Kutsuin satanistit!

Entuudestaan meillä on mm. ateistit, eksyttäjä, trollit, psyk. pot., muslimi, ufo-luotsi, homo,itsensä paholaiseksi nimennyt, harhainen, kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava jne. He toimivat Raamatunsanan, profetioiden asiantuntijoina palstalla.
Sitten on muutama uskova, jotka yrittävät pitää totuudesta kiinni.
Siitä, mihin S24 säännöt ja Suomen laki velvoittavat jokaisen palstalle kirjoittajan.
Suomessako uskonvapaus?
Mitä Raamattu profetoi ko. menosta?
Kuitenkin jokaisen, joka profetioista puhuu, pitää tuntea Raamattu ja sen sanoma.
Minne Jumala rakentaa temppelin, sinne sa tana rakentaa kappelinsa.
1590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ajanmerkit Ilmestyskirjasta. Siellä ollaan jo menossa.

Äänestä

Minua haastettiin keskusteluun satanistipalstallapalstalla. Valitettavasti siellä keskustelu on katkonaista. Kutsuin keskustelijan tänne. Auttakaamme häntä parhaan kykymme mukaan.

Äänestä

Pitäähän niidenkin kuulla asiaa täällä.
Oikein ja amen.

Äänestä

Palstakeisarilla taas hiekkaa pimpissä.

Äänestä
  • Ai. Nainenko se vaan onkin. Miksi käyttää sitten nimeä Jyrki?

    Äänestä

Herää aavistus, että täällä profetiat-palstalla voi olla sama häirikkö, joka kuukausikaupalla vuorokauden ympäriinsä häiriköi kirjoittajia vaihtamalla aina vain nimimerkkiä Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto -adressissa. Kirjoitustyyli on samantapainen. Kannattaa varoa eikä tuhlata ruutia turhiin vastailuihin. Poistu paholainen Jeesuksen Kristuksen nimessä!

Äänestä

Yhdenkö häirikön sinä vain näet?

Äänestä

Entä aloituksen analyysi?

Äänestä

Aloitetaanpa siitä, millä auktoriteetilla ja millaisin, Jumalan Pyhän Sanan ja Lain mukaisin perustein kyseinen aloittaja ylipäätään luokittelee ihkaomiin lokeroihinsa ja arvioi ketään tälle foorumille kirjoittavia?

Ja lähdetään samalla myös siitä, onko hän mies vai nainen, onko hän naimisissa ja mahdollisesti naisena näin miehensä pään alainen ja totteleeko myös tätä miehensä pään alaisuutta, mitä kansaa ja heimoa hän edustaa ja onko hänellä näin mitään oikeuksia puuttua muiden kansojen ja heimojen asioihin, saati sitten mahdollisesti naisena määräillä yhtäkään ainutta miestä koko maanpiirillä?

Ja jatketaan siitä, käyttääkö hän mahdollisesti jotakin terveydenalan koulutusta ja/tai työkokemusta hyväkseen ja varmasti ammattietiikkaansa rikkoen ja mahdollisesti vakavampaankin syyllistyen pyrkiessään toistuvasti halventamaan terveyteen liittyvillä vihjauksilla ja muillakin toteennäyttämättömillä halventavilla väitteillä niitä kirjoittajia, joiden näkemyksiä hän vastustaa?

Jos taas hän mahdollisesti naisena haluaa kiihkeästi Luojaansa Kristuksen kautta palvella ja Luoja sen hyväksyy, rukoilkoon (aviollisena naisena pää peitettynä) sitä Luojaltaan Kristuksen nimessä, missä ja miten se voisi tapahtua? Mutta tällainen käyttäytyminen ei ole kyllä Luojan ja Kristuksen mielen mukaista.

Jos hän katsoo edustavansa Jumalan oikeata seurakuntaa Kristuksessa, se voidaan kyllä tulla tarkistamaan todistajien kera. Sopiiko?

"Älä sano väärää todistusta lähimmäiseesi (lähimmäisestäsi ja lähimmäisellesi)."
(2.Ms.20:16 & 5.Ms.5:20, alkutekstin mukainen käännös)

"Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.
Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani." (Matt.18:15-17)

Äänestä
  • (jatkoa edelliseen)

    2:11 Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena (engl. submissiveness, subjection, submission, obedience, kreikk. hypotagē, 5292);
    2:12 mutta minä en salli, että vaimo opettaa/ohjaa (engl. to teach, (literally, "cause to learn"), instruct, impart knowledge (disseminate information), kreikk. didaskein, 1321),
    enkä että hän vallitsee/hallitsee (engl. to use, exercise authority over, domineer, govern, have mastery over, kreikk. authentein, 831) miestä,
    vaan eläköön hän hiljaisuudessa (engl. quietness, stillness, silence, inner tranquility, kreikk. hēsychia, 2271);
    2:13 Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
    2:14 eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
    2:15 Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä/erottautumisessa (engl. sanctification, process of making or becoming holy, set apart, sanctification, holiness, consecration, kreikk. hagiasmō, 38)
    ynnä siveydessä/tervemielisenä (engl. self-restraint, soundness of mind, sanity, self-control, sobriety, kreikk. sōphrosynēs, 4997). (1.Tim.2:8-15)

