Mikä on mielestäsi kreationismin paras saavutus?
Kreationismin paras saavutus
300
7637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikkakin evoluution varjolla.
Kreationismin kumoamistodisteet ovat etupäässä kyllä raskaasti luonnontieteellisen puolen faktatietoutta, joten sikäli istuu kyllä paremmin tälle puolelle.
Pelkän luontopuolen ylistysyksinpuheluissa ei olisi niinkään hohtoa, ellei kumottavina olisi ilmiselviä harhaluuloja ja väärintietämyksiä.
On huomattavaa,että ID:n piirissä pyörii harvemmin "vääriä luuloja ja virhetietoja".
Enemmänkin seuraavaa:
Sanotaan,että "tiede ei tiedä jotain",esim. tietty kompleksisuus.
Sitten sanotaan,että koska ei ole tietoa,niin ei mahdollista nykytietämyksen nojalla(mikä ei tarkoita sitä,syytä vain ei osata perustella kokeellisesti,siksi kokeita tarvitaankin:Jos ei olisi näitä AD HOC-kohtia,ei tiedettä enää tarvittaisi)
Sitten otetaan vastineeksi se,että vain vaihtoehto käy.(Eli itsekkin perustellaan ja sanotaan AD HOC asiasta.=virhepäättely.
Occamin partaveitsen mukaan otetaan se teoria,joka selviää vähäisimmin AD HOC:ein ja jonka premissit ovat perustellummat ja täten vähäisemmät. ID taas nojautuu pelkkiin AD HOC:eihin,joten sen todistaminen mahdottomaksi on jopa mahdotonta=falsifiointikriteeri ei täyty)=>ID:kin on Pseudotiedettä...
Vastaus kysymykseen: evoluutioteoria
.. ja kaikki uskoo sokeesti ilman että näkee mitään virheitä siinä ennenkuin joku tulee ja sanoo että: Hei! Löydettiin palanen joka sopii tähän väliin, nyt tää näyttää vähän ehjemmältä.
Immeiset ei tajua että koko evoluutioteoria on vain yritys selittää miten luominen on tapahtunut, ja ateistit on sen itselleen omineet
Tapauksessasi kreationistit ovat omineet evoluutioteorian omiin käyttötarkoituksiinsa. Evoluutioteoria ei itsessään ota kantaa Jumalaan.
Siis itse muodostavat valintapaineen, eivät keksineet ideaa.
Ne joilla kreationistikirjoitusten lukeminen päättyy pallean lihasten lisääntyneeseen käyttöön, nauruun, jäävät paremmin henkiin ja ne, joilla kreationistikirjoitukset päättää elämän aivoverensuonten katkeamiseen karsiutuvat poies.
Nauruherätykselle tulee lisää potentiaalisia uhre..öh..asiakkaita.
;)
Evoluution osoittaminen harhaksi. Huom evoluution, ei pelkän evoluutioteorian.
kärsitköhän mahdollisesti harhoista?