Venäjä aloittaa sotatoimet Suomea kohtaan marraskuussa 2015 aikomuksena valloittaa koko maa. Onko voimasuhteet silloin paremmat kuin marraskuussa 1940, pärjäämmekö 105 päivää?
Talvisota vuonna 2015!
Mitä veikkaat
47123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
"Onko voimasuhteet silloin paremmat kuin marraskuussa 1940, pärjäämmekö 105 päivää?"
Marraskuussa 1940 oli välirauha, tosin NL painosti silloin Suomea eritavoin!
Talvisota alkoi 30. päivä marraskuuta vuonna 1940. Talvisodan jälkeen oli välirauha joka loppui jatkosotaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisota
"Talvisota alkoi 30. päivä marraskuuta vuonna 1940. Talvisodan jälkeen oli välirauha joka loppui jatkosotaan."
Häh, tarkistapas tietosi!
Muiden tietämän mukaan Talvisota kyllä alkoi 30. päivä marraskuuta vuonna 1939.
Voimasuhteet on paljon paremmat kuin silloin, mutta jokainen sota on erillainen ja uusi tapaus, entinen menestyminen ei takaa mitään.
Mikäli sotaa käydään samalla tavalla kuin Ukrainassakin on käyty, niin siitä voi olla jopa etua Suomelle.
Toisaalta Venäjä varmaan tietää Suomen vahvuudet ja heikkoudet, joten toikaan ei takaa mitään.
toinen. Hyökkäys Suomeen merkitsee suursotaa. Siinä Venäjällä ei ole mitään jakoa. Sen voimat ovat vain murto-osa vuoden 1939 NL:sta, jolla lisäksi oli Saksa takanaan..
Paremmat voimasuhteet, nyt kyllä pitää tuota avata ja perustella koska niin ei todellakaan ollut. Et ole kuullut "malli cajanderista" ja mitä se tarkoittaa Suomen varustuksen osalta?
Voimasuhteet ovat täysin toiset, kuin vuonna 1939, silloin suomalaisilla oli lähestulkoon kaikkia aselajeja, mitä vihollisella, nyt ei. Suomalaisilta puuttuu risteilyohjukset, sukellusveneet, taisteluhelikopterit, pommikoneet, kymmenien tuhansien miesten erikoisjoukot, sekä tiedustelusatelliitit, joita ilman ei voi käydä, kuin sisällissotia. Valtioiden väliset sodat eivät ole samanlaisia.
Jokainen vähänkin järkevä ymmärtää, ettei Suomella ole minkäänlaisia edellytyksiä sotaan venäjää vastaan, siitä tulisi suomalaisten joukkomurhaa, olisimme pelkästään iskuja vastaanottavana osapuolena, tykeillä kun ei isketä Venäläisiin kaupunkeihin, Suomen kaikki kaupungit, varuaskunnat, lentokentät ja muu infra olisivat massiivisen rajan takaa tulevan pommituksen kohteina.
Tajuatko yhtään miten paljon mainitsemiesi "aselajien" tuottaminen maksaa kehitysmaa Venäjälle. Putin on jo nyt kiristänyt pelin äärimmilleen. Raha pakenee Venäjältä ja musikka siirtyy Ladaan ja kaaliin. Paska haisuu ja balalaikka soi!
lainkaan sitä kapasiteettia. mikä oli NL:lla -39. Hyökkäys Suomeen olisi täysin järjetön. Se johtaisi välittömästi konfliktiin EU:n kanssa, jonka jäsenistö on pääasiassa Nato-maita. Niitä on myös kaksi Suomen rajanaapuria.
Suomen ei tarvitse puolustautuakseen tuhota Venäjän kaupunkeja. Venäjä ei ota riskiä niiden joutumisesta Naton ohjusten maaleiksi.
Suomeen hyökkäävien joukkojen tuhoaminen riittää ja siihen on resurssit.
Kremlin trollina tehtäväsi on tietysti lietsoa paniikkia ja nähdä märkiä unia Suomen valtauksesta.
Se ei vain ole niin yksinkertainen asia kuin luulet.
Tajuatko vesipää, että venäläisillä on jo nuo aseet?
Luuletko oikeasti, että suomella olisi varaa edes asettua vastarintaan, kun siitä seuraa siirtyminen kivikauteen, ilman että viholliselle pystytään tuottamaan minkäänlaista vahinkoa.
Ukrainan tapahtumat osoittavat, kukaan ei tule sotilaallisesti apuun, turha tänne on apua mistään toivoa, ei kuuluta edes natoon.
Venäläisillä ei ole tarpeeksi aseita pitkään hyökkäyssotaan. Venäläisillä ei taida edes olla riittävästi ohjuksia varastossa Suomen tuhoamiseen ilman että varastot hupenisivat.
Ja mitähän siitä seuraa Putinille kun hyökkäilee joka paikkaan ja sulattaa surkean armeijansa rippeet kuiviin ja saa maailman vihat päälleen. Tätähän toisaalta venäläiset haluaa, kuluttaa kalustonsa ja piiloutua ydinpelotteen alle.
Mitäkö siitä seuraa, no siitä on seurannut, että venäläiset ei saa Valion juustoa, vaan oman maan tuotetta. Ketä se haittaa eniten?
Venäjän paska-armeijalla ei ole kymmenien tuhansien miesten erikoisjoukkoja. Tuhansia miehiä on mutta niillä ei mitään sotaa voiteta. Saivat turpaansa Afganistanissa ja Tsetseniassa, Suomessa saisivat vielä pahemmin pataansa. Sen uskon ettei natokiimaisista kokoomusnuorista mihinkään ole, juoksevat karkuun. Onneksi Suomessa on satoja tuhansia miehiä jotka tätä maata puolustavat.
Joo, niillä aseilla voitettiin sota Afganistanissa? Saivat turpaansa resupekkasisseiltä. Jos tänne tulevat ase kädessä saavat vielä pahemman löylytyksen. Sen uskon ettei sinusta ole mihinkään. Syytön minä siihen olen että sinä ja ystäväsi ovat pelkureita ja raukkoja.
"Luuletko oikeasti, että suomella olisi varaa edes asettua vastarintaan, kun siitä seuraa siirtyminen kivikauteen, ilman että viholliselle pystytään tuottamaan minkäänlaista vahinkoa."
Sinä et varmasti tekisi vastarintaa vaikka raskaana olevan vaimosi kimppuun joku hyökkäisi. Tosin eihän tuollainen surkimus mitään naista edes saa. Hyvä niin, parempi ettei tuollaiset lisäänny.
Helpointa on unohtaa faktat ja alkaa kirjoitella itselle läheisistä asioista, kuten sinä homoudestasi historia palsatalla. Sinun kaltaisen tissiposkisen hinttarin ainut vastarinta on netissä uhoaminen, kyllä nyt venanokko pelkää!
Harmi ettei punakapinan kukistamisen yhteydessä tapettu punikkeja isovanhempiasi, vaan tuollaiset loiset pääsivät lisääntymään. Kun uudet puhdistukset tulee, pääset sinäkin hiekkakuopanreunalle seisomaan.
Sinä olet pelkuri ja raukka, se fakta ei miksikään muutu. Onneksi Suomessa on satoja tuhansia miehiä jotka ovat valmiita maata puolustamaan.
Olet aivan pihalla, ei ole isovanhemmat olleet punikkeja enkä itse ole ikinä sosialisteja äänestänyt. Sinä tosin taidat olla niin nuori ettet edes pääse äänestämään.
Punikin poika se jauhaa aina homoudesta, sitä ainutta asiaa, josta on sinulla omakohtaista kokemusta ja tietämystä.
Olet seonnut. Minä en ole kirjoittanut homoista yhtään mitään, se on sinun harhaisen mielesi kuvitelmia. Sinulle voisikin olla parempi että olisit homo sillä ei kukaan nainen tuollaista pelkuria ja raukkaa huoli.
Venäjä on kehitysmaa jolla tulee vaikeuksia jo pelkästää siitä jos Suomi katkaisee lähialueyhteistyön.
Korot ovat nousseet kestämättömälle tasolle, rupla muuttunut arvottamaksi vessapaperiksi ja länsimainen teknologia ja osaaminen paennut maasta. Unohtuiko nämä tolvanalta.
Miten tällaiset kaltaisesi "älyköt" muodostavat Putinin viidennen kolonnan täällä, vielä tyhmempiä kuin Donetskin ja Krimin tollot.
Niinkö ne äänet siellä tyhmän pääsi sisällä sinulle sanoivat.
jos pärjäisimme edes 100 päivää kerkeis häipyyn.
Slusseniinko meinasit ruotsalaisten rasitteeksi häipyä.
Trolli se siinä kirjailee juttujaan ja nauraa räkästä naurua kun eräät näkyvät ottaneen tosissaan.
Väärin arvattu. Nato ja Suomi aloittavat yhteishyökkäyksen Venäjälle ensi vuonna 22.6 Venäjän tuhoamiseksi ja Karjalan valtaamiseksi. Vallatulta alueelta Suomi eliminoi kaikki siviilit jotka vain eivät ennätä pakoon. Keskitysleirien paikatkin on kartalta jo valmiiksi katsottuina.
Kremlin trollien kanssa.
Eivät ne ivaa ymmärrä. Julistavat vain opetettuja iskulauseitaan, kuten aina ennenkin.
Venäjän hyökkäys Suomeen aiheuttaisi niin paljon ongelmia.
Aiheuttaisi paljon ongelmia Venäjälle. Eivät varmasti tänne hyökkää sillä tietävät mikä täällä odottaa. Afganistan ja Tsetsenia olivat helppoja rasteja verrattuna siihen mitä Suomessa olisi vastassa.
Meinaatko että täällä odottaa venäläisiä fanaattiset muslimitaistelijat? Täällä on enemmistö sinun kaltaisia pullukoita ja tissiposkisia homoja. Toisaalta se pelottaa venäläisiä, heillähän on homofobiaa.
Puhu vain itsestäsi. Sinä varmasti olet pullukka, pelkuri ja raukka. Suomessa on satoja tuhansia miehiä jotka eivät ole.
Venäjän paska-armeija sai Afganistanissa turpaansa eikä Tsetsenian sota todellakaan mennyt putkeen. Suomi olisi paljon pahempi paikka. Eivät varmasti tänne tule ja jos tulevat niin sitä he katkerasti katuvat.
Sinulla on homot vaan mielessä, siitä puhe mistä puute...
Korkkaripoika mahtailee taas, tee mielummin sitä mitä osaat, eli mene tumputtamaan itseäsi.
Sinulla on homoilu ja tumputukset mielessä, siitä puhe mistä puute. Sinä ja kaltaisesi olette pelkureita ja raukkoja, roskaväkeä, paskasakkia. Pieni surkea vähemmistö joilla ei ole mitään merkitystä. Eihän tuollaisia edes huolita armeijaan, pään takia vapautus.
Karjalan tasavallassa elintaso on Uruguayn tasolla, mutta jatka vaan Aki Tenejefin, merkki-erkin ja muiden typerien nimimerkkiesi avulla muutaman kymmenen venäloisen "uudesta autosta" jauhamista. Karjalan tasavaltahan muuttuu Zimbabweksi mikäli lähialueyhteistyö Suomen kanssa lakkaa.
Punikkipojalla on mennyt yli ymmärryksen, kun ei tajua afgaani paimenolaisten heimoyhteiskunnan ja Suomi nimisen valtion eroja siinä, miten eri tavalla haavoittuvia yhteiskuntia ne on.
Kyllä sinustakin vielä mies tehdään, kun armeijaan muutaman vuoden kuluttua joudut. Pääsi vedetään puliksi ja sen jälkeen tuollainen rääpäle joutuu imuttamaan kaikilta varuspojilta ja kapiaisilta mällit suhin. Sen sinä osaat kokemuksesta, et muuta.
Jatkat haaveiluasi homoista ja punikeista, siitä puhe mistä puute. Suomen yhteiskunta kestää sen minkä kansalaiset kestää. Sinä varmasti et kestä sitä ettet pääse naamakirjaan eikä telkkarista näy salatut elämät. Sota on epämukavaa, siinä siviilit kärsivät mutta suurin osa suomalaisista kestää. Sinä et kestä, se on varmaa.
Armeijan on käyty aika päiviä sitten. Sinua ei armeijaan edes huolita. Huomaa ettet armeijaa ole käynyt, siinäkin homofantasiat mielessä. Ihan tiedoksi, ei siellä homoilla.
Nimimerkkisi olet kyllä hyvin valinnut, "Homo-kapteeni". Kuvaa sitä mistä haaveilet. Tosin ei Suomessa kapiaiset pääse varusmiehiä hyväksikäyttämään. Niin tapahtuu ainoastaan sinun sairaissa fantasioissa. Tämä tietäisit jos olisit armeijan käynyt.
Ei ole punikkipoika käynyt armeijaa, tietäisit muuten, että tukka ajetaan pois ja peräaukolle kapiaiset tunkeutuvat keinolla millä hyvänsä. Punikkipoika tulee kokemaan mukavan yllätyksen, kun armeijaan sinut käsketään.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194788853407&p=1194596255446&packedargs=packedargs=AMArticleCommentThreadDetails%3AmaxPosts=40&pagename=SKAWrapper
homo - kapteeni on lopullisesti seonnut. Syö ne lääkkeet mitkä lääkäri on määrännyt, etkö muista miten viimeksi kävi kun et syönyt, jouduit kuukausiksi suljetulle osastolle. Homoilufantasiat menneet jo aivan sairaiksi.
Miten moinen sotatoimi edistäisi Venäjää sen pääongelman ratkaisemisessa?
Ongelma on talouden hiipuminen sijoittajien vähäisen luottamuksen ja öljyn hinnanlaskun myötä.
Valtion varoja on myös haaskattu holtittomasti tuottamattomiin kohteisiin, kuten Sotsin olympialaiset, Krimin valtaus ja Donbassin kansantasavallan tukeminen.
Donbassista ei ainakaan tule Venäjälle rahasampoa, vaan nykymaailmalle, myös Venäjälle, anakronistinen kommunistinen rääpäletalous, joka ei tule toimeen ilman Moskovan jatkuvaa ruokkimista.
Jos Venäjälle oikein huonosti käy, muuttuu se itse Donbassin kansantasavallan kaltaiseksi.
Haluavatko pohjoisvenäläiset palata stalinilaiseen elintasoon, jotenkin en usko että ovat yhtä tyhmiä kuin Itä-Ukrainan ryssät.
Meinaatko että Itä-Ukrainasta on taas ryysyläisiä tulossa tapettavaksi korpeen.
Kova tuntuu venäläisillä sioilla taas tuo saatananmoinen uho olevan, vaikka se oli UKRAINALAINEN TIMOSHENKO joka pelasti Venäjän täydelliseltä katastroofilta musikka Meretskovin munattua.
Ryssä jos Suomeen hyökkää saa se kuulan kalloonsa.
Otanhan minä varsinaisen...