Osaako joku kertoa, miksi toisessa näistä on maksettu tonni enemmän veroa, vaikka kummassakin verotusarvo sama ja sama veroprosenttikin...?
BMW 528I A 20040920 19991221 124 28167,00 8168,43 1797,05 9965,48
BMW 528I SEDAN 4D AUT. 20040908 19990204 96 28167,00 7323,42 1611,15 8934,57
BMW 528I A 20040920 19991221 124 28167,00 8168,43 1797,05 9965,48
BMW 528I SEDAN 4D AUT. 20040908 19990204 96 28167,00 7323,42 1611,15 8934,57
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo 02/1999 käyttöönotettu 528i on saanut yksilöllisen veroprosentin 26% taulukosta, mallimerkinnälle "528i A" ei prosenttia ole löytynyt ja tulli on käyttänyt 29%.
Näin se kansalaisten kyykytys ja kusetus jatkuu.
oon itekki ihmetelly samaa asiaa. Kai se jostain varusteista tulee se korkeampi vero. ja kai se tullimieskin on vaan ihminen veroa laskiessaan. Mutta aika oudolta nuo suuret erot kyllä tuntuvat. kannattaako siis valita "edullinen tullitoimipaikka"?
Tullissa tuoja joutuu täyttämään verolomakelaskelmat. Näihin kannattaa aina ehdottomasti merkitä yksilöllisissä veroprosenteissa käytetyt mallinimet, koska tulli lukee yksilöllisiä, 29:ää alempia veroprosentteja, kuin piru raamattua ja pyrkii aina käyttämään korkeampaa prosenttia. Tottakai asia valituksella hoituu, mutta vasta vuosien päästä.