Anni Sinnemäki kaupunginjohtajaksi?
Ai niinkö tosiaan?
39398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
sen harpun on äänestäneet eduskuntaankin että nyt saavat mitä ovat halunneet.
Eikö Suomessa ole ollut jo riittävästi katastrofeja ilman tätäkin
Eräs hulluimmista ajatuksista, joita olen kuullutkaan.
Puhevikainen,näppylänaainen eukko voisi painua makarooninsa kanssa jonnekin...
Twitterissä kohun silmään päätynyt tietokirjailija Anton Monti on poistanut Twitter-tilinsä.
Viron ex-presidentti Toomas Hendrik Ilves ryöpytti kovin sanoin Montia sen jälkeen, kun Monti oli kirjoittanut kuohahtavan twiittiketjun, jossa puhui muun muassa virolaisista loisina.
Presidenttinä vuosina 2006–2016 toiminut Ilves kyseenalaisti muun muassa Montin ammatin tietokirjailijana.
yksi tyhjän puhuja saa pakaste suojatyö paikan taas kerran.
Onko hänellä siihen virkaan sopiva koulutus? Noista poliittisista broilereista on päästävä eroon!
Suomessa on paljon akateemisia työttömiä, kun kaikki virat menee noille euskunnassa pätevöityneille.
Helvettiin nuo jäsenkirjat ja koulutus kunniaan! Noin yleisellä tasolla.
Sinnemäellä on italialainen puoliso, joten kansainvälisyys on taattu.
Vihreät naiset ovatkin kiinnostuneita ulkomaalaisista miehistä. Heidi Hautalan mies on venäläinen. Oiskohan Hautala miehineen sopivampi Helsingin johtajaksi, kun siellä on varmasti enempi venäläisiä asukkaita, kuin italialaisia?
Jos jollain virheellä on somali ukkö, paikka on hänen.
Sie tiiät, työ tiiätte, mie oon rehellinen mies.
mitään merkitystä vaan puoluekirja merkitsee.
Anni Milja Maaria Sinnemäki (s. 20. heinäkuuta 1973 Helsinki) on suomalainen poliitikko ja runoilija.
Ennen poliittista uraansa Sinnemäki tuli tunnetuksi Ultra Bra -yhtyeen sanoittajana. Sanoituksistaan hän on saanut Juha Vainio -palkinnon. Sinnemäki on julkaissut kaksi runokokoelmaa: Sokeana hetkenä (2003) ja Aleksis Kiven katu (2009).
Assan vessan rahastajan paikka on vapaana kelpaisko se.
Toivottavasti Anni Sinnemäestä ei tule apulaiskaupunginjohtajaa. Hän on rasisti, ja hänellä syrjinnän kohteena on valkoihoiset suomalaiset, kantaväestö. Tuo pätee yleensäkin vihreisiin. RKP on samantapainen, samoin monet vasemmistolaiset. En halua, että Helsinki tulee täyteen moskeijoita. En halua sellaista ylipäänsä Länsimaihin.
Anni Sinnemäki on asunut koko elämänsä Helsingissä. Hänen vanhempansa ovat valtiotieteiden lisensiaatti Aino Sinnemäki (o.s. Telkkä) ja TAISTOLAISESSA LIIKKEESSÄ mukana ollut toimittaja Anssi Sinnemäki.
Poliittinen korruptio on Helsingissä tapana. Jos paikka kuuluu vihreille, se on epäilemättä Sinnemäen. Kokoomuskarkelot ovat osoittaneet, että nämä virat ovat olemassa vain ja ainoastaan sitä varten, että niistä voi nostaa korkeaa palkkaa ja luontaisetuja. Yhtään näistä viroista Helsinki ei kaipaa. Mitään hyvää ei siitä seuraa, jos viranhaltija tekee jotain.
Nämä virat on se paras taso aloittaa tehostaminen poistamalla ne.
Järjetön ajatus. Vihreä terrori pahenisi, esimerkiksi yksityisautoilijoita kohtaan. Tuo puhuu kuin sillä olisi kuuma peruna suussa, vaikeasti.
Onhan siellä apulaiskaupunginjohtajana Halosen saunasiskokin, Sirpa Viljanen,
järjesti heti haloskalle nimikkopuiston palkkioksi.
poliitisinsyin virka nimityksiä jaetaan nuolemalla edustus illallisilla.
Minun mielestäni noiