Kaikkien aikojen vahvin mies

bullstrength

Ketäs pidätte kaikkien aikojen vahvimpana miehenä? Zydrunas Savickas menee mielestäni aikalailla kärkeen.. muita varteenotettavia vaihtoehtoja vois olla Vasily Alexeev ja Bill Kazmaier.. Suomalaisista lienee Riku Kiri vahvin kautta aikojen

16

1779

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalari maalailee

      Todennäköisesti joku josta kukaan ei ole koskaan kuullutkaan...luonnonvahva metsämies tai työmies, joka nostelee 200 kilon säkkejä olalle tuosta vain, mutta ei omaa pienintäkään mielenkiintoa kilpailemiselle tai lahjojensa esittelemiseen. Pysyy poissa parrasvaloista.

    • hehhehh

      Tuo nyt on aivan shittiä,kyllä järjestelmällisellä treenillä ja roinaamisella saadaan aivan erilaista tulosta kuin metsätöitä tekemällä.. jos siis maksimivoimaa haetaan,kunto ja hapenottohan metsätöissä kasvaa paremmin

      • natu_voittaa

        Juu tuloksia saadaan ja kehitys lähtee helvetinmoiseen nousuun, ja sitten siellä metsässä nämä roinaukot jää jonkun narukäsimetsurin jalkoihin.


      • Satuja höpöttelet
        natu_voittaa kirjoitti:

        Juu tuloksia saadaan ja kehitys lähtee helvetinmoiseen nousuun, ja sitten siellä metsässä nämä roinaukot jää jonkun narukäsimetsurin jalkoihin.

        Metsätöissä kaikki tehdään nykyään koneilla. Ei siellä juurikaan voimaa enää tarvita. Ihmeen syvässä porukalla vieläkin istuu kuvitelma että se metsätyö ja miehet siellä olisi jotain ihmeukkoja. Rankkaa hommaa ollut joskus ja osittain varmaan vieläkin mutta ei ne mitään voimanostajien voimia siellä metsässä työllä itselleen hanki. Se on jotain satuja ja tarinoita.


    • tebbo

      Ilmeisesti nyt kuitenki puhuttiin maksimivoimasta,mikäli alottajan ehdottamia henkilöitä katsoo,kestävyysvoimassa ei varmaan pärjää metsureille..sitte pitäs melkeen joku maratoonari tai hiihtäjä hakee metsurille kaveriks jos kestävyyttä vertaillaan

    • Purukumi.

      No punnerruksessa tämä yksi Belgian mies nosti aikoinaan puhtaammin kuin Alexeev. Redding oli muistaakseni nimi. Painoa vähemmän, mutta tekniikka paljon puhtaampi. Hän oli kylläkin selvästi lyhyempi.

      Voisi olla omat sarjat alle 175-senttisille miehille ja toiset muille, sillä alle reilusti alle 180-senttiset miehet eivät ilmeisesti voi saavuttaa samoja voimia ja lihaskasvua kuin pitemmät miehet. Tästä on julkaistu tutkimusta ihan tiedelehdissäkin. Myös naisilla pituus rajoittaa voimaa.

      Vahvimmat alle 180-senttiset painonnostajat ovat varmaan olleet tämä yksi Neuvostoliiton mies, joka työnsi 266kg ja vanhan ajan painonnoston Redding. Eräs Bulgarian mies 80-luvulta pitää edelleen hallussaan tempauksen ME:tä, vaikka nämä tulokset on poistettu listoilta. Hän oli vähintään 185cm ja veikkaan, että kiekko tai kuula olisi lentänyt pitemmälle kuin lyhyemmillä, mutta enemmän työntävillä.

      Myös räjähtävä voima olisi hyvä ottaa huomioon ja näinhän monissa voimamieskisoissa tehdäänkin lisäämällä heittolajeja. Näissä paljastuu myös pituuden tai paremminkin sen puutteen tuomat vipuvoimaheikkoudet. Ne paljastuvat myös painissa, kun tehdään kiertäviä liikkeitä ja lyhyempi mies ei jaksa vääntää. Geoff Capes sanoi olevansa nopeampi kuin Kazmaier, mutta Kazmaier kuulemma vahvempi. Eli tämän voisi päätellä niin, että Capes oli räjähtävämpi mutta Kazmaierilla enemmän hidasta tunkkivoimaa. Capes oli selvästi pitempi, joten olisi heittänyt pitemmälle (tai esim.lyönyt kovemman koukun) ilman lajitreeniäkin.

    • Jari Leino
      • Kiri vahvin!

        Juu eipä päässyt Leino lähellekään Kirin tuloksia vaikka eittämättä vahva olikin ja erityisesti kehonrakentajaksi. Kirin ennätys voimanostossa karvan päälle 1000kg raakana, leinolla ei lähelläkään.


      • Kurahaara eki
        Kiri vahvin! kirjoitti:

        Juu eipä päässyt Leino lähellekään Kirin tuloksia vaikka eittämättä vahva olikin ja erityisesti kehonrakentajaksi. Kirin ennätys voimanostossa karvan päälle 1000kg raakana, leinolla ei lähelläkään.

        Taito Haara on yksi Suomen kaikkien aikojen vahvimmista.


    • stay clean

      Natuista eli IPF-nostajista CYC on vahvin ja Smulter vahvin penkkaaja. Nuo edellä luetellut ovat dopingvuosikymmenten tuotteita ja voimamieskisaajiahan ei edes testata, joten laji on jo sinänsä nauretava, "voimat" ostetaan huumediilereiltä.

      • stay clean=teinitois

        >Natuista

        >eli IPF-nostajista CYC on vahvin ja Smulter

        Älä viitsi naurattaa? Huono trollaus.


    • jepppisjee

      Kannattaa muistaa että myös painonnostajia testataan ja taidetaan testata huomattavasti enemmän ku IPF-voimanostajia.. uskooko joku tosissaan että 250kg työnnetään suorille käsille ilman aineita? Asia on kuitenki niin että jokainen nostaa roinalla enemmän,monet kertonu saavansa sen 30% hyötyä tuloksiin doupilla.. sehän tarkottas yli 300 kilon työntöjä keposeen ;)

    • Strong

      Muutaman nimen lisää vois heittää tähän elikkäs:

      Misha Koklyaev (Kova niin voimanostossa,painonnostossa kuin myös voimamieslajeissa)

      Andrei Chemerkin (Todella brutaalilla tekniikalla hirmurautoja suorille käsille työntäny jättiläinen)

      Hossein Rezazadeh (2000 luvun vahvin painonnostoja,ehkä keveimmät rinnallevedot 260kg painoilla mitä koskaan nähny)

      Don Reinhoudt (Kaikken aikojen paras yhteistulos RAW-voimanostossa)

      Leonid Taranenko (Kaikkien aikojen työnnön ME-mies)

      Mariusz Pudzianowski (5x tittelin voittanut voimamies)

      Benedikt Magnuson (Maastavedon kuningas)

      Siihen lisäksi aloittajan mainisemat henkilöt,niin top10 aikalailla siinä.

    • 1+2

      Denis Cyplenkov
      Kyllä on kovaa raakaa woimaaaaaa

      • Anonyymi

        Jukka-poika pusertaa, mutta mikki ei jaksa nousta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jukka-poika pusertaa, mutta mikki ei jaksa nousta

        Miten ne Shanghain kisat meni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      909
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      847
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      803
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      786
    5. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      756
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      672
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    8. 42
      569
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      64
      546
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      533
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      26
      477
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      108
      453
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      448
    15. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      447
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      59
      443
    17. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      413
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe