Hoitotieteen tohtoriohjelma
37311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Nosto takaisin etusivulle :)
Tänäänkin kerään aineistoa.

Äänestä
  • Nuo voi aloittaa itsestään sen armokuoleman, katsotaan sitten miten senjälkeen eteenpäin...

    Äänestä

Aineiston keruun kolmas päivä :)

Äänestä

Hallaa tekee se, että kun hallitusti päättää päivänsä, niin kalmo ei kelpaa anatomian laitokselle - eivät ota vastaan jos on suoritettu ruumiinavaus kuolemansyyn selvittämiseksi eli varmistamiseksi.

Äänestä
  • Piti oleman PATOLOGIAN ei anatomian.

    Valittaa lapsusta :)

    Äänestä

Hei,
Kiitos viestistäsi, en oikein tiedä miten tähän ottaisin kantaa koska en ole asiaa tuosta näkökulmasta miettinyt :)

Anja

Äänestä

Rikkaruohot pitääkin kitkeä. Näin saadaan elintilaa uudelle terveelle kasvulle. En näe mitään estettä sille, etteikö eutanasiaa voitaisi käyttää laajastikin hyödyttömän aineksen karsimiseen.

Äänestä

Aineiston kerun toinen viikko käynnissä.
Joko olet käynyt ilmaisemassa näkemyksesi? :)

Terv, Anja

Äänestä

Nosto tälle päivälle :)

Mukavaa keskiviikkoa!

Anja

Äänestä

Kiitos kaikille tähän mennessä osallistuneille!

Anja

Äänestä
  • Vastasin tuohon, mutta tuli jälkeenpäin mieleen että siitä olisi puuttunut kysymys
    eutanasian vapaaehtoisuudesta. Vai muistanko väärin?

    Äänestä

  • Minäkin vastasin ja sitten jälkeenpäin mietin, miksi hemmetissä kaikkien tilastollisten kysymysten pitää olla niin tautisen vaikeassa muodossa. Vähän niin kuin kierossa, jotta joutuu funtsaamaan monta kertaa tarkoitusperiä ja ettei vain vastaa väärin juuri päinvastaisella tavalla.

    Äänestä

Kiitos kommentista ja vastauksesta :)

Vapaaehtoisuus sisältyy eutanasian määritykseen, jolle kysely perustuu. Määritelmä esiintyy useammassakin kohdassa kyselyä.

Terv. Anja

Äänestä
  • Kyselynne on puutteellinen, sillä sieltä ei ole kommenttiosaa.
    Täysin samoja vastauksia voi tulla aivan eri syistä, ettekä te kykene erottamaan todellista asennetta ilman vapaasti kirjoitettuja kommentteja.

    Tilastollisesti voitte tietysti yrittää päätellä asioita, mutta ennustan ettette löydä tuloksista sitä mistä syystä vastataan juuri tietyllä tavalla, eikä mitattu siis vastaa sitä mitä yritetään mitata.

    Olisi kirjoittanut sinne kommentteihin, että kukin tappakoon itsensä jos sen tarpeelliseksi katsoo. Yhteiskunnan käyttö itsemurhan tekijänä johtaa väistämättä väärinkäytöksiin ja ulkomailta on jo havaintoja joissa iäkkäitä ihmisiä painostataan kuolemaan. Suostuvat sitten kun eivät koe voivansa vaikuttaa omiin asioihinsa ja käytännössä kyse on silloin murhasta.

    Tiedetään että meillä joka vuosi vanhukset tekevät itsemurhia lääkkeillään, joten käytännössä eutanasialainsäädäntö on tarpeeton ja jos se säädettäisiin, seuraisi siitä sen väärinkäyttö yhteiskunnan varojen säästöön tai jonkun henkilökohtaisen edun hankkimiseen.

    Äänestä

Kysymysten puutteellisuudesta tai vastausten tulkinnasta en sano mitään, mutta eutanasia ei ole sama asia kuin itsemurha. Eutanasiasta on turha puhua, jos on laatinut tutkimuksia eikä tiedä oikeasta elävästä elämästä mitään.

Kannattaa ensin tutustua sairauksiin ja kuolemaa odottaviin ihmisiin, ennen kuin puhuu niin kuin tietäsi jostain jotain. Teoria ja käytäntö ovat tässäkin asiassa niin kaukana toisistaan kuin maailmankaikkeuden toinen reuna täältä eikä tästä aiheesta pääse jyvälle ilman hyvää ja konkreettista käsitystä ihmisen loppuajasta tämän maan päällä.

Äänestä

Huomenta ja kiitos kommenteistanne :)

Kommentointimahdollisuuteen sekä sen puuttumiseen otan kantaa vasta aineiston keruun jälkeen.

Edellinen kommentoija "Tutkimus ei kerro" toi esiin tärkeän seikan, eli sen ettei eutanasia ole sama kuin itsemurha. Kiitos tästä.

Sunnuntaiterveisin
Anja

Äänestä

Kysely on niin kristillisviritteinen, että pakanalle se on kiusallista. Täytin kumminkin...

Äänestä
  • Kiitos osallistumisesta!
    Anja

    Äänestä

Aineiston keruu edelleen käynnissä, eli vielä ehtii halutessaan vastaamaan :)

Sunnuntaiterveisin,
Anja

Äänestä

Vastasin. Kannatin eutanasiaa kaikissa mainituissa tapauksissa. Sitä en tajua, miksi asiaan on sotkettu uskomukset satuihin ja satuolentoihin.

Äänestä

Kiitos kaunis osallistumisestasi.
Otan kantaa tuohon uskonto-asiaan aineiston keruun päätyttyä :)

Anja

Äänestä

kannatan ehdottomasti eutanasiaa, on epäinhimillistä pitää esim. koneiden avulla ihmistä kitumassa, jos ei toivoa ole enää. Eläimetkin lopetetaan armelijaasti kitumasta.

Äänestä

Tilastot osoittavat, että kuolleisuus romahtaa tuolla 130 vuoden jälkeen - sinne on sinniteltävä ja jo helpottaa?

Äänestä

Kannatan eutanasiaa kun potilaalla on täysin parantumaton sairaus tai tuskallinen kuolema uhkaa. Miksi pitäisi kiduttaa ihmistä kun voitaisiin päästää kivuttomasti poiskin?

Itselläni on elinluovutustestamentti ja sähköisen elvytyksen kieltävä kortti lompakossa mukana, en todellakaan halua onnettomuustilanteesta letkuihin lopuksi elämääni sairaalaan vaan haluan oikeuden kuolla arvokkaasti tuollaisessa tapauksessa.

Äänestä

Kannatan eutanasiaa. Myös minulla on elinluovutustestamentti, mutta ehkäpä elimeni ovat liian vanhoja eivätkä enää kelpaa. 69 v.

Vastasin myös kyselyyn.

Äänestä

Kiitos myös teille kommenteista ja osallistumisesta :)

Sunnuntaiterveisin,
Anja

Äänestä

Vielä on reilu viikko vastausaikaa :)

Anja

Äänestä
  • Vastasin kysymyksiin. Ja mielenkiinnon vuoksi. Onko tullut paljon vastauksia?

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Vastasin kysymyksiin. Ja mielenkiinnon vuoksi. Onko tullut paljon vastauksia?

    Kiitos sinulle :)

    En tietenkään voi tässä vaiheessa kertoa tarkkaa vastaajamäärää, mutta voi sanoa että itse olen positiivisesti yllättynyt kyselyn saamasta vastaanotosta.

    Toki, kuten aiemminkin olen painottanut, JOKAINEN vastaus on tärkeä ja mitä kattavampi otos, sen "painavammat" tulokset.

    Vastasiko tämä kysymykseesi? ;)

    Anja

    Äänestä

  • UPDATE_10432809 kirjoitti:

    Kiitos sinulle :)

    En tietenkään voi tässä vaiheessa kertoa tarkkaa vastaajamäärää, mutta voi sanoa että itse olen positiivisesti yllättynyt kyselyn saamasta vastaanotosta.

    Toki, kuten aiemminkin olen painottanut, JOKAINEN vastaus on tärkeä ja mitä kattavampi otos, sen "painavammat" tulokset.

    Vastasiko tämä kysymykseesi? ;)

    Anja

    Kyllä, kiitos.

    Äänestä

Kävin vastaamassa, mutta jätin lähettämättä, koska en pitänyt seuraavista asenteista itse kyselyssä:
- uskonnon merkityksen korostamisesta
- armomurha-ajatuksen ujuttamisesta esimerkkeihin

Jos on kyse kansalaisten ja sairaanhoitajien asenteiden (mahdollisten asenne-erojen) selvittämisestä, kaipaisi noin korostunut uskonnon rooli kyselyssä jotain selitystä ennen vastaamista. Kun selitystä ei ole, jää jäljelle lähinnä vain oletus tutkijan omasta uskonnollisperäisestä intressistä.

Jotenkin tuntuu ikävältä myös se, että esimerkkeihin on sisällytetty minkäänlaiseen kommunikointiin kykenemättömien umpidementoituneen vanhuksen ja syvästi kehitysvammaisen vaikeasti sairaan keski-ikäisen tapaukset, joiden ei kuuluisi olla niissä edes mukana, jos kysymysten edellä esitettyä eutanasian määritelmää henkilön omasta tahdosta pidetään lähtökohtana. Hoitotestamenteistahan ei ole lupa olettaa mitään, jos niistä ei ole kerrottu. Tässä kohdassa ei voi välttyä ajatukselta, että tutkija hakee armomurha-aspektia tietynlaisella harhautuksella. Motiivi jää epäselväksi, ellei sekin sitten ole uskonnollisperäinen.

Harmi sinänsä. Olisin vastannut mielelläni asennevapaaseen kyselyyn. Siitä huolimatta, menestystä väitökseen!

Äänestä

Hei,

kiitos palautteestasi :)
Luonnollisesti olen pahoillani siitä, että keskeytit osallistumisesi mutta antamasi palaute on erittäin arvokasta, koska se auttaa osaltaan kuvaamaan kyselyn aiheuttamia reaktioita.

Tässä vaiheessa en ota lähemmin kantaa palautteeseesi, mutta huomioin sen omassa palautteessani, jonka annan aineiston keruun päätyttyä.

Terv. Anja

Äänestä

Paskon on parempi kuolla.

Äänestä

Kysely sulkeutuu 6 päivän kuluttua :)
Oletko jo osallistunut?

Anja

Äänestä

TÄNÄÄN viimeinen mahdollisuus osallistua kyselyyn, joka sulkeutuu keskiyöllä :)

Terv. Anja

Äänestä

Aineiston keruu on päättynyt, kiitos kaikille osallistuneille!

Kyselyyn vastasi 3868 henkilöä, mikä ylitti kaikki odotukset, niin minun kuin todennäköisesti muidenkin.

Olen saanut huiman määrän kommentteja, kysymyksiä ja ehdotuksia aineistonkeruun aikana. Vastaukseni ja omat kommenttini voitte lukea halutessanne blogista:
http://hyvapahakuolema.blogspot.fi/2014/11/vastauksia-kommentteihin-ja-kysymyksiin.html

Mielelläni jatkan keskustelua kanssanne aiheesta edelleenkin.
Hyvää viikonloppua!
Anja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyva_paha_kuolema kirjoitti:

Kansalaisten ja sairaanhoitajien asenteet kuolemaa ja eutanasiaa kohtaan.

Tämän tutkimuksen tarkoituksena on kuvata kansalaisten sekä sairaanhoitajien kuolemaan ja eutanasiaan kohdistuvia asenteita. Tavoitteena on tuottaa uutta tietoa yhteiskunnassa vallitsevista, kuolemaan ja eutanasiaan kohdistuvista asenteista. Lisäksi tarkoituksena on edistää yhteiskunnassa käytävää keskustelua kummastakin aiheesta.

Mikäli olette täysi-ikäinen ja Teillä on riittävä suomen kielen taito, pyydän Teitä osallistumaan tutkimukseen.

Tutkimus toteutetaan sähköisenä kyselynä, jossa Teille esitetään suljettuja kysymyksiä kuolemasta ja eutanasiasta. Edellisten lisäksi lomake sisältää taustatietokysymyksiä. Arvioitu aika kyselyyn vastaamiseen on noin 15 minuuttia ja voitte osallistua tutkimukseen teille sopivana ajankohtana.

Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista eikä siitä koidu Teille mitään haittaa. Tutkimuksessa ei kysytä Teidän henkilökohtaisia tietojanne, jolloin henkilöllisyytenne ei paljastu tutkimuksen missään vaiheessa edes tutkijalle. Tästä johtuen antamienne tietojen poisto ei ole vastaamisen jälkeen mahdollista, koska vastauksia ei voida yhdistää yksittäiseen osallistujaan. Tutkimuksen aikana kerättyä tietoa käsitellään luottamuksellisesti. Aineistoa käytetään ainoastaan aiheeseen liittyvään tieteelliseen tutkimukseen. Kerätty aineisto säilytetään ulkopuolisten tavoittamattomissa, lukollisessa kaapissa tutkijan työhuoneessa. Tutkimuksen valmistumisen jälkeen aineisto hävitetään asianmukaisten ohjeiden mukaisesti.

Tutkimuksen tuloksista tullaan raportoimaan eri julkaisuissa sekä konferensseissa. Tutkimus on osa väitöskirjatutkimusta, jonka suunniteltu valmistumisajankohta on joulukuu 2017. Voitte halutessanne seurata tutkimusprosessia sosiaalisen median välityksellä. Vastaan sähköpostitse mielelläni kaikkiin tutkimukseen liittyviin kysymyksiin.

Tutkimus toteutetaan osana Itä-Suomen yliopiston hoitotieteen tohtoriohjelmaa. Ohjaajina toimivat professori, THT Anna-Maija Pietilä, TtT Tarja Kvist sekä professori, LT Olli-Pekka Ryynänen.

Mikäli haluatte osallistua tutkimukseen, pyydän Teitä vastaamaan kyselyyn 13.11.2014 mennessä.
Kysely avautuu tästä linkistä: https://elomake.uef.fi/lomakkeet/8881/lomake.html

Ystävällisin terveisin,

Anja Terkamo-Moisio ([email protected])
Sairaanhoitaja, TtM, TtT-opiskelija
Itä-Suomen yliopisto
Terveystieteiden tiedekunta
Hoitotieteen tohtoriohjelma

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu