Turbo wankel?

Onko sellaisia tehty joskus, ei myyntiin varmaankaan, mutta protona tai jälkiasennuksena? Jos on, niin millaisia olivat tulokset? Jos ei ole, niin miksihän? Estääkö wankelin/kiertomäntämoottorin toimintaperiaate turbon käytön? Vai olisiko se kenties hyötysuhteeltaan parempi kuin "tavallisessa" moottorissa?

Turbolla tarkoitan tässä sekä pakokaasuahdinta, että mekaanisia ahtimia.

Jotkin termit voivat olla väärin, turha niistä naputtaa. Olisi ihan mielenkiintoista saada jotain tietoa asiasta.
81231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niitähän on ollut sarjatuotannossa vuosikymmeniä.

Mazda RX-7 80- ja 90-luvuilla ja Mazda RX-8 tällä hetkellä.

Äänestä
  • Uudessa RX-8:ssa mitään turboa ole. Mistä sellaista olet päähäsi saanut? Ei ainakaan ole mainintaa tuulilasin testeissä tai arvioinneissa. Saati valmistajan omilla sivuilla.

    Äänestä

  • kyselevä kirjoitti:

    Uudessa RX-8:ssa mitään turboa ole. Mistä sellaista olet päähäsi saanut? Ei ainakaan ole mainintaa tuulilasin testeissä tai arvioinneissa. Saati valmistajan omilla sivuilla.

    Muistinkohan väärin.

    Ainakin RX-7 mallissa turbo on.

    Mitäs kyselet, jos sinulla on tietoa asiasta.

    Äänestä

  • Hihhuli kirjoitti:

    Muistinkohan väärin.

    Ainakin RX-7 mallissa turbo on.

    Mitäs kyselet, jos sinulla on tietoa asiasta.

    ...että uudessa sitä ei ole, mutta en tiennyt että se on ollut aikaisemmissa. Kyselinhän minä muutakin kuin Mazda-tietoa tuossa avauksessani...

    Äänestä

Kyllä niitä on on tehty, ja kaupallisena ainakin edellämainittu rx-7.
Ilmeisesti et ymmärrä paljoakaan moottoritekniikasta kun pitää kysellä sopiiko wankel ahdettavaksi, joten katseleppas vaikka Googlelta lisää asiasta, ja kun muistat että wankelin kaupallinen valmistus on lisenssin alaista, niin se selittää valmistajien vähyyden.

Äänestä

  • Siksihän minä täällä kyselen. Toki ymmärrän wankelin toimintaperiaatteen, ja hieman historiaakin, mutta hyötysuhde yms. ovat hieman hämärän peitossa. Siis ahdettuna verrattaessa perinteisempiin moottorityyppeihin.

    Äänestä

  • kyselevä kirjoitti:

    Siksihän minä täällä kyselen. Toki ymmärrän wankelin toimintaperiaatteen, ja hieman historiaakin, mutta hyötysuhde yms. ovat hieman hämärän peitossa. Siis ahdettuna verrattaessa perinteisempiin moottorityyppeihin.

    En ole asiantuntija mutta luulisin että periaatteessa wankelmoottorissa ahtamisella on hyötysuhteeseen negatiivinen vaikutus, johtuen erittäin epäedullisesta palotilan muodosta (paljon pintaa tilavuuteen verrattuna), ja pitkäkestoisesta paisuntavaiheesta, jolloin ahdettaessa lämpötilojen noustessa lämpöå siirtyy paljon palotilan seinämien ja männän kautta hukkaan.(jäähdytysveteen -öljyyn), toinen seikka on sytytystulppien syvennykset, jotka laskevat männän kärjen kuhdalla painetta karkuun sekä puristus- että paisuntavaiheessa ja häviö on vähäisempi suurilla kierroksilla ja pienillä paineilla.
    Nämä on wankelin heikkouksia ahtamattomanakin, vaikeuttaen sekä kulutuksen, että päästöjen hallintaa, ja varmaan huomaat noista linkeistä, että monenlaisia sytytysjärjestelmiä on historian aikana kokeiltu, palotapahtuman hallitsemiseksi.

    Lisätehon saamiseksi esim kilpailukäyttöön ahtaminen on myös wankelille lyömätön keino.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselevä kirjoitti:

Onko sellaisia tehty joskus, ei myyntiin varmaankaan, mutta protona tai jälkiasennuksena? Jos on, niin millaisia olivat tulokset? Jos ei ole, niin miksihän? Estääkö wankelin/kiertomäntämoottorin toimintaperiaate turbon käytön? Vai olisiko se kenties hyötysuhteeltaan parempi kuin "tavallisessa" moottorissa?

Turbolla tarkoitan tässä sekä pakokaasuahdinta, että mekaanisia ahtimia.

Jotkin termit voivat olla väärin, turha niistä naputtaa. Olisi ihan mielenkiintoista saada jotain tietoa asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu