surkuhupaisaa sekoilua

kunhan kysyn

Tämän päivän Iltasanomien nettisivulla kerrotaan, miten PERSUjen nuorisojärjestö ei saanut valtionapua, koska "Järjestön näkemykset monikulttuuriasioissa ovat olleet ristiriidassa nuorisolain arvopohjan kanssa. Järjestön tulisi huomioida toiminnassaan lain arvopohja, ja sitä on muun muassa monikulttuurisuus ja syrjimättömyys (yhdenvertaisuus-käsitteeseen kuuluva), kuuluivat OKM:n perustelut." http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014102818787022_uu.shtml Yhteiskuntaa avustaa kuitenkin mm. Vapaa-ajattelijoita ja Protutoimintaa, jotka selkeästi vastustavat ihmisoikeuksia ja rikkovat Suomenkin ratifioimaa ihmisoikeusjulistusta, joka takaa ihmisille oikeuden omaan uskontoonsa, sen julistamiseen ja opettamiseen niin yksityisesti kuin julkisestikin.

Toisille syydetään rahaa edistämään ihmisoikeuksia polkevaa ohjelmaansa ja toimintaansa ja toisilta kielletään rahoitus ihmisoikeuksia polkevan ohjelmansa ja toimintansa vuoksi!!!!. Toisille turvataan yhdenvertaisuusperiaatteen mukaan oikeus rikkoa ihmisoikeuksia ja toisilta kielletään saman yhdenvertaisuusperiaatteen mukaan oikeus rikkoa ihmisoikeuksia.

Mitä tarkoittanee on yhdenvertaisuusperiaate??? Kenen yhdenvertaisuutta se palvelee??? Ei ainakaan kansalaisten yhdenvertaisuutta lain edessä!

4

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhan vihtuilen

      Turhaan trolli avaat ties kuinka monnen aloituksen samasta asiasta. Eikö äly riitä keskustelemaan siitä jo avatuissa keskusteluissa, vai oletko muuten vain vähän vajaa?

    • kunhan kysyn/vastaan

      En ole kaikkia palstoja lukenut, joten en osaa vastata ihmettelyysi.
      Sen sijaan tiedän, että yötyöni jälkeen juuri jokin aika sitten avasin läppärini ja tuo uutinen pisti silmään ja siksi kirjoitin aiheesta tänne.

      Joskus vain sattuu niin, että samasta asiasta voidaan keskustella eri palstoilla, mutta sille ei voi mitään. Joka ketjuun ei tarvitse vastata tai voi ohjata aloittaja kurkkaamaan varhempia ketjuja.

    • jiijäätee

      Tiesitkö muuten että uskonnonvapaus tarkoittaa myös vapautta olematta uskomatta mihinkään, sekä sen julistamista ja opettamista niin yksityisesti kuin julkisesti (omien sanojesi mukaan).

      Ja huomasitko, että tuo nuorisolaki tai sen arvopohja ei millään tavalla kosketa vapareita, eli taas tuli valhe suustasi. Eläkä yritä taas esittää jotain muuta kuin olet ;)

    • kunhan vastaan

      "Tiesitkö muuten että uskonnonvapaus tarkoittaa myös vapautta olematta uskomatta mihinkään, sekä sen julistamista ja opettamista niin yksityisesti kuin julkisesti (omien sanojesi mukaan)."
      Tiesin vallan hyvin. Kieltämällä vaparien tavoin ihmisen perusoikeudet tuo lain henki ei kyllä toteutuisi. Vaparithan vaativat kaiken uskonnollisuuden esilläolemisen kieltämisen kouluissa, yhteiskunnassa ja yhteiskunnallisessa päätöksenteossa.

      "Ja huomasitko, että tuo nuorisolaki tai sen arvopohja ei millään tavalla kosketa vapareita." Kyllä olen huomannut, että vapareita ei koske ollenkaan yhdenvertaisuus, arvojen yhdenvertaisuus yms tärkeät ihmisarvot, vaan vaparit taistelevat uskonnottoman yhteiskunnan puolesta ja kaiken uskonnollisuuden kieltämistä julkisuudessa. Sehän tarkoittaa ateistisen yhteiskunnan asettamista eriarvoiseen asemaan verrattuna kristilliseen arvopohjaan perustuvan yhteiskunnan. Ilman sinun trolliasikin tämä vaparien kieltopropaganda on jo kauan sitten huomattu ja siksi on tärkeää hyökätä totuuden asein eriarvoistavaa vaparipolitiikkaa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      83
      1678
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      41
      1299
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      89
      1021
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      202
      956
    5. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      71
      928
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      882
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      863
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      850
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      804
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      789
    Aihe