Mikä olisi huomaamattomin paikka, jos haluaisit salaa kuvata jotakin? Kuinka monta niitä salakameroita pitäisi olla ja mihin ne pitää asentaa?
Ajatellaan vaikka, että poissa ollessasi haluat kuvata koirasi/ kissasi/ hamsterisi vapaata liikkumista kotona. Miten/ mihin sijoitat kamerat?
Minkälainen salakamera on paras?
Ajatellaan vaikka, että poissa ollessasi haluat kuvata koirasi/ kissasi/ hamsterisi vapaata liikkumista kotona. Miten/ mihin sijoitat kamerat?
Minkälainen salakamera on paras?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Periaatteessa kotieläin ei tunnista kameran toimintaa, joten kannattaa valita paikka, sistä kamera kattaa suuren osan huoneesta
Kun sirrytään tarkkailemaan kotielukkaa ja kaksijalkaista otusta. Mihin sitten?
Epäilet siis, että asuinkumppanisi pettää sinua. Kannattaisiko erota ennen harhaluulojen kasvua.
Esim tuo on sopiva neutraaliin paikkaan
http://www.superkauppa.fi/fullhd-heratyskello-valvontakamera.html
Varsinaisesi en epäile mitään. Nästä asioista on vaan hyvä olla ajoissa perillä. Voin opastaa kavereitakin tarpeeseen.
Klingklingklingkling (Hälytyskellot)!!!
Koiran, kissan tai hamsterin kohdalla ei ole väliä, missä salakamerat ovat. Eläimet eivät ymmärrä kameran funktiota.. Eli asentaisin paikkoihin ja reitteihin, joita eläin käyttää.
MUTTA koska kysyt piilopaikkoja eli huomaamattomuutta, aiot kuvata ihmistä. Toivottavasti kyse on työpaikan varkausepäilystä tai vastaavasta eikä henkilökohtaisista suhteista. Ymmärrät kai, että salakuvaaminen rikkoo raaásti ihmisen yksityisyyttä. JOS kyse on esim. mustasukkaisuudesta, kuvaamisesi ei auta sinua mitenkään. Vaikka kumppanisi ei tekisi nauhalla mitään epäilyttävää, epäilyksesi eivät haihtuisi. Koska olet tuolla tiellä, ne vain kasvaisivat. Ja todennäköisesti ilman syytä. Hae itsellesi apua, vielä ei ole liian myöhäistä. Mustasukkaisuus voi ajaa järjettömiin tekoihin.
Jos kyse on muusta tirkistelystä, sanoisin että edelleen, tilanteesi on vakava. Ihmisiä ei vakoilla, ilman todella painavaa syytä. Pakkomielteisyyteen voi vaikuttaa!
Jos on kyse turvakameroista, turvakamerafirman henkilöstö osaa kyllä löytää kameran paikat. Se on heidän työnsä.
Woihan Kettu!
Joudun mierontielle:(
https://www.youtube.com/results?search_query=löysäläisen laulu
Itsellä on easykaupasta tilattuja salakameroita, löytyy ainakin palohälyttimen ja kellon muotoisia http://www.easykauppa.com/
Soita Axl Smithille. Se varmaan osaa neuvoa.
.
"MYös Sampo osannee # KONSULTOIDA #" suttu-vhs
har!1
.
Sampo? Nyt minulla on vissiin aukko sivistyksessä. :-(
.
"Asiasta tiedotettiin Sampon suttu-vhs ohjelmistossa"
"Axl Smith Hauskoissa kotivideoissa 2007"
https://www.riemurasia.net/video/Axl-Smith-Hauskoissa-kotivideoissa-2007/187356
har!1
.
No sitten Axl on juuri oikea mies antamaan neuvoja mirrien salakuvaamiseen.
minulla on livekamera
sillä näkee vaikkapeffanreiän
TV:n laitaan snadi kamera mahtuu, oivaan kattolamppuun, koriste ULOS valokylttiin. Kandee myös hankkii pari mikkii.