Löytyykö Helsingistä

ristiltä valo loista

Haluaisin liittyä vaatimattomien ihmisten joukkoon, joka tutkii Raamattua, rukoilee yhdessä, puhuu ja selittää kielillä ja opettaa profeetallisesti. Laulaa vanhoja hengellisiä lauluja. Huomioi yksilöt ja hoitaa jokaista erikseen rukouksin. Julistaa ihmisille vanhanajan ristin sanomaa. Yksikään ei nouse hallitsemaan muita, ja kokoontumisen puitteet ovat vaatimattomat. Kitketään rikat ruohottuneelta vanhalta kaidalta ristin tieltä.

Porukassa olisi kaikenikäisiä ja -rotuisia kristittyjä, aivan kuin alkuseurakunnassa.

10

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Sinun kannattaa rohkeasti tutustua oman alueesi seurakunnan toimintaan. Useinkaan toiminnasta ei voi tietää ellei lähde johonkin ryhmään mukaan. Voit vaikka yrittää kysellä tutuilta ja ystäviltä tietävätkö he millaisia ryhmiä lähialueella on. Helsingissä on useita seurakuntia jo yksin luterilaisella kirkolla tässä linkki Helsingin seurakuntien sivustolle https://www.helsinginseurakunnat.fi/seurakunnat.html#

      Voit myös rohkeasti ottaa yhteyttä seurakunnan johonkin työntekijään ja kysyä häneltä suoraan löytyisikö kaipaamaasi toimintaa.

      Toivottavasti löydät hyvä ryhmän, jossa voit tutkia Raamattua ja rukoilla ja kokea yhteyttä toisten kristittyjen kanssa.


      Merja-pappi

      • Teidän toimintanne ovat täynnään valheen hapatteita, joista ymmärtäväiset hakeutuvat pois.

        Ei ole olemassa mitään nais paimenia, mutta ei se sinua näytä estävän olemasta sitä.

        Ottakaa vastuuta, jotta ihmiset eivät eksyisi Jumalan sanasta, älkääkä opettako Raamatun vastaisesti.


    • Golgatan Sanoma

      Valitettavasti tuollaista ihanteellista seurakuntaa EI löydy tästä maailmasta enää nykyään varsinkaan Helsingistä, mutta eipä juuri muualtakaan - elämme lopun aikoja ja aika on todella PAHA.

      Korkeintaan jonkun kotona kokoontuvat yksityiset kristityt voivat muodostaa ko vilpittömän yhteisön, mutta näitä ei varmasti paljoa ole olemassa ja jos onkin, eivät uskalla ottaa ulkopuolisia mukaan, ettei tule lustetta mukana.

    • Taivaan Isälle Kiito

      Henotes seurakunta Hämeentiellä,kannattaa tutustua! Katso netistä:Henotes

      • Hellarisaastutusta

        Katsoin Henotesta netistä - HELLarit sielläkin saarnailee, ovat pilanneet NIIIN monen elämän... :(


    • Kokemusta on

      Heips! Älä ainakaan luterilaiseen erehdy. Ei siellä saa profetoida, ei rukoilla kielillä (jos ei osaa itse selitää!), jos on vielä hengessä itse palava niin on varmasti väärä henki (ja tuo vierasta tulta). Jos on uskovia ystäviä jostain muista yhteyksistä kuin luterilainen (vaikka hellari tai vapis) niin on varmasti tuomassa vierasta tulta ja on ylihengellinen. Pitää siis pysyä vain luterilaisten kanssa ja tarkasti juuri siinä seurakunnassa (ei saa mennä kuntarajojen/seurakuntarajojen ulkopuolelle) muutoin se on luterilaisilta pois. Tiedän mistä puhun, mutta en ole ollut Hesassa et sillä erotuksella! Ihana kun saa olla vapaa uskossaan, voi mennä kristittyjen kanssa yhteen ei ole lain alla vaan armon alla. Pääsin eroon viimeinkin, kun erosin lut.srk:sta.

      • Jkööö

        Tsot, tsot, kyllä siellä luterilaisenkin kirkon tiloissa on eläviä rukouspiirejä, ehkä ne täytyy vaan kaivaa kiven ja kannon alta


    • Kokemusta on

      Kyllä varmaan on palaviakin lutereissa (olen tuntenut heitä) , mutta hyvin herkästi otetaan palokunnan sammutusletkut, jos vähän henki nousee. Olen kokenut myös ikäväksi arvostelut toisten rukoilemisista. Pitää osata niin hyvin ja taidollisesti rukoilla. Kaikki emme ole suinkaan monisanaisia, vaan sydämen asenne on se oikea rukoustapa.

    • MariaM

      One way mission Kaisaniemessä :)

      • truth

        One Way on kaukana alkuseurakunnasta (Kaste ei ole pelastuskysymys). Ja heidän laulunsakkin ovat uusia. Tarvitseeko vielä mainita naisopettajat? Naiset saavat kuulemma siksi opettaa, koska heillä on "erityinen voitelu", vaikka Raamattu kieltääkin naisopettajuuden. Hyvin mielenkiintoista tuo opetus siellä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1717
    2. 210
      1547
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1020
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      855
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      804
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      745
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      735
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      732
    Aihe