cosmetic...

Moi! Tietääkö joku missä päin suomea olisi sellaisia hammaslääkäreitä (englanniksi cosmetic surgeon), jotka tekevät leikkauksella kauniit hampaat. Omani ovat vinot, enkä enää tässä iässä rautoja tahdo. Onko hinnoista tietoa? Olisi todella mukavaa jos joku voisi auttaa. Asiallisia vastauksia kiitos.:)
Linkit myös tervetulleita.
3372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olen siis vasta 18, mutten kuitenkaan rautoja haluaisi.

Äänestä
  • Hei,

    Minulla on sama ongelma ja olisi kiva kuulla näistä nopeista vaihtoehdoista. Itselläni on kieroja hampaita sekä ylhäällä ja alhaalla. En haluaisi laittaa rautoja, koska niitä joutuisi pitämään niin kauan ja saako niillä kuitenkaan todella hyvää tulosta.Ja lisäksi minua hävettäisi pitää niitä suussani. Ei varmaankaan ole kovin tehokasta iskeä miehiä raudoitukset suussa?

    Jostain olen lukenut keraamisista laminaateista, mitkä voi laittaa omien hampaiden päälle ja sitten implanteista. Voiko näitä implantteja tehdä myös kulmahampaille?

    Olisi kiva kuulla kokemuksia noista.Kuinka kauan tuohon menee, mitä maksaa, onko kipuja yms. Ja onko lopputulos ulkoisesti ollut mieleen, näyttävätkö ne aidoilta?

    Äänestä

Suomessa ei tietääkseni ole varsinaisesti esteettiseen hammashoitoon erikoistuneita hammaslääkäreitä, aiheeseen perhtyneitä löytyy. Tällaista erikoisalaa ei Suomessa ole. Proteetikot pääsääntöisesti tekevät laajempia kruunu- ja siltahoitoja, pienempiä tavalliset hammaslääkärit.
Posliinilaminaateilla on mahdollista jonkin verran muuttaa hampaan muotoa ja asentoa, mutta ei toki niin paljon kuin oikomishoidolla. Laminaattia varten hampaasta hiotaan kiilteestä vajaan millin verran (tai sen verran kuin esim. kulman oikaisemikseksi on tarpeen) ulkopinnalta sekä myös kärjestä. Sen jälkeen otetaan jäljennös, joka lähetetetään hammasteknikolle. Hammasteknikko valmistaa laminaatit ja hammaslääkäri kiinnittää ne muovisementillä seuraavalla kerralla. Laminaatit pysyvät hyvin ja ovat erittäin luonnollisen näköiset. Ne eivät kuitenkaan sovi kaikkiin tilanteisiin mm. purennallisista syistä tai jos on hampaassa on jo laaja paikka tms. Alahampaita niillä on vaikea korjata (toisin kuin jenkkisarjoissa...), koska suomalaisen purennassa harvoin on suotuisasti tilaa. Lisäksi kannattaa miettiä, onko valmis sitoutumaan tarkkaan hoitoon loppuiäksi ja siihen, että todennäköisesti joskus on laminaatitkin uusittava (mikään ei ole ikuista). Mielestäni 18 v. on vielä aika nuori, harkitsisin ennemmin oikomishoitoa. On todella sääli hioa tervettä hampaanpintaa nuorelta. Sitä kun ei saa takaisin. Yhden laminaatin hinta on 350-400 e.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vino kirjoitti:

Moi! Tietääkö joku missä päin suomea olisi sellaisia hammaslääkäreitä (englanniksi cosmetic surgeon), jotka tekevät leikkauksella kauniit hampaat. Omani ovat vinot, enkä enää tässä iässä rautoja tahdo. Onko hinnoista tietoa? Olisi todella mukavaa jos joku voisi auttaa. Asiallisia vastauksia kiitos.:)
Linkit myös tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu