Uudella USAn tekemällä avaruusaseellako nyt tehtiin tämä Tanskan räjähdys jo-kuten ne aiemmatkin harkat -kaupunkien äkilliset mystiset pimennykset?
Mahdollista-se laser on kuin salama vain ja eräs mies kuvasi asiaa juuri noin.
Mahdollista-se laser on kuin salama vain ja eräs mies kuvasi asiaa juuri noin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://edition.cnn.com/2004/TECH/space/11/01/satellite. jamming.reut/index.html
Seur sivulle: Usa siirtyi avaruuden kontrolloijaksi!
http://edition.cnn.com/2004/TECH/space/11/01/satellite. jamming.reut/index.html
Toimisko näin?
http://www.af.mil/news/story.asp?storyID=123007072
Jospa sitten esittäisit jotain näyttöä ennakkoluulojesi tueksi?
Järjissäänoleva voisi ajatella että USA tuskin ensimmäiseksi hyökkäisi oman NATO-liittolaisensa Tanskan kimppuun...
Ruvetaan ampumaan alas jenkkiläisiä satelliitteja teollisuus-infrapunalaserilla.
Sitäpaitsi, olen jo kauan ihmetellyt miksei laseria ole otettu käyttöön esim ilmatorjunnassa aiemmin. Laserillahan saisi tuhottua näppärästi vihollisen ilmahyökkäyksen - ja kaiken lisäksi puoli-ilmaiseksi.
Tavaraa pommitetaan avaruuteen, mutta mitään tutkimustuloksia ei saada, muuta kuin pari kuvaa jostain kuusta ja marsista. Taitaa olla jotain suurempaa suunnitteilla vai häh?
Hmm, noh Tanska voi olla ihan kelpo kohde testata tuollaista asetta käytännössä. Vastarintaa tuskin odotettais...
Jos sitä laseria on pakko käytännössä testata, niin mä kyllä olisin valinnut testauskohteeksi jonkun pikkukylän jossain maailman ääressä. Semmoisen missä virrat voi katketa muustakin syystä ja jonka hetkellinen pimentyminen ei varmasti uutiskynnystä ylittäisi.
Sitten ei tietäis toimiko se vai ei ku mitää raporttia ei leviäis minnekään ja sähköt vois mennä poikki muutenkin...
Nojoo :S
up