Automatiikka ja robotiikka vie!

Jonkun asiantuntijan mukaan 10-15 vuodessa kolmasosan koko työssäolevien työpaikoista! matti Vanhanenkin kehoitti kouluttautumaan robotiikka asentajaksi tulevaisuudessa!
174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin, tässä on kyseessä kehityskulku, jota on tutkittu ja josta on kirjoitettu kiihtyvään tahtiin jo ainakin 1970-luvulta alkaen. Silti, vieläkään, siis vieläkään, ei Suomenkaan johtavilla instituutioilla ole mitään suunnitelmaa sen varalle, että ansiotyö yksinkertaisesti vaan vähenee. Mikä on se uusi yhteiskuntasopimus, joka turvaa kansalaisille siedettävän elintason, kun rahatalous hiipuu? Täytyy sanoa, että mm. nykypolitiikka on suorastaan saatanallisen aivotonta touhua näiltä osin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin on!! kirjoitti:

Jonkun asiantuntijan mukaan 10-15 vuodessa kolmasosan koko työssäolevien työpaikoista! matti Vanhanenkin kehoitti kouluttautumaan robotiikka asentajaksi tulevaisuudessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu