Suomessa täytyy tuottaa sitä mitä kulutetaan

se on avain nousuun
1187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

esimerkiksi henkilöautoja on tuotettava, vaikka väkisin

Äänestä

valmistettava vanhentunutta, mutta onnistunutta automallia vain Suomen markkinoille, sopimus onnistuu kyllä

Äänestä

Eikös Suomessa valmistetakin alkoholia jota kuluu Suomessa varmaan eniten länsimaista? Baarikalusteita kannattaisi varmaan valmistaa myös kun känniääliöt rupeavat aina tappelemaan baareissa ja kalustoa särkyy samalla...

Äänestä

Suomessa valmistetaan kaikkea mitä täällä kulutetaan, mutta suomalaisella ei ole varaa ostaa sitä. Ja kun ulkomaalaiset eivät halua ostaa niitä kalliita suomalaisia tuotteita, ei niitä mene kaupaksi lainkaan, joten ei niitä tarvitse valmistaakaan eikä valmistamiseen silloin trvita työntekijöitäkään.

Äänestä

Suomessa ei valmisteta yhtäkään automallia keski- tai pienituloiselle kansalaiselle, niin kuitenkin tulisi tehdä.

Äänestä

Suomi ei voi tuottaa esim. etelänloman olosuhteita keskellä talvea, mutta kaikkea suuren volyymin tuotetta , vaikka valtionyhtiöitä perustamalla tuotettakoon. Loppu on sitten kuluttajien vastuulla, mutta on ainakin kotimainen vaihtoehto olemassa

Äänestä

Lisenssillä valmistus vain kotimaan markkinoille muutaman vuoden ikäisestä automallista onnistuu monien autotehtaiden kanssa

Äänestä

Onhan siitä jo aikaa, kun kerran Joulun alla Yleisradion toimittaja kävi Helsingin Stockmannilla kyselemässä, mitä kotimaisia lasten leluja heillä oli myynnissä. Eipä sieltä mitään löytynyt, vaan kaikki tarjolla oleva lelutavara oli tuotu ulkomailta. Ja suomalaiset asiakkaat ostivat sitä tuontitavaraa, kun kotimaista ei ollut tarjolla.

Äänestä
  • Niinpä, ennen 80-luvulla oli mm. kotimaisia muovista valmistettuja Nyrhinen Ky ja Ståhlbergin leluautoja oikeiden esikuviensa mukaisia, esim. takaveto Corolla DX, VW Golf Mk1, Saab 99/900, Volvo 240 jne.
    Olisipa tuo leikkiautosarja olemassa nykyäänkin, nykyiset autot esikuvana.

    Onneksi on vielä EMEKin kotimaiset ja komeat rekka-autojen pienoismallit jotka kestävät varmaan leikkejäkin :)

    Äänestä

Viinaa, kaljaa, sidukkaa. Näillä rikastuu.

Äänestä
  • harvat rikastuvat, useimmat köyhtyvät

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietäjä kirjoitti:

se on avain nousuun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu