Hehe, oli tuossa hauska tilanne kun oli liikennevaloissa vieressä uudenkarhealla työsuhdepassatillaan kuski sikari suussa. Katteli siihen rinnalle mun Civicciä säälivin katsein. En kyllä nähnyt ilmettä kun vaihtu keltaset, kun nostin kytkintä. Kyllä nuo eurot on mopoja, kun mun 1.4 civic jättää tollaset isot mopot kuin paikoilleen. Samaan aikaan lähdettiin ja se onneton yritti ottaa kisaa. Heti pääsin auton mitan edelle ja ero kasvoi koko ajan, kunnes 60 km/h nopeudessa lopetin kiihdyttämisen. Jäi passat suosiolla narisevine etuakseleineen mun taakse ajelemaan. Ymmärsi varmaan ettei oo jakoja. Valokatkasimessa sillä jotain vikaa oli, vilkku nimittäin mulkulla pitkät ja lyhyet vähän aikaa. Vittu ois vaan tullu perässä motarille niin ois saanu kyykyttää sen köyhän oikein kunnolla.
Kevät tulee vauhdilla, ja kohta pääsee taas rantabulevardeille kruisailemaan.
Hyvää kevättä kaikille Hondakuskeille. Parempaa kevättä niille joilla ei ole hondaa, koska on ankeaa elää jos ei ole varaa hankkia hondaa.
Kevät tulee vauhdilla, ja kohta pääsee taas rantabulevardeille kruisailemaan.
Hyvää kevättä kaikille Hondakuskeille. Parempaa kevättä niille joilla ei ole hondaa, koska on ankeaa elää jos ei ole varaa hankkia hondaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
...sitten heräsin ja läksin bussilla kouluun. Varmaan ostan Hondan, kun parin vuoden päästä saan kortin. Repallakin on ja se sanoo, et Honda on paras. Siihen pitää tehdä ite pellistä spoileri, madaltaa alusta ja ostaa 17" vanteet. Sit ei enää pärjää kukaan!
Joskus voi käydä myös toisin päin. Itselleni taas tapahtui hauska tapaus liikenteessä ajellessani 10-vuotiaalla europaskallani moottoritiellä äidin luokse Ouninpohjaan (luit ihan oikein). Kruisailin siinä tyhjällä tiellä jotakin 160-170 vauhtia ja takaa tuli sellainen valkoinen matalanmallinen Honda, jossa oli punainen R maskissa. Siitäkin meni valokytkin kai rikki koska se ajoi ihan kiinni takaluukkuuni ja valot alkoivat vilkkua. Luulin olevani tukkona vaikka ajoinkin oikeanpuoleista kaistaa ja niinpä sitten kiihdytin vauhdin niin kovaksi, ettei sitä vilkkuvaa valoa enää näkynyt. Etäisyys alkoi kasvaa jo 230 kohdalla mutta kiihdytin vielä varmuudeksi joku 50 lisää sitä vauhtia. Mutsin luona sitten harmitti kun meni bensaa hukkaan mopon kanssa kisaillessa.
Pääsit auton mitan edelle?? Poika, musta tuntuu et se Passat sammu niihin valoihin kun sun ultrakiree 1.4 jätti sen noin pahasti!
Kun vielä ajelin GTI-pirseillä niin en jaksanut edes lähteä kiihdyttämään amisvehkeitä vastaa... se oli ensimmäiset 100-kertaa hauskaa mut sitten rupes paistumaan paskalle. Se voi olla et se paaappa V6 Paskatin ratissa ajatteli samalla tavalla ; )
Sen verran täytyy mainita että ei taida olla rahasta Hondan hankkiminen kiinni,koska omanikin sain ilmaiseksi...ja enkä kyllä olisi siitä latin latia maksanutkaan sillä en ole eläissäni nähnyt yhtä ruosteista autoa,joka on niinkuin liikenteessä...etujalkatilan kohdalta lähes poikki koko auto ja etupään ns."palkit" aivan pelkkää paperia...todella "kovia rautoja" tekevät nousevan auringon maassa...heh...
Myönnetävä on ettei ole "europaskoista" vastusta...ainakaan ruostumisen suhteen.Hyi hitto mitä mopoja.
Eiköhän se oo ihan reaktioista kiinni, miten sieltä valoista lähtee. On tullu kolmipuolikkaal motskaril tullu jätettyy valoissa kuussatanen, sain kymmenen metriä etumatkaa, mut sitten se meni menojaan. Älä tuol kaupungis turhaan kiihdyttele ettei satu joku tumma vectra taakse ja kaksi konstaapelia.
Joskus vaan kohauttaa olkapäitään, joskus jää miettimään miksi?
Onko tässä maassa näin paljon turhautuneita päähänpotkittuja surkeine itsetuntoineen, vai mistä on kyse? Etuiltiinko teitä koulun ruokajonossa tai olitteko koulukiusattuja? Miksi joku kuvittelee että liikennevaloista lähdössä, tai liikenteessä yleensäkään on kyse jostain kilpailusta? Jääkö näin moni henkiseltä kehitystasoltaan näin alas?
Millainen maailmankuva näillä on? Auton merkki, malli, jopa valmistusmaanosan kauttako he muodostavat minäkuvansa?
Paljon kysymyksiä, vastatkaa te, kiihdyttäjät.
Ihmisten mieliä tutkineena voin todeta, että katuvaloista silloin tällöin kiihdyttely osoittaa poikamaisuutta, joka on hyvä asia.
Kouluissa opetetaan pienestä pitäen kilpailemaan.
Ikävintä on ne munattomat ja kaavoihin kangistuneet pellet , jotka ylimielisinä katsoo velkavolvostaan ohitseen kiitäviä. Ja katkeroituneena kirjoittelee tänne esittäen aikuista kuten sinä, vaikka kuitenkin tekis mieli astua leikkiin mukaan.
Jos olet aikuinen rahamies aja diesel-Autolla, ei tartte selitellä.
Drag-racing kuuluu radalle, valolähtönopeus myös kadulle.
Olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä,vaikka kyllä vähän harmittaa,kun minä häviän teille kaikille :( No,leikki leikkinä,eivät yleiset kadut ja tiet ole mitään kilparatoja.Ja onhan minullakin toinen auto,jolla pärjäisin vähän paremmin noissa kisoissa,mutta kun en halua edes osallistua niihin.:)
Poikamaisuutta se varmaan osoittaakin, voisihan sitä nimittää lapsellisuudeksikin, joka taas on ainakin tässä tapauksessa negatiivinen ilmaisu.
Kyllähän kilpailla voi ja saa, mutta se vietti pitää osata kanavoida oikein, oikeaan paikkaan. On hyvä jos ihmisellä on jokin osa-alue elämässä, jossa voi tuntea olevansa hyvä. Itsetunto paranee terveellä tavalla. Nuoruudessani (ja joskus nykyäänkin) kilpailuvietti purettiin talvisin jäärataa sekundaattoria vastaan ajamalla. Yleiset tiet ja kadut eivät ole leikkipaikkoja.
Mitä tulee viittauksiisi minuun henkilökohtaisesti, en tunne olevani millään tavalla tässä asianosainen. Minua ei voisi vähempää kiinnostaa, jos joku ehtii "autonmitan edelle". Ei minulla ole mitään syytä olla katkera, elämässäni on toki paljon muuta sisältöä kuin katsella "ohikiitäviä". Ymmärtääkseni en ole selitellyt mitään, vaan esitin kysymyksiä, joihin en ole vielä saanut vastauksia.
PS. Vaikka en "rahamies" olekaan, ajan diesel-autolla.
Lapsellisuus on lapsellisuutta.
Poikamaisuus on poikamaisuutta.
Ämmämäisyys on ämmämäisyyttä.
Lapsellista on nukeilla leikkiminen.
Poikamaista on pilke silmäkulmassa.
Ämmämäistä on armeijan välttely ja nukeilla leikkiminen.
Tuskin kirjottelisit, jollei pilkkeesi olisi silmäkulmasta kadonnut :)
selitellä"? Nyt en ymmärrä? Voidaan me ottaa kisat ensi kesänä vaikka Alastrolla jos tuntuu siltä, että peli kulkee tuonne 16s tuntumaan varttimaililla.... Ei vaan taida moni täällä kehuskelevista edes tietää miten paljon häviää nykydieselille kiihdytyksessä.... Jos pitää sitten mennä todella kovaa, niin siihen on olemassa motukat. Ei tarvitse selitellä mitään!
On se nyt jumalauta kummallista, että elämän merkitys mitataan nollasta sataan kiihdytyksellä. Ostakaa elämä.
Täytyy minunkin myöntää, että tulee sitä aina välillä kiihdyteltyä liikennevaloista ja vaikka minulla onkin niin kallis auto, että tuolla kirjoitukset aloittaneella Honda kuskilla ei tuskin koskaan ole varaa ostaa sellaista, niin kyllä silläkin voin välillä jollekin Hondalle kiihdytyksessä jäädä.
Mutta kyse ei olekaan siitä, vaan, koska mieluummin ajan kalliilla ja hyvällä autolla, joka kiihtyy kohtuullisen hyvin, kuin tietyllä Hondalla, joka kiihtyy erittäin hyvin.
Luon edelleen tietynlaisia katseita Hondien ja useiden muiden japanilaismerkkien suuntaan. En väitä etteikö niistäkin löytyisi hyviä autoja, jos laitetaan euroja tarpeeksi pöytään, mutta ei minulle toisi mielihyvää päihittää Civicillä joku 50 000 euron auto. Vaikka kiihdytyksen voittaisin, niin olisin edelleen kateellinen kalliimman euroauton omistajalle.
Niin, nyt joku sanoo, että mitä minunkin tarvitsee kiihdytellä kalliimmalla autolla ja että eikö minulla ole arvostusta yhtään ym ym ym, mutta kun joskus se poikamaisuus astuu minussakin esiin. Arvostan edelleen muita liikkujia ja heidän menopelejään, mutta ...
Hyvinpä muistat unesi. Ällistyttävää, miten Hondat aina kulkevat 270 km/h kun vähän pulttaa kiinni 12 tuumaa leveitä aluvanteita ja tummentaa ikkunat ja hakee Anttilasta ns. reipanit päähän. Blondatusta kuontalosta saa vielä kymmenen kilsaa lisävauhtia.
on se kyl tosi hienoo kyykyttää euromopoja japsilla. en oo viel voittajaani kohdannu.
eipä pärjänny liikennevaloissa 600 S mersukaan! Ei sitten lähde mihinkään! Otin kisat sellasen kaa valoista 0-20km/h ja sinne jäi! Sitten en enää viittiny vetää, kun kaveri takuulla huamas miten mun peli tyrkkää! Olispa pääsy motarille vielä kisaamaan, nii olis nähny miten Honda laukkaa!
MÄ NAURAN TEILLE HONDA-KUSKIT. MÄ NÖYRYYTÄN TEITÄ. MÄ HALVEKSIN TEITÄ JA TEIDÄN ROMUA. OSTAKAA AUTO ÄLKÄÄKÄ UHOKO. KYLLÄ SE MOPOKIN KULKEE...
NAURAN TEILLE... HAH HAAAAAA
No jopas legendan heitit! Täytty vaan sanoa, että on sulla melkonen HONDA!
Tuleppa "riisikuppipoju" joskus samalle viivalle niin loksahtaa tekarit levälleen.
Se on muuten puhtaasti eurooppalainen. Se Civic.
Sitä tehdään Isossa-Britanniassa...
Onhan tuolla tullut ajettua.
Herkullinen auto muuten, mutta on se niin meluisa menopeli, että en kyllä itselleni huolisi.
Ulkonäöltäänhän tuo on niitä ensimmäisiä pösöklooneja joita on nyt alkanut Aasian suunnalta tulla lisääkin.
Niin että ulkonäöltään kyllä menettelee. Mutta se meluisuus, se meluisuus...
Kyllähän tuollaiset 1.4 Civicit päihittää kaikki euroromut. Kyllä, kyllä. Moottoritiellä tuollaiset ovat ihan kuin kotonaan ja kiihtyvätkin aivan uskomattomasti! Kyllä siinä on minkään euroromun turha tulla kisaamaan. Ja sitten kelpaa rantabulevardilla kruisia. Kaikki katsovat kateellisina kallista Civicciä. Ooh! Olisipa minullakin tuollainen, mitään muuta en tahtoisi.