Hei! Voiko Seroxatia käyttää raskauden aikana? Syön sitä 30 mg päivässä. Onko kenelläkään tietoa/kokemusta?
Raskaus ja Seroxat
Vauvakuume
4736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on kokemusta. Piti lopettaa heti kun tiesin olevani raskaana, lopetin kerralla ja siitä tulee tosi kauheet vierotusoireet, joten vaikka lääkäri sanois että syö vaan, niin kannattaa ajatella vauvaa että kun se syntyy sille tulee sit ne kamalat vieroitusoireet.Parempi lopettaa kun panna pilalle koko raskaus ajattelemalla sitä mitä lääkkeistä tulee vauvalla. Onnea tosi paljon.
ei tosiaankaan ole suositeltava lääke missään vaiheessa raskautta.
Otahan yhteyttä psykiatriisi ja laita lääke vaihtoon (toki mieluiten ilman lääkitystä,mutta jos et millään ilman sitä pärjää niin sitten lääke,mutta ei paroxetin!)
Olen lukennut jostakin, etta raskauden aikana on kaytetty cipramilia hoitava laakkeena. Aivan raskauden alusta loppuun. Moni joutuu turvautumaan r-aikana laakkeisiin, joten ala huoli vaan kysy laakariltasi.
kay myos:
www.tukiasema.net , laakkeista tietoa ja vertaistuki ryhma, missa paniikkihairiota sairastavat kertovat raskaudesta laakkeista odotusaikana.
Tsemppia !!
Hei, kiinnostaa miten kävi? :)