http://yle.fi/uutiset/hallitus_kutsui_opposition_purkamaan_saantelya__stubb_odottaa_ehdotuksia_myos_kansalta/7527260
Hallitus kutsuu opposition ja kansalaiset antamaan ehdotuksia, jolla puretaan turhia lakeja ja sääntelyä!
Turhin ja haitallisin laki on kielilaki ja erilaiset kielivapauteen kohdistetut sääntelyt.
Hallitus kutsuu opposition ja kansalaiset antamaan ehdotuksia, jolla puretaan turhia lakeja ja sääntelyä!
Turhin ja haitallisin laki on kielilaki ja erilaiset kielivapauteen kohdistetut sääntelyt.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Puretaan ensiksi koulujen pakkoruotsi ja pakkovirkaruotsi. Ne vain haittaavat kansakuntaa ja tulevat maalle kalliiksi.
Väärä palsta! Tämä ei ole se palsta jonne saa ilmoittaa niistä mielestään turhista laeista!
Menepä nyt sinne oikeaan paikkaan!
Täysin oikea , koska täällä puhutaan pakkoruotsista joka on Rkp:n ykkösasia koko valtakunnassa.
Oletpa sinä ankaemo nyt kitkerä missä muuten on semmoinen keskustelupalsta missä keskustellaan pakkoruotsittamisesta? RKP on kielipuolue ja semmoiseksi sitä pitävät kaikki suomenkieliset suomalaiset lukuunottamatta sveduja eli svedareita.
Tämä palsta on juuri oikea palsta valittaa kaikkein turhimmista ja haitallisimmista laeista kuten kielilaeista!
Taas svekohallitus haluaa esittää olevansa demokraattinen ja kansanvaltainen elin, joka muka kuuntelee tosissaan kansalaisten mielipiteitä ja kansan tahtoa!
Sirkushuveja kansalle....
Puretaan varustamotuet ja maataloustuet. Rakennataan näillä rahoilla sitten Vartiukseen iso kasarmi jonne survotaan ne svekkulien vihaamat työttömät odottamaan.