Jatko kysymys ateisteille

1+1

6

111

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllästynyt

      Paha mennä arvailemaan. Mutta mennään nyt sitten, kun aloitit itse arvauksilla. Minun veikkaukseni on, että kyseisellä kirjoittajalla on kipeitä kokemuksia uskon ajaltaan ja hän on aidosti pahoillaan uskoon kääntyneen takia.

      Miksi ajattelit sen herjaamiseksi? Kenen kunniaa tuossa loukattiin tai mitä perätöntä jostakusta väitettiin?

      Mitä ihmettä tarkoittaa ilmaus "ateisti, ko? , kö?"? Tarkoitatko sillä kysyä, onko oikea muoto 'ateistiko' vai ateistikö'?

      • 1+1

        Sitä voiko kyseistä henkilöä nimittää ateistiksi. Kristittyjä kun ei mielestäni saisi niputtaa saman otsikon alle kun on oikeasti, nimikristittyä, liberaalia, fundamentalistia, jne.


      • Kyllästynyt
        1+1 kirjoitti:

        Sitä voiko kyseistä henkilöä nimittää ateistiksi. Kristittyjä kun ei mielestäni saisi niputtaa saman otsikon alle kun on oikeasti, nimikristittyä, liberaalia, fundamentalistia, jne.

        Ok kiitos selvennyksestä. Olisin ehkä ymmärtänyt tarkoituksesi esimerkiksi ilmauksesta ateisti(ko?), mutta kun käytit irrallisina 'sanoinaan' sekä päätettä -ko että -kö, vaikutti se siltä, että yrität tosiaan kysellä, kumpi pääte tuohon sanaan laitettaisiin.


    • Jatko_kysymys on yhdyssana. Huono trolli. Keskittyisit enemmän siihen koulunkäyntiin.

    • ---

      Pientähän tuo sen rinnalla on että toivotellaan hyvää matkaa helevettiin, jos ei suostuta uskomaan. Herne pois nenusta, sinullahan on edessäsi hieno ikuisuus Jahvenpalvontakoneena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      224
      2265
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1332
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1167
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      1006
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 76
      875
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      757
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      741
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe