Mihin sinä uskot?

Raamattu puhuu

Mihin sinä uskot? Tunteisiisi? Pelkohisi? Olosuhteisiisi? Rajoitteisiisi? Vai sittenkin..vain... ?

Silloin Pietari sanoi hänelle: "Herra, jos se olet sinä, niin käske minun tulla luoksesi vettä pitkin." "Tule!" sanoi Jeesus. Pietari astui veneestä ja käveli vettä pitkin Jeesuksen luo. Mutta huomatessaan, miten rajusti tuuli, hän pelästyi ja alkoi vajota. "Herra, pelasta minut!" hän huusi. Jeesus ojensi heti kätensä, tarttui häneen ja sanoi: "Vähäinenpä on uskosi! Miksi aloit epäillä?" Sielunvihollinen on taitava yrittämään saada meidät kiinnittämään huomiomme epäolennaisuuksiin, esimerkiksi tunteisiimme, ja pelkoihimme tai vain yksinkertaisesti itseemme, jotta menettäisimme näköpiiristämme Hänet johon koko olemisemme ja Elämämme perustuu. Että alkaisimme kiinnittämään huomiota olosuhteisiimme, Jeesuksen sijasta, Näin hän yrittää sanoa meille, että Jumala on hyljännyt meidät jos meistä tuntuu pahalta jonain hetkenä. Epäolennaisuudet ovat kuin roska silmässä, ne vaikeuttavat kykyämme nähdä selvästi ja kirkkaasti, ne hämärtävät hengellistä näkökykyämme. Meidän toivomme ei ole tunteissamme eikä tuntemustemme varassa, vaan Jeesuksessa, ja Hänen varassaan, riippumatta siitä, tuntui meistä miltä tahansa, se Perusta joka on Jeesuksessa, ei horju eikä järky. Vaikka tunteemme horjuisivat ja järkkyisivät, Hän ei koskaan!! Halleluja Amen!!! Älkäämme siis uskoko tunteisiimme, tai pelkoihimme, tai olosuhteisiimme, vaan ennenkaikkea Jeesukseen! Tämä antaa sisäisen rauhan ja turvan, vaikka ympärillämme riehuisi täysi sota. Mikään eikä kukaan ei voi järkyttää rauhaamme, kun koko olemisemme Perusta on Jeesuksessa, ja vain Jeesuksessa. Meidän tunteemme eivät ole meidän Vapahtajamme eikä Ainoa Turvamme. Jeesus yksin on! Vain Hän on!!! Saatamme vajota kuin Pietari. Kaikki jonka varaan olemme laskeneet elämämme, olkoonpa se hyvä toimeentulo, hyvät ystävyyssuhteet, hyvä terveys, saattaa murskautua ja pettää allamme, mutta kun allamme on pettämätön Peruskalliomme, Jeesus itse, mitkään olosuhteissamme tapahtuvat muutokset, eikä mikään henkilökohtainen tragedia, eikä edes mitkään tunteemme, voi riistää rauhaamme joka meillä on Jeesuksessa. Tärkeintä ei niinkään ole uskon määrä, vaan se että uskolla on oikea! KOHDE. AMEN!

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niihin uskon

      Uskon objektiivisiin todisteisiin.

    • tinktuura

      Hyvä ja asiallinen aloitus.

    • Tässä totuutta

      Uskon siihen, että Jeesus oli essealaisten Sotilas-Messias, joka sai ansaitsemansa rangaistuksen.

      • Totuus?

        Todisteiden mukaan Jeesus ei ollut mikään sotilas Messias eikä selootti, hänellä ei edes ollut miekkaa eikä keihästä, vaan vain paimensauva. Lisäksi Jeesuksen tiedetään puhuneen väkivallattomuuden puolesta(samoin kuin Ghandi). Juuutalaiset pettyivät juuri siksi Jeesukseen, eivätkä tunnistaneet Häntä Messiaakseen, koska Jeesus ei ollut sotilas Messias, vaikka sellaista he odottivat Messiaansa olevan. Juutalaiset siis pettyivät Jeesukseen, ei siksi että Jeesus olisi ollut sotilaallinen hahmo, vaan siksi että Jeesus ei ollut millään lailla sotilaallinen vaikuttaja.


      • *********
        Totuus? kirjoitti:

        Todisteiden mukaan Jeesus ei ollut mikään sotilas Messias eikä selootti, hänellä ei edes ollut miekkaa eikä keihästä, vaan vain paimensauva. Lisäksi Jeesuksen tiedetään puhuneen väkivallattomuuden puolesta(samoin kuin Ghandi). Juuutalaiset pettyivät juuri siksi Jeesukseen, eivätkä tunnistaneet Häntä Messiaakseen, koska Jeesus ei ollut sotilas Messias, vaikka sellaista he odottivat Messiaansa olevan. Juutalaiset siis pettyivät Jeesukseen, ei siksi että Jeesus olisi ollut sotilaallinen hahmo, vaan siksi että Jeesus ei ollut millään lailla sotilaallinen vaikuttaja.

        Qumranista löydettyjen tekstien perusteella Jeesus oli kapinanjohtaja.
        Valkeuden opettaja johti Qumranin yhteisöä kahdentoista neuvoston
        jäsenen kanssa. Valkeuden opettajan johdolla oli tarkoitus aloittaa
        pyhäsota. Ensin hyökkäisivät Jerusalemin temppeliin,tuhoaisivat
        fariseukset ja saddukeukset, lopuksi kittiläiset (roomalaiset).

        Messiaan syntymästä on seuraava teksti. Tämä on kuuluisien miesten
        kokous, heidät on kutsuttu koolle kun herra siittää messiaan heidän
        kanssaan.
        Häntä kutsutaan Jumalan pojaksi,he kutsuvat häntä korkeimman pojaksi.
        Mitä tulee suureen Jumalaan,hänen avullaan tulee aloittamaan sodan,ja
        hän antaa kaikki kansat hänen valtaansa,ym. teksti 4Q246


    • Totuus?

      Uskon enemmän Jeesuksen omia sanoja. Pietari kyllä yritti kerran heiluttaa miekkaansa(sivalsi erään palvelijan korvan), mutta mitä Jeesus sanoi? "Pistä miekkasi tuppeen, sillä ne jotka miekkaan tarttuvat, ne miekkaan hukkuvat." Jeesus ei pidätettäessä tehnyt lainkaan vastarintaa, eikä käyttänyt mitään miekkaa, muuta kuin Jumalan Sanaa, eli Hengen miekkaa. Mitään muuta miekkaa Hänellä ei koskaan ollut eikä myöskään mitään metallista miekkaa koskaan käyttänyt. Quomranin tekstit ovat siltä osin vääristeltyjä, jos ne väittävät Jeesuksen olleen joku sotilaallinen hahmo. Hän oli lammasten Paimen, ja Uhrikaritsa, ei mikään väkivallan edustaja. Mutta seuraavan kerran kun Hän tulee, ei sinunkaan kannattaisi puhua Totuutta vastaan, eikä usko mitä tahansa ämmien taruja. Siinä voi nimittäin käydä huonosti, jos pullikoi Häntä vastaan. kyllä Herra kukkonsa kynii, ja pistää järjestykseen, se joka sitä vastaan pullikoi, siinä käy kyllä kanalle huonosti. Grilliin joutuu..

    • Meingott

      Minä uskon Jumalaan,
      Isään, Kaikkivaltiaaseen,
      taivaan ja maan Luojaan,

      ja Jeesukseen Kristukseen,
      Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme,
      joka sikisi Pyhästä Hengestä,
      syntyi neitsyt Mariasta,
      kärsi Pontius Pilatuksen aikana,
      ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin,
      astui alas tuonelaan,
      nousi kolmantena päivänä kuolleista,
      astui ylös taivaisiin,
      istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella
      ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita,

      ja Pyhään Henkeen,
      pyhän yhteisen seurakunnan,
      pyhäin yhteyden,
      syntien anteeksiantamisen,
      ruumiin ylösnousemisen
      ja iankaikkisen elämän.

      ----
      Luojan kiitos, olen menettänyt uskoni ihmiseen.

    • lainauskolla

      Joku saarnamies sanoi uskovansa lainauskolla. Ei minullakaan tuota uskoa paljon ole, mutta Jeesukseen turvaan huonona uskovanakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4078
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe