TOIMITTAJALLE POTKUT PALJASTUKSISTA?

Työt loppuivat Sipilä-uutisen kirjoittajalta

Puheenjohtaja Juha Sipilä (kesk) kertoi puheessaan, että julkinen sektori on paisunut isoksi ja yksityinen sektori ei pysty enää sitä elättämään.

Sipilä sanoi, että kuntien ja valtion työntekijöiden määrää tulee laskea kymmenillä tuhansilla.

Maanantaina Kuittinen kutsuttiin Anssi Kujalan pakeille.

- Hänet irtisanottiin koeajalla, Kujala vahvisti IS:lle.

Parikymmentä vuotta toimittajan töitä tehnyt Kuittinen on talousasioihin erikoistunut freelancer.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288758142022.html
20145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Totuutta ei saanut sanoa ääneen.

Äänestä

niin, että suomessa ei juurikaan ole varaa arvostella venäjällä tapahtuvia mediaan ja toimittajiin kohdistuvia toimia. Ainakaan niin kauan, kun suomessa harjoitetaan aivan samaa.

Äänestä

Suomen Yrittäjät ajavat huonosti muutenkin yrittäjien asiaa, tuntuu pikemminkin siltä että palkansaajat siellä määrää.

Ei Suomen Yrittäjien asiat muuten voisi olla näin retuperällä ja huonosti.

Yritykset lopettavat yhä useammin, yhä harvempi aloittaa uutta yritystä.. yrittäjillä kaikki riskit, ei kesälomia, elinkautinen edelleen voimassa jos ei onnistu...

Suomen Yrittäjät eivät ole saaneet mitään aikaan Suomen Yrittäjien eteen!!!

Äänestä
  • O-ohan si-siellä jo-johtajana Ma-mattikin, se tartee tuppeensahattua, että hommat rupeavat luonnistuun

    Äänestä

  • On todella valitettavaa todeta että Suomen nykyisten suomenruotsalaisten virkaa tekevien henkilöiden ns. viranomais valvonta pyrkii irtisanomisten kautta vaientamaan kunnollista ja avointa Toimittaja työskentelyä.

    Sanoisin että Suomen Toimittajien joukosta tulee vielä suuremmassa määrin rohkeasti nousemaan pätevyytensä osoittavia Toimittajia.

    Äänestä

On saanu paljon aikaan uusia veroja ja miljoonia sääntöjä mitkä vaikeuttaa yrittämistä.

Äänestä

Luulisi että tuo vastemielinen Sipilä tukisi rahallisesti tuota potkut saanutta.

Äänestä

Älä lausu totuuksia lesta-johtajista,
sillä hirmuinen on heidän kostonsa,
aina kolmanteen polveen saakka

Äänestä

Viestimiemme vaalipropaganda on kaiken kaikkiaan ällistyttävän härskiä. Yksikään poliitikkojen talouslausumia asiallisen kriittisesti analysoiva kommentti ei mene läpi sensuurista. Ylimalkaiset heitot toki sallitaan luomaan kuvaa vapaasta mediasta.

Äänestä

http://ipu.fi/kun-presidentti-paaministeri-ja-oppositio-esittavat-tyhmaa/

Kun presidentti, pääministeri ja suurimpien oppositiopuolueiden puheenjohtajat esittävät yhdessä tyhmää, kyseessä ei ole vahinko eikä sattuma, vaan poliittinen manööveri ja yhteisen ideologian tunnustaminen.

Presidentti Niinistö totesi tammikuussa 2014, että ”Julkisen sektorin osuus bruttokansantuotteesta on Suomessa 58 prosenttia. Se taitaa olla enemmän kuin missään muualla maailmassa. Se ei ole terve tilanne. Julkisen sektorin koko on täysin kestämätön.” Samoja lukemia toisti kesäkuussa pääministeriksi noussut Alexander Stubb, ja muutamia päiviä sitten keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä yhtyi kuoroon väittämällä, että julkisen sektorin osuus bruttokansantuotteesta on tuo 58 prosenttia. Tilanne on herrojen mielestä kestämätön ja epäterve, eli julkista sektoria on leikattava kovalla kädellä. Hallituspaikan kipeä perussuomalaisten Timo Soini on hypännyt samaan kelkkaan toteamalla, että julkinen sektori on ylisuuri.

Selkeää puhetta – paitsi että se on potaskaa.

Onneksi Pesonen on yrittäjä joten potkuja ei tule,

Äänestä

Sipilä esittää valtion talouden tasapainottamiseksi kasvurahastoa, mikä rahoitettaisiin myymällä valtion tuottavia sijoituksia. Kasvurahasto sijoittaisi rahat kasvuyrityksiin. Onko sijoittaja Sipilä mukana näissä yrityksissä?

Äänestä

Aloittamalla härskiäkin härskimpi vaalipropaganda sensuureineen puoli vuotta ennen vaaleja, saadaan politiikkaa seuraamattomat ja muut ymmärtämättömät äänestämään halutusti ja jotakin tajuavat eduskunnan vastustajat jäämään kotiin. Vaali-iltana surraan sitten liian pientä äänestysprosenttia suupielet korvissa.

Äänestä

Suomi on yrittäjävihamielinen maa.

Wanhentunut sanonta "Suomi yrittäjäystävällinen maa" ei näin enää pidä paikkansa!

Viro, esimerkiksi, on yrittäjäystävällinen maa!

Suomi on...

Suomi on, mikäpä muukaan...

Wanhat autot, valtava julkinen sektori (communal sector..)

Suomi on...

Työväensosialistinen maa.

Jota johdetaan autoritäärisesti kuin Neuvostoliitossa aikoinaan.
Suomi totalitäärinen, kaikki on kontrolloitua: tätä ovat edesauttaneet erityisesti EU -direktiiveinen ja YK -agendoineen!

Äänestä

S24-sensuuri on ovela. Kun aihe putoaa ekalta sivulta, muka ohjelmabugi poistaa sen näkyvistä tarkistuksen ajaksi. Jos kukaan ei kaipaa ketjua, se häipyy vähin äänin kokonaan.

Äänestä
  • Totta!

    Ne löytyvät kuitenkin Googlen kautte; muistakaa pistää aloituksen otsikko muistiin ja lisätkää google -hakuun "maailman menoa."

    Siitä kun vastaatte ketjuun se nousee takaisin ylös.

    Mutta tämä toimii vain toistaiseksi: sensuroivat tämänkin.

    Onko kyse sitten sananvapauden törkeästä rikkomisesta?

    Sen tietää toki jokainen sydämessään.

    Äänestä

Eikö toimittajia kyetä vieläkään korvaamaan Marilynin näköisillä roboteilla?

Äänestä

Lapset, lapset! Jotkut teistä voivat olla tarpeeksi vanhoja muistaakseen Johannes Virolaisen ja Loka Laitisen. Yksi soitto Erkolle ja niin lähti Loka Hesarin poliittisesta toimituksesta. Ei mitään uutta auringon alla, siis.

Äänestä

aurinko nousee, verhot aukeaa
pitkä aamiainen-ei aamiaista
kahvi
tee
pulla
brunssi
kostea lounas
pipari
työsuhteet
nuoruus
pipari
aikuisuus
pipari
työsuhteet
vanheneminen-ukkoontuminen
työsuhteet
kapakka
pipari
kahvila
rööki
sätkä
sähkötupakka
katko
pipari
työsuhteet
hoitoonohjaus
pipari
verenkiertohäiriö
korkein mahdollinen työterveyshuoltosopimus mainitsemattoman firman kanssa
pitkä irtisanomisaika,hyväveli
työsuhteet
verenkiertohäiriöt,muut häröt
tuntityöt
eläke
fb-status päivittämättömyys
vanhuus
lähiöelämä, kaunistelu, muistelmat, nostalgia
aurinko laskee, verhot menee kiinni

Äänestä

Suomalaista sanan- ja lehdistönvapautta? :)

Äänestä

Mikä on julkinen sektori ? Moni valtion firma on ns. yksityinen firma. kuten Fortum ja tuottaa jatkuvasti voittoa.

Monen kunnan sähköfirma on ns. yksityinen firma. vaikka on täysin kunnan omistuksessa ja tuottaa voittoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JULKINEN SEKTORI AY kirjoitti:

Työt loppuivat Sipilä-uutisen kirjoittajalta

Puheenjohtaja Juha Sipilä (kesk) kertoi puheessaan, että julkinen sektori on paisunut isoksi ja yksityinen sektori ei pysty enää sitä elättämään.

Sipilä sanoi, että kuntien ja valtion työntekijöiden määrää tulee laskea kymmenillä tuhansilla.

Maanantaina Kuittinen kutsuttiin Anssi Kujalan pakeille.

- Hänet irtisanottiin koeajalla, Kujala vahvisti IS:lle.

Parikymmentä vuotta toimittajan töitä tehnyt Kuittinen on talousasioihin erikoistunut freelancer.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288758142022.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu