http://www.hs.fi/kulttuuri/a1413430358303
Joku suomenkielinen(!?) säätiö palkitsi Hesarin ruotsalaisuuden päivän juhlan tekijät.
Jopa uusi päätoimittaja Kaius Niemi sai palkinnon, vaikka ei ollut edes Hesarissa töissä vielä silloin!
Palkinnon perustelut ovat naurettavat ja suorastaan etovat. Kuulemma tapahtuma edisti suvaitsevaisuutta ja moninaisuutta???
Totuushan on päinvastainen. Svekot vastustavat Suomen moninaisuutta unohtamalla kaikki muut vähemmistöt. Lisäksi svekot ovat suvaitsemattomia muun väestön kielivapauden suhteen.
Joku suomenkielinen(!?) säätiö palkitsi Hesarin ruotsalaisuuden päivän juhlan tekijät.
Jopa uusi päätoimittaja Kaius Niemi sai palkinnon, vaikka ei ollut edes Hesarissa töissä vielä silloin!
Palkinnon perustelut ovat naurettavat ja suorastaan etovat. Kuulemma tapahtuma edisti suvaitsevaisuutta ja moninaisuutta???
Totuushan on päinvastainen. Svekot vastustavat Suomen moninaisuutta unohtamalla kaikki muut vähemmistöt. Lisäksi svekot ovat suvaitsemattomia muun väestön kielivapauden suhteen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
RKP-läiset ja surusvekot ovat maan taantumuksellisinta ja suvaitsemattominta sakkia. Niiden bulvaanit siten myös. Piste.
Törkeätä valhepropagandaa väittää päinvastaista!
Tilatkaa Hesari. Tilatkaa Aku Ankka. Tukekaa maamma kaksikielisyyttä. Tukekaa ruotsalaisia. Katsokaa, että tilaamanne lehden tai palvelun kustantaja tai julkaisija kuuluvat Erkon omistukseen.
Kun kirjoitat sarkastisesti, niin muista pistää hymiö perään. Muuten yksinkertaiset ja nettisvekot pitävät kommenttiasi totena. ;-)
Otto A. Malms donationsfond
http://www.ottomalm.fi/
https://apurahat.fi/oamhaku/UserLogin.aspx
Otto A. Malmin lahjoitusrahasto
c/o prof. Kristian Donner
Fredrikinkatu 40 E
00100 Helsinki
http://fi.wikipedia.org/wiki/Otto_Malm
Olihan se surufondi. Olisi kaiken huippu, jos olisi suomalaissäätiö!
No niinpä olisi! Suruthan ne omaisuuksiaan hyvätekeväisyyteen jättävät, ei sentään kunnon suomalaiset!
Wiki:
"Otto August Malm (1838–1898) oli suomalainen laivanvarustaja ja lahjoittaja. Hänelle myönnettiin kauppaneuvoksen arvo 1881. Hän jatkoi isänsä yritystoimintaa. Hän lahjoitti merkittävän summan Pietarsaareen rakennettavan rautatien rakentamiseen. Testamentissaan hän määräsi perustettavaksi Otto A. Malmin lahjoitusrahaston ja määräsi suuren rahasumman myös Pietarsaaren kaupungille.
Hänen isänsä oli laivanvarustaja Peter Malm."
Taas tuli svekobimboltamme varsinainen kommentti!?
Ruotsalaisuuttaa nuoleskelevien svekotoimittajien palkitseminen on muka hyväntekeväisyyttä??? ;-)
HS oli alkujaan Päivälehti, joka perustettiin vastapainoksi ruotsinkielisille ja ruotsinmielisille lehdille. Päivälehden alkupääkirjoituksessa Eero Erkko mainitsi suomenmielinen-sana peräti viisi kertaa!
Ja katsokaapas mihin on tultu! Häpeällistä....
Olen lukenut Hesaria päivittäin 27 vuotta. Nykyisin lukukokemus on tuskallinen henkisesti. Lehti on TÄYSIN valjastettu ajamaan ruotsinkielen asemaa maassamme. Lähes jokaisella sivulla on uutinen joka jotenkin ylistää ruotsia / ruotsinkieltä ( kuinkahan monta juttua on viime kuukausina ollut esim. Svenska teaternin Mamma mia! Musikaalista...).
Tutuksi ovat tulleet ruotsalaiset keskitason kirjailijat, elokuvanohjaajat, kirjailijat. Samoin Vaasan, Kokkolan, Tammisaaaren ym. Ruotsinkielisten asiat. Äärimmäisen harvoin on uutisia suomenkielsen Suomen asioista ja ihmisistä,
Ilmeisesti rahoituspuolella on tehty järjestelyjä suru-rahan kanssa. Tulee ikävä vanhaa tasapuolista Hesaria. Tilaus nimittäin loppuu tähän!
yles
Svekotoimittajat väittävät tekopyhästi, että eivät muka ota kantaa kielipolitiikkaan vaan vain juhlivat ruotsinkielisyyttä Suomessa. Todellisuudessa ruotsin kielen juhliminen ilman, että ottaa kantaa kohtuuttomaan pakkoruotsitukseen, on SELVÄ kannanotto nykyisen kielipolitiikan puolesta!