Pietari ja Paavali

ovat keskustelunaiheina tuolla. Toiset kertovat Pietarin olleen uudestisyntynyt kohdatessaan Paavalin. Toiset väittävät, että Pietari ei tuossa vaiheessa ollut ollenkaan uudestisyntynyt.
Mitenkähän pitkä aika Jeesuksen kuolemasta ja ylönousemisesta kului siihen aikaan jossa Pietari ja Paavali kohtasivat?
Eikö Pietari syntynyt uudeksi aikamoisen pian sen jälkeen, kun Jeesus oli ristiinaulittu ja noussut silti elämään ja näyttäytynyt monet monet kerrat seurassaan olleille opestuslapsille?
Tuossa vaiheessahan Paavali vielä oli se paha vainooja.

Kun näitä miettii, niin kyllä Pietari oli uudestisyntynyt kohdatessaan Paavalin.
256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Tiestän" höpö höpö juttuja vain !

Pietari sai Hengen silloin, kun Jeesus kolmantena päivänä kuolemansa jälkeen eli ylösnoustua puhalsi apostolien päälle Pyhän Hengen !

Johannes 20
19 Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: "Rauha teille!"
20 Ja sen sanottuaan hän näytti heille kätensä ja kylkensä. Niin opetuslapset iloitsivat nähdessään Herran.
21 Niin Jeesus sanoi heille jälleen: "Rauha teille! Niinkuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minäkin teidät."
22 Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: "Ottakaa Pyhä Henki.
23 Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."

Siis Hengestä syntynyt on uudestisyntynyt !

Johannes 3
3 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
4 Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
6 Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
7 Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.

Mutta vaikka "Tiestä" ei ymmärrä edes näitä perus asioita, on hänellä kova into opettaa harhojaan muillekin, ja hän väittää varmaksi asioita, joita ei itse edes ymmärrä, kun hän itse siis ei ole uudestisyntynyt, vaikka niin väittääkin !

6 Muutamat ovat hairahtuneet niistä pois ja poikenneet turhiin jaarituksiin,
7 tahtoen olla lainopettajia, vaikka eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja minkä varmaksi väittävät.

Mutta "teistän" harhaopit on niin totaalisen sekavia, ja hän on onnistunut omilla järjen päätelmillään sekoittamaan ihan kaiken, joten varokaa sitä hänen hapatustaan eli oppejaan !

Äänestä
  • Oletko lukenut tiestän kirjoituksia ylipäänsä tuolta ketjusta mihin tämä aihe liittyi?

    Nimittäin kysyn, katsotko asiaa ennakkokäsitystesi kautta vai haluatko todella nähdä mitä hän on kirjoittanut tuolla aiemmin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietitäänkö? kirjoitti:

ovat keskustelunaiheina tuolla. Toiset kertovat Pietarin olleen uudestisyntynyt kohdatessaan Paavalin. Toiset väittävät, että Pietari ei tuossa vaiheessa ollut ollenkaan uudestisyntynyt.
Mitenkähän pitkä aika Jeesuksen kuolemasta ja ylönousemisesta kului siihen aikaan jossa Pietari ja Paavali kohtasivat?
Eikö Pietari syntynyt uudeksi aikamoisen pian sen jälkeen, kun Jeesus oli ristiinaulittu ja noussut silti elämään ja näyttäytynyt monet monet kerrat seurassaan olleille opestuslapsille?
Tuossa vaiheessahan Paavali vielä oli se paha vainooja.

Kun näitä miettii, niin kyllä Pietari oli uudestisyntynyt kohdatessaan Paavalin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu