Vanha kansa sanoo:

"et naese paekka o nyrki ja hellan välis"
2144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kovat oli vanhan kansan miesten puheet kadulla, kotiin mentiin lakki kourassa. Suomessa on aina vallinnut akkainvalta, eikä täällä ukot ole paljon tehneet vaimolta lupaa kysymättä.

Äänestä

Olisi mielenkiintoista tietää tuon fraasin synty.

Eiköhän se ole feministien keksintö. Ei tuollaisia heittoja ole koskaan ollut vallallaan, päinvastoin miehen arpa on ollut maan puolustaminen ja maan rakentaminen.

Miehen paikka on ollut rintaman, perheen ja työn välillä. Feministit ovat halunneet luoda tuollaista väkivaltaista alhaista mieskuvaa. Tyypillistä heille.

Milloin tuo fraasi on ensimmäisen kerran kuultu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko niin? kirjoitti:

"et naese paekka o nyrki ja hellan välis"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu