Kaikkien aikojen vahvin mies

bullstrength

Ketäs pidätte kaikkien aikojen vahvimpana miehenä? Zydrunas Savickas menee mielestäni aikalailla kärkeen.. muita varteenotettavia vaihtoehtoja vois olla Vasily Alexeev ja Bill Kazmaier.. Suomalaisista lienee Riku Kiri vahvin kautta aikojen

16

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalari maalailee

      Todennäköisesti joku josta kukaan ei ole koskaan kuullutkaan...luonnonvahva metsämies tai työmies, joka nostelee 200 kilon säkkejä olalle tuosta vain, mutta ei omaa pienintäkään mielenkiintoa kilpailemiselle tai lahjojensa esittelemiseen. Pysyy poissa parrasvaloista.

    • hehhehh

      Tuo nyt on aivan shittiä,kyllä järjestelmällisellä treenillä ja roinaamisella saadaan aivan erilaista tulosta kuin metsätöitä tekemällä.. jos siis maksimivoimaa haetaan,kunto ja hapenottohan metsätöissä kasvaa paremmin

      • natu_voittaa

        Juu tuloksia saadaan ja kehitys lähtee helvetinmoiseen nousuun, ja sitten siellä metsässä nämä roinaukot jää jonkun narukäsimetsurin jalkoihin.


      • Satuja höpöttelet
        natu_voittaa kirjoitti:

        Juu tuloksia saadaan ja kehitys lähtee helvetinmoiseen nousuun, ja sitten siellä metsässä nämä roinaukot jää jonkun narukäsimetsurin jalkoihin.

        Metsätöissä kaikki tehdään nykyään koneilla. Ei siellä juurikaan voimaa enää tarvita. Ihmeen syvässä porukalla vieläkin istuu kuvitelma että se metsätyö ja miehet siellä olisi jotain ihmeukkoja. Rankkaa hommaa ollut joskus ja osittain varmaan vieläkin mutta ei ne mitään voimanostajien voimia siellä metsässä työllä itselleen hanki. Se on jotain satuja ja tarinoita.


    • tebbo

      Ilmeisesti nyt kuitenki puhuttiin maksimivoimasta,mikäli alottajan ehdottamia henkilöitä katsoo,kestävyysvoimassa ei varmaan pärjää metsureille..sitte pitäs melkeen joku maratoonari tai hiihtäjä hakee metsurille kaveriks jos kestävyyttä vertaillaan

    • Purukumi.

      No punnerruksessa tämä yksi Belgian mies nosti aikoinaan puhtaammin kuin Alexeev. Redding oli muistaakseni nimi. Painoa vähemmän, mutta tekniikka paljon puhtaampi. Hän oli kylläkin selvästi lyhyempi.

      Voisi olla omat sarjat alle 175-senttisille miehille ja toiset muille, sillä alle reilusti alle 180-senttiset miehet eivät ilmeisesti voi saavuttaa samoja voimia ja lihaskasvua kuin pitemmät miehet. Tästä on julkaistu tutkimusta ihan tiedelehdissäkin. Myös naisilla pituus rajoittaa voimaa.

      Vahvimmat alle 180-senttiset painonnostajat ovat varmaan olleet tämä yksi Neuvostoliiton mies, joka työnsi 266kg ja vanhan ajan painonnoston Redding. Eräs Bulgarian mies 80-luvulta pitää edelleen hallussaan tempauksen ME:tä, vaikka nämä tulokset on poistettu listoilta. Hän oli vähintään 185cm ja veikkaan, että kiekko tai kuula olisi lentänyt pitemmälle kuin lyhyemmillä, mutta enemmän työntävillä.

      Myös räjähtävä voima olisi hyvä ottaa huomioon ja näinhän monissa voimamieskisoissa tehdäänkin lisäämällä heittolajeja. Näissä paljastuu myös pituuden tai paremminkin sen puutteen tuomat vipuvoimaheikkoudet. Ne paljastuvat myös painissa, kun tehdään kiertäviä liikkeitä ja lyhyempi mies ei jaksa vääntää. Geoff Capes sanoi olevansa nopeampi kuin Kazmaier, mutta Kazmaier kuulemma vahvempi. Eli tämän voisi päätellä niin, että Capes oli räjähtävämpi mutta Kazmaierilla enemmän hidasta tunkkivoimaa. Capes oli selvästi pitempi, joten olisi heittänyt pitemmälle (tai esim.lyönyt kovemman koukun) ilman lajitreeniäkin.

    • Jari Leino
      • Kiri vahvin!

        Juu eipä päässyt Leino lähellekään Kirin tuloksia vaikka eittämättä vahva olikin ja erityisesti kehonrakentajaksi. Kirin ennätys voimanostossa karvan päälle 1000kg raakana, leinolla ei lähelläkään.


      • Kurahaara eki
        Kiri vahvin! kirjoitti:

        Juu eipä päässyt Leino lähellekään Kirin tuloksia vaikka eittämättä vahva olikin ja erityisesti kehonrakentajaksi. Kirin ennätys voimanostossa karvan päälle 1000kg raakana, leinolla ei lähelläkään.

        Taito Haara on yksi Suomen kaikkien aikojen vahvimmista.


    • stay clean

      Natuista eli IPF-nostajista CYC on vahvin ja Smulter vahvin penkkaaja. Nuo edellä luetellut ovat dopingvuosikymmenten tuotteita ja voimamieskisaajiahan ei edes testata, joten laji on jo sinänsä nauretava, "voimat" ostetaan huumediilereiltä.

      • stay clean=teinitois

        >Natuista

        >eli IPF-nostajista CYC on vahvin ja Smulter

        Älä viitsi naurattaa? Huono trollaus.


    • jepppisjee

      Kannattaa muistaa että myös painonnostajia testataan ja taidetaan testata huomattavasti enemmän ku IPF-voimanostajia.. uskooko joku tosissaan että 250kg työnnetään suorille käsille ilman aineita? Asia on kuitenki niin että jokainen nostaa roinalla enemmän,monet kertonu saavansa sen 30% hyötyä tuloksiin doupilla.. sehän tarkottas yli 300 kilon työntöjä keposeen ;)

    • Strong

      Muutaman nimen lisää vois heittää tähän elikkäs:

      Misha Koklyaev (Kova niin voimanostossa,painonnostossa kuin myös voimamieslajeissa)

      Andrei Chemerkin (Todella brutaalilla tekniikalla hirmurautoja suorille käsille työntäny jättiläinen)

      Hossein Rezazadeh (2000 luvun vahvin painonnostoja,ehkä keveimmät rinnallevedot 260kg painoilla mitä koskaan nähny)

      Don Reinhoudt (Kaikken aikojen paras yhteistulos RAW-voimanostossa)

      Leonid Taranenko (Kaikkien aikojen työnnön ME-mies)

      Mariusz Pudzianowski (5x tittelin voittanut voimamies)

      Benedikt Magnuson (Maastavedon kuningas)

      Siihen lisäksi aloittajan mainisemat henkilöt,niin top10 aikalailla siinä.

    • 1+2

      Denis Cyplenkov
      Kyllä on kovaa raakaa woimaaaaaa

      • Anonyymi

        Jukka-poika pusertaa, mutta mikki ei jaksa nousta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jukka-poika pusertaa, mutta mikki ei jaksa nousta

        Miten ne Shanghain kisat meni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      164
      5258
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4198
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3675
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2955
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2678
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2098
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1358
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1234
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      408
      1219
    Aihe