Mikä on Seinäjoen paras ruokapaikka?

Kertokaa mikä on teidän mielestä hyvä ruokapaikka :)
5810026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

päivisin halvin ja paras.

Äänestä
  • Ei ainakaan Amarillo, odottaa saa sapuskaa, tunti normiaika.

    Äänestä

  • 0o0o0 kirjoitti:

    Ei ainakaan Amarillo, odottaa saa sapuskaa, tunti normiaika.

    ei Amarillo ole oikea ravintola.

    Äänestä

  • Jos laatua haluaa, niin todellakin uppala tai alma. Uppalassa myös puitteet sisällä sekä ulkona hienot.

    Äänestä

XL-Buffa ehdottomasti.
Kivisaaressa suurinpiirtein Vianoria vastapäätä jos
ei joku tiedä missä on.

Äänestä
  • HAH hah.

    Äänestä

Oma koti.

Äänestä

perätupa

Äänestä

Juurella / Uppala / Alma

Tämä on oma henkilökohtainen top 3. Uppalalla hienoin ympäristö.

Eat.fi:n arvosteluista pitää osata poistaa henkilökunnan/sukulaisten sissimarkkinointi. Sinisen Paprikan 4.9 keskiarvolla voi pyyhkiä peppua. Sama lounasmenu (kuivaa kanaa ja possua) ollut päivästä toiseen päivästä 1. lähtien. Ei siellä varmaan ole edes oikeaa kokkia hommissa. Henkilökunta toki on ystävällistä ja sisustus ihan hauska.

Äänestä

Uppala, Alma, sittn pitkä väli ...Juurella poissuljettu.

Äänestä

Itse olen tykännyt käydä Perätuvassa.

Äänestä
  • Mikä ihmeen Perätupa ?

    Äänestä

  • Säynätsalo kirjoitti:

    Mikä ihmeen Perätupa ?

    Anniskelupaikka Peräseinäjoella.

    Äänestä

Ehdottomasti Juurella. Uppalaa en suosittelisi edes vihamiehille. Paitsi jos pitää kauniista sisustuksesta eikä ruualla niin väliä.

Äänestä
  • Meidänpä kokemukset Uppalasta ovat aivan toisenlaisia (historian alussa kelvoton). Nyt jo moneen kertaa koettu seurueella. Hyvä ruoka ja erinomainen viinituntemus ja palvelu,
    Juurella taas ei kuulu suosikkeihin, muutamista ylistyksistä huolimatta. Ei täytä hyvän ravintolan kriteerejä.

    Äänestä

  • Hyvä itsekin kirjoitti:

    Meidänpä kokemukset Uppalasta ovat aivan toisenlaisia (historian alussa kelvoton). Nyt jo moneen kertaa koettu seurueella. Hyvä ruoka ja erinomainen viinituntemus ja palvelu,
    Juurella taas ei kuulu suosikkeihin, muutamista ylistyksistä huolimatta. Ei täytä hyvän ravintolan kriteerejä.

    Jos et välitä tuijottavista ihmisistä niin valintasi on ehdottomasti PERÄSEINÄJOEN NESTE !!

    Äänestä

  • sINNE SIIS kirjoitti:

    Jos et välitä tuijottavista ihmisistä niin valintasi on ehdottomasti PERÄSEINÄJOEN NESTE !!

    Millaista ruokaa Nesteellä oli?

    Äänestä

PEsäpallokentän grilli sampurkeri. Siälä kuule saa kunnon ruakaa.

Nurmoon grilli vai mikä se on siinä se isoo rakennus johonka on heleppo ajaa pihahan. Siäläkin saa ruakaa.

Emmä oikeen muista ymmärrä enkä osaa.

Äänestä

Kahdella edellisellä on ilmeisesti joku ongelma, mutta me täällä emme voi auttaa. Sorry vaan.

Äänestä
  • Paras ruokapaikka? Riippuu siitä, että etsiikö hintaluokassaan kalleinta, keskihintaista vaiko edullista. Kyllä Fransmannistakin saa ranskiksia, ovat toki huomattavasti kalliimpia, kuin Hesburgerissa.
    Tavallisella työssäkäyvällä "normaali" palkkaisella tuskin on varaa ruokailla Uppalassa tai Fransmannissa joka päivä. Lounassetelit mahdollistavat ruokailun lähinnä kotiruokaa tarjoavissa työpaikkaruokaloissa. Niitähän löytyy esim. Fallesmannista, Areenasta, Elinkeinotalosta, keskustassa keittolounasta löytyy useista kahviloista jne.
    Parasta tuskin pystyy kukaan nimeämään. Makuja on niin monenlaisia ja hintoja, sekä ateriakokonaisuuksia löytyy, kunhan ensin selvittää mitä haluaa ja mitä on valmis maksamaan. Onko kyseessä juhla vaiko tavallinen arkiruokailu.

    Äänestä

  • Kaviaaria tai keitto kirjoitti:

    Paras ruokapaikka? Riippuu siitä, että etsiikö hintaluokassaan kalleinta, keskihintaista vaiko edullista. Kyllä Fransmannistakin saa ranskiksia, ovat toki huomattavasti kalliimpia, kuin Hesburgerissa.
    Tavallisella työssäkäyvällä "normaali" palkkaisella tuskin on varaa ruokailla Uppalassa tai Fransmannissa joka päivä. Lounassetelit mahdollistavat ruokailun lähinnä kotiruokaa tarjoavissa työpaikkaruokaloissa. Niitähän löytyy esim. Fallesmannista, Areenasta, Elinkeinotalosta, keskustassa keittolounasta löytyy useista kahviloista jne.
    Parasta tuskin pystyy kukaan nimeämään. Makuja on niin monenlaisia ja hintoja, sekä ateriakokonaisuuksia löytyy, kunhan ensin selvittää mitä haluaa ja mitä on valmis maksamaan. Onko kyseessä juhla vaiko tavallinen arkiruokailu.

    totta visertää tuo edellinen kun se on valitettavasti niin lompsasta kii oli paikkakunta mikä tahansa..kympillä syö autogrillillä kohtuullisesti,joka paikas on ainaki yks hyvä karvakäsi kebab/pizza samaan rahaan mut taas jos haluu viedä rouvan lounaalle hyvälle pihville ja juomalle menee helposti kahdelta alkupalojen kans satku.

    Äänestä

sofram

Äänestä

"Tavallisella työssäkäyvällä "normaali" palkkaisella tuskin on varaa ruokailla Uppalassa tai Fransmannissa joka päivä."
Vaikka mainitsinkin Uppalan ja Alman, ei se ole mahdollista eikä eds kivaa syödä joka päivä samassa paikassa.
Avauksessa kysyttiin Seinäjoen parasta ruokapaikkaa. Eli siis semmoista , minne menee esim. juhlistamaan omaa tai läheisen juhlaa.

Äänestä

ei ole yhtäkään hyvää ruokapaikkaa

Äänestä
  • NO, jos ruokapaikasta kyse niin edullisin varmaan on uusi Rengastien ruokala, hinta 5,95 ja eläkeläisille klo 13 lähtien vielä euron edullisempi. Ruoka oli monipuolista ja hyvää, ihan kokolihaakin tarjolla. Paikka oli hieman kalsea, mutta eiköhän viihtyisyyttä lisätä kun avajaishulinoista pääsevät. Ruokailijoita paikat täynnä klo 10.30-15.oo! Oli hyvät tutustumistarjouskupongit Seinäjoen Sanomissa, kaksi yhden hinnalla. Ystävällinen, hymyilevä nainen otti vastaan heti paikkaan saavuttua.
    Kukahan paikan omistaa, hyvä paikka Rengastiellä, eihän sielläpäin ilmeisesti ruokapaikkaa ole ollutkaan. Hyvää jatkoa ilmeisesti nuorille yrittäjille!

    Äänestä

  • hyvä hinta laatusuhd kirjoitti:

    NO, jos ruokapaikasta kyse niin edullisin varmaan on uusi Rengastien ruokala, hinta 5,95 ja eläkeläisille klo 13 lähtien vielä euron edullisempi. Ruoka oli monipuolista ja hyvää, ihan kokolihaakin tarjolla. Paikka oli hieman kalsea, mutta eiköhän viihtyisyyttä lisätä kun avajaishulinoista pääsevät. Ruokailijoita paikat täynnä klo 10.30-15.oo! Oli hyvät tutustumistarjouskupongit Seinäjoen Sanomissa, kaksi yhden hinnalla. Ystävällinen, hymyilevä nainen otti vastaan heti paikkaan saavuttua.
    Kukahan paikan omistaa, hyvä paikka Rengastiellä, eihän sielläpäin ilmeisesti ruokapaikkaa ole ollutkaan. Hyvää jatkoa ilmeisesti nuorille yrittäjille!

    Se on ehkä halvin, mutta ei paras. Kävin siellä ja ruoka oli todella kehnoa, lätyt jotakin pahvia, maito loppunut, keitto vesivelliä, liha kummallista mönjää.

    Minimanin tiloissa oleva Namru on todellak9in hyvä paikka ja edullinen. Sinne siis menen syömään kun nälkä yllättää.

    Äänestä

Köksän ruokapaikka,mahtaako vielä toimia.

Äänestä

Uppalan joulu menu oli ainakin mitätön. Siinä ei ollut mitään jouluista eikä se vienyt keneltäkään edes nälkään.
Hintaa siinä silti oli vaikka muille jakaisi, ei ikinä tuohon paikkaan enää,

Äänestä
  • Fransmannissa on juhlavat puitteet ja tunnelma. Ruokalista vaihtuu ja ainakin meidän perhe on löytänyt aina jotakin hyvää syötävää. Tarjoilijat ovat ammattitaitoisia, tunnelma leppoisa, ellei satu menemään ruuhka-aikana juhlimaan. Valitettavasti aika monessa ravintolassa joulu ei erotu ruoissa mitenkään. Eivätkö asiakkaat enää halua syödä perinteisiä jouluruokia, vai ovatko ne liian tavallisia?

    Eksoottisia ruokia tarjoavia ravintoloita on ilmaantunut useita Seinäjoelle, joten ainakin valikoimaa löytyy moneen makuun.

    Äänestä

  • Fransmanniin? kirjoitti:

    Fransmannissa on juhlavat puitteet ja tunnelma. Ruokalista vaihtuu ja ainakin meidän perhe on löytänyt aina jotakin hyvää syötävää. Tarjoilijat ovat ammattitaitoisia, tunnelma leppoisa, ellei satu menemään ruuhka-aikana juhlimaan. Valitettavasti aika monessa ravintolassa joulu ei erotu ruoissa mitenkään. Eivätkö asiakkaat enää halua syödä perinteisiä jouluruokia, vai ovatko ne liian tavallisia?

    Eksoottisia ruokia tarjoavia ravintoloita on ilmaantunut useita Seinäjoelle, joten ainakin valikoimaa löytyy moneen makuun.

    Itse olen ihmetellyt kuinka huonoa ruokaa yleensä ottaen ravintoloissa on ja sitäpaitsi kauhean suolaista. Jos lounas on luvattu kestämään esim. Klo 11-14, niin harvoin klo 13.30 saa laadukasta ruokaa vaikka hinta on sama. Ja sitten itse kysymykseen, Alma on paras.

    Äänestä

  • Ei nyt vielä jouluatrioita ole!

    Äänestä

  • Tänäänkin ravintolas kirjoitti:

    Ei nyt vielä jouluatrioita ole!

    Oma juttuni olikin viime joululta. Pieni häränliha, perunapyreetä ja punajuurikastiketta, pari vihreää juttua ja herneitä. Siinä se joulumenu. Annoksen koko oli noin puolet lautasen koosta, paikassa ei ollut joulua huomioitu edes sisustuksessa.

    Äänestä

Autogrilli radanvieressä,vien usein vieraammekin sinne iltapalalle,(kukin maksaa itse annoksensa).

Äänestä

Cafe Mondeon lounas päivällä ja samasta paikasta saa myös hyvät ranskikset/hampurilaiset.Sjoella ei ole hyvää grilliä minun makuuni.Mondeon ranskikset nakeilla on parasta!!

Äänestä
  • Joo, kyllä mondeossa on hyvät sapuskat. Mutta asiakaskunta on aika raksaduunari-voittoista. Eniten ärsyttää kun nämä duunarit kiilaa tarjotintasi eteenpäin kun et ole vielä kaikkia salaatteja kunnolla ehtinyt ottaa. Lisäksi nämä duunarit ronkkivat ja noolivat "ruakaaa" vähän sieltä sun täältä. Yhtäkkiä haalarikäsi tulee olkapääsi vierestä ja rohmuaa leipiä, ja osa leivistä putoaa salaattikulhoon. Haalarimiehet eivät myöskään osaa ottaa ruokaa/salaattia siten, ettei sitä roiskuisi muihin kulhoihin. Monesti perunamuusia löytyy vähän joka astiasta, ja välillä lattialtakin.

    Sitten se yleinen käytös. Nauretaan höröttämällä kuin amispojat. Sekin ärsyttää kun haalarimiehet kävelevät ketään väistämättä. Itse kerran kannoin tarjotintani pöytään, niin eiköhän kaksi haalarimiestä kävellyt niin leveästi (ilman kantamuksia), että toinen osui tarjottimeeni ja juomat läikkyi lattialle.

    Esim keskustan lounaspaikoissa (missä käy ns kauluspaitaväkeä), ei ole koskaan ns "päällekävelyongelmia". Kävin kaupunginteatterin lounasravintolassa, niin kyllä siellä oli aivan toisenlainen mentaliteetti, ovia pidettiin auki toisille, väistettiin muita, oltiin kohteliaita.

    Duunarihaalarimiehet ovat vähän kuin mullilauma. Tuntuu kuin he eivät olisi nähneet pitkiin aikoihin ruokaa ja sivistynyttä käytöstä. Ilmeisesti nälkä tekee ihmisestä eläimen kaltaisen.

    Itse valitsen lounaspaikan yleensä ruokalistan mukaan. On hyvä vaihdella lounaspaikkoja, ettei aina käy samassa. Mondeosta tykkäisin ruoan puolesta, mutta asiakaskunta on niin vastenmielistä, että olen alkanut sen takia välttämään koko paikkaa.

    Äänestä

  • ruojaJOU kirjoitti:

    Joo, kyllä mondeossa on hyvät sapuskat. Mutta asiakaskunta on aika raksaduunari-voittoista. Eniten ärsyttää kun nämä duunarit kiilaa tarjotintasi eteenpäin kun et ole vielä kaikkia salaatteja kunnolla ehtinyt ottaa. Lisäksi nämä duunarit ronkkivat ja noolivat "ruakaaa" vähän sieltä sun täältä. Yhtäkkiä haalarikäsi tulee olkapääsi vierestä ja rohmuaa leipiä, ja osa leivistä putoaa salaattikulhoon. Haalarimiehet eivät myöskään osaa ottaa ruokaa/salaattia siten, ettei sitä roiskuisi muihin kulhoihin. Monesti perunamuusia löytyy vähän joka astiasta, ja välillä lattialtakin.

    Sitten se yleinen käytös. Nauretaan höröttämällä kuin amispojat. Sekin ärsyttää kun haalarimiehet kävelevät ketään väistämättä. Itse kerran kannoin tarjotintani pöytään, niin eiköhän kaksi haalarimiestä kävellyt niin leveästi (ilman kantamuksia), että toinen osui tarjottimeeni ja juomat läikkyi lattialle.

    Esim keskustan lounaspaikoissa (missä käy ns kauluspaitaväkeä), ei ole koskaan ns "päällekävelyongelmia". Kävin kaupunginteatterin lounasravintolassa, niin kyllä siellä oli aivan toisenlainen mentaliteetti, ovia pidettiin auki toisille, väistettiin muita, oltiin kohteliaita.

    Duunarihaalarimiehet ovat vähän kuin mullilauma. Tuntuu kuin he eivät olisi nähneet pitkiin aikoihin ruokaa ja sivistynyttä käytöstä. Ilmeisesti nälkä tekee ihmisestä eläimen kaltaisen.

    Itse valitsen lounaspaikan yleensä ruokalistan mukaan. On hyvä vaihdella lounaspaikkoja, ettei aina käy samassa. Mondeosta tykkäisin ruoan puolesta, mutta asiakaskunta on niin vastenmielistä, että olen alkanut sen takia välttämään koko paikkaa.

    syö kermainen perseesi jos ei "tavisten" seura kelpaa

    Äänestä

  • rikas raksalta kirjoitti:

    syö kermainen perseesi jos ei "tavisten" seura kelpaa

    Kyllä "tavistenkin" pitää hallita edes alkeelliset käytöstavat.
    Vai pidetäänkö sitä orjailuna tai jotain?

    Äänestä

  • rikas raksalta kirjoitti:

    syö kermainen perseesi jos ei "tavisten" seura kelpaa

    Tyypillinen ala-arvoinen kommentti suoraan tyhmän duunarin suusta. Pysy kuule siellä apinoiden seassa vaan. Haise hieltä rauhassa, kierrän teikäläiset kaukaa. Kannattaa pestä ne haalarit joskus, ja naama samalla kertaa. Itse ostan aina uuden kauluspaidan kun vanha vähänkin likaantuu. Buahahaha buahaahahahaja.

    Äänestä

Haalari jengi on kyllä moukkamaista sakkia.
Mä oon siis niin samaa mieltä että ne änkee niitten tarjottimien
kans ruokajonossa, ihan niin kuin ruokaloppuisi maailmasta just ny.

Möykkää ja hyvä etteivät piereskele syödessään.

Äänestä

Pizzeria Piikki on hyvä :) Mitä muut ovat mieltä? Joka viikko käyn pari kertaa syömässä siellä :) Se on paras!

Äänestä
  • Torikeskuksen kiinalainen on huippu ihan koko Suomenkin tasolla. Ei mikään kuuden euron kinkkimättö niin kuin Helsingissä monet.

    Jerikon grilli kans, Helsingissä ikävä kunnon grillisapuskaa.

    Äänestä

  • helsinkiläinen kirjoitti:

    Torikeskuksen kiinalainen on huippu ihan koko Suomenkin tasolla. Ei mikään kuuden euron kinkkimättö niin kuin Helsingissä monet.

    Jerikon grilli kans, Helsingissä ikävä kunnon grillisapuskaa.

    Harmi vaan miten paljon hinnat ovat siinä torkkarin kiinalaisessa nousseet, laatu ehkä maksaa joo mut itse katselen mieluusti uusia paikkoja.

    Äänestä

Mikä juttu tämä Rengastien ruokala oikein on? Firmaa ei löydy edes Kaupparekisteristä. Saako kuittia vai ei? Halvalta vaikuttaa.

Äänestä

Rengastien ruokalassa taidetaan laittaa isolla lapiolla natriumglutamaattia ruokaan kun pari päivää on suolan maku suussa sen jälkeen. Todella halpa paikka mutta älyttömän suolaista. Eka lautasellinen oli ihan hyvää mutta toinen oli jo liikaa.

Suolaa suolaa enemmän suolaa sanoi fakiiri Kronblom

Äänestä

Mäkin autokaista.

Äänestä

Nurmon Chili & Kebab ehdottomasti paras

Äänestä
  • Nurnon chiliä suosittelen!

    Äänestä

  • jykä112 kirjoitti:

    Nurnon chiliä suosittelen!

    Samaa geneeristä kebua jota saa Hangosta Kuusamoon vastaavista paikoista. Eikä mitään erityistä. Turkinpippurista saa lähes samaan rahaan tuplakokoiset annokset.

    Äänestä

Rengastiellä oli eilen lappu luukulla...

Äänestä

S-ketjun syöttölät tarjoavat samanlaista ABC-laatua joka ravintolassa. Mikrotettua einestä.

Äänestä
  • ABCllä tietää varmuudella silti aina mitä saa, joten se on helppo valinta etenkin tuntemattomassa pitäjässä. Eikä ruoka siellä ole ollenkaan hullumpaa.
    Päivölän Cittarin ruokapaikan ruoka oli ala-arvoista, etenkin hintaansa nähden. Rahat meni hukkaan eikä ruokaa saattanut syödä.

    Äänestä

Kiinalainen ravintola on hyvä ja sen perinteiset lihapullat.

Äänestä

Kyllä se Mondeo vaan on paras. Monipuolinen ja maukas. Haalarimiehet tuovat lisäjännitystä, heh

Äänestä
  • Kannattaa huomata että Mondeossa on vain päivällä lounasaikaan hyvää ruokaa. Muulloin kaupungin surkeinta grilliruokaa jossa ei ole edes lihaa. Kebab-annoksessakin kyllä on paljon halpoja ranskiksia mutta lihaa ei sieltä pottujen välistä meinaa löytää.

    Äänestä

apsi on parasta .taattu laatu .

Äänestä
  • apsilla kauhotaan ruokaan saavikaupalla pahamaineista natriumglutamaattia eli jokaisen surkean kokin lempimaustetta. Sitä tuodaan apsille kerran kuussa 50 tonnin lasti rekalla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rrssssss kirjoitti:

Kertokaa mikä on teidän mielestä hyvä ruokapaikka :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu