Vastarintaliikkeen aktivismia Helsingissä

Vastarintaliikkeen aktivismia Helsingissä

Ohessa otteita Vastarintaliikkeen raportista ( http://www.patriootti.com/katupartiointi-jatkui-lauantaina ) ja lopussa kommenttini.

”Vastarintaliikkeen aktivisteja sekä ystäviä jalkautui Helsingin kaduille lauantai-iltana. Tehtävänämme oli suojella suomalaisia nuoria, sillä maahanmuuttajajengit ovat tänä vuonna ryöstäneet ja pahoinpidelleet väkivaltaisesti itseään heikompia uhreja.

Ehdimme liikkua kaupungilla noin puoli tuntia ennen kuin poliisipartio alkoi seuraamaan ryhmää. Tilanne oli toki ironinen, sillä olimme jalkautuneet kaupungille juuri siksi, ettei poliisi ole kyennyt estämään vähintään 70 väkivaltaisen rikoksen ketjua. Sen sijaan, että poliisi olisi ollut torjumassa maahanmuuttajarikollisuutta, kohdisti se mielenkiintonsa vapaaehtoiseen kansalaisten turvapartioon.

Noin viisi minuuttia myöhemmin Kiasman edustalla vastaan käveli suuri ryhmä äärivasemmistolaisia, joista useat olivat naamioituneet. Vasemmisto aloitti yhteenoton heittämällä lasipulloja kansallismielisiä kohti, minkä jälkeen tilanne eskaloitui. Tilanne kesti noin puoli minuuttia, minkä aikana tappelun aloittanut vasemmisto joutui alkaa perääntymään. Muutamat hyökkääjistä myös pudottivat metalliputkensa maahan paetessaan paikalta. Viranomaiset rauhoittivat tilanteen kaasulla, ja lopulta paikalle saapui vielä ratsupoliisi.”

Jouko Pihon kommentti:

En ota tässä yhteydessä kantaa sen enempää Vastarintaliikkeen poliittisiin ajatuksiin. Osa on hyviä ja kannatettavia ideoita, kuten ero EU:sta ja Suomen itsenäisyys, osa ei ole, kuten rodun korostaminen ja juutalaisvastaisuus.

Otan kantaa sen puolesta, että Vastarintaliikkeen vapaaehtoiset katupartiot voivat partioida Helsingin kaduilla suojellakseen suomalaisia maahanmuuttajajengien väkivallalta, kun kerran poliisin resurssit ovat asian hoitamiseen riittämättömät.

Näyttää siltä, että aina kun Vastarintaliikkeen aktivistit tekevät jotakin, niin paikalla on ylimitoitetun paljon poliiseja. Sama tilanne on kun ruotsidemokraatit pitävät kokouksiaan tai mielenosoituksiaan Ruotsissa.
Kysymys lienee kuitenkin siitä, että poliisit ovat paikalla sen takia, että poliisi tietää, että paikalle tulee aina äärivasemmistolaisia ja anarkistisia häirikköryhmiä haastamaan riitaa ja aloittamaan fyysistä nujakointia. Poliisi joutuu menemään sitten väliin saadakseen tappelun loppumaan.

Olisi mielenkiintoista nähdä sellainen tilanne, että vassarit eivät tulisi häiritsemään esim. Vastarintaliikkeen rauhallista toimintaa. Kävisikö silloin niin, että paikalle ei ilmestyisi poliisiakaan, koska sitä ei tarvita?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        74
        4999
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        12
        3378
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        24
        2690
      4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        57
        1747
      5. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1566
      6. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1346
      7. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        94
        1342
      8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        225
        1180
      9. Hiljaisuus

        Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
        Ikävä
        71
        1025
      10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

        Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
        Sanaristikot
        53
        902
      Aihe