    3:1 Samoin te, vaimot,
    olkaa alamaiset (Jumalan Järjestyksen mukaisesti) (engl. to place or rank under, to subject, mid. to obey, put in subjection, subjected, subjecting, submissive, being subject, under God's arrangement, kreikk. hypotassomenai, 5293) miehillenne,
    että nekin, jotka ehkä eivät ole sanalle (engl. word, kreikk. logo, 3056) kuuliaisia/ jotka ovat sanalle tottelemattomia/kapinallisia (engl. are disobedient, rebellious, disloyal, kreikk. apeithousin, 544) vaimojen vaelluksen/käyttäytymisen/elämäntavan (engl. dealing with other men, conduct, life, behavior, manner of life, kreikk. anastrophēs, 391) kautta sanoittakin voitettaisiin,
    3:2 kun he katselevat, kuinka te vaellatte/käyttäydytte (engl. dealing with other men, conduct, life, behavior, manner of life, kreikk. anastrophēs, 391)
    puhtaassa/turmeltumattomassa (engl. pure (to the core); virginal (chaste, unadultered); pure inside and out; holy because uncontaminated (undefiled from sin), i.e. without spoilation even within (even down to the center of one's being); not mixed with guilt or anything condemnable. kreikk. hagnēn, 53)
    pelossa (engl. fear, terror, reverence, respect, withdraw (separate from), i.e. flee (remove oneself) and hence to avoid because of dread (fright), kreikk. phobō, 5401).
    3:3 Älköön teidän kaunistuksenne olko ulkonaista, ei hiusten palmikoimista eikä kultien ympärillenne ripustamista eikä koreihin vaatteisiin pukeutumista,
    3:4 vaan se olkoon salassa oleva sydämen ihminen, hiljaisen ja rauhaisan hengen katoamattomuudessa; tämä on Jumalan silmissä kallis.
    3:5 Sillä näin myös muinoin pyhät (engl. holy, kreikk. hagiai, 40) vaimot, jotka panivat toivonsa Jumalaan, kaunistivat itsensä ja
    olivat miehillensä alamaiset (engl. to place or rank under, to subject, mid. to obey, put in subjection, subjected, subjecting, submissive, being subject, under God's arrangement, kreikk. hypotassomenai, 5293);
    3:6 niin oli Saara kuuliainen/tottelevainen kuulemansa mukaan (engl obeyed, to listen, attend to, to obey what is heard, acting under the authority of the one speaking, i.e. really listening to the one giving the charge (order), fully compliant (responsive), kreikk. hypēkousen, 5219) Aabrahamille,
    kutsuen häntä herraksi (engl. lord, kreikk. kyrion, 2962);
    ja hänen lapsikseen te olette tulleet, kun teette sitä, mikä hyvää on, ettekä anna minkään itseänne peljättää.
    3:7 Samoin te, miehet, eläkää taidollisesti kukin vaimonne kanssa, niinkuin heikomman astian kanssa, ja osoittakaa heille kunnioitusta, koska he ovat elämän armon perillisiä niinkuin tekin; etteivät teidän rukouksenne estyisi.
    (1.Piet.3:1-7)

    Äänestä

Entuudestaan meillä on mm. ateistit, eksyttäjä, trollit, psyk. pot., muslimi, ufo-luotsi, homo,itsensä paholaiseksi nimennyt, harhainen, kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava jne. He toimivat Raamatunsanan, profetioiden asiantuntijoina palstalla.
Sitten on muutama uskova, jotka yrittävät pitää totuudesta kiinni.
Siitä, mihin S24 säännöt ja Suomen laki velvoittavat jokaisen palstalle kirjoittajan.
Suomessako uskonvapaus?
Mitä Raamattu profetoi ko. menosta?
Kuitenkin jokaisen, joka profetioista puhuu, pitää tuntea Raamattu ja sen sanoma.
Minne Jumala rakentaa temppelin, sinne sa tana rakentaa kappelinsa.

Äänestä
  • Krislam on saa tanasta.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Krislam on saa tanasta.

    JUMALAPA ennemmin Kellistää homppelin ku rakentaa temppelin. Jeesuksellakin on Ebola, ja Hän heittääntyi tuskissaan alas Taivaasta kun ei osannut pelastaa edes itseään

    Äänestä

Tulet vielä näkemään, että totuus on toinen.

Äänestä

Netpunkin touhuja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomessako? kirjoitti:

Entuudestaan meillä on mm. ateistit, eksyttäjä, trollit, psyk. pot., muslimi, ufo-luotsi, homo,itsensä paholaiseksi nimennyt, harhainen, kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava jne. He toimivat Raamatunsanan, profetioiden asiantuntijoina palstalla.
Sitten on muutama uskova, jotka yrittävät pitää totuudesta kiinni.
Siitä, mihin S24 säännöt ja Suomen laki velvoittavat jokaisen palstalle kirjoittajan.
Suomessako uskonvapaus?
Mitä Raamattu profetoi ko. menosta?
Kuitenkin jokaisen, joka profetioista puhuu, pitää tuntea Raamattu ja sen sanoma.
Minne Jumala rakentaa temppelin, sinne sa tana rakentaa kappelinsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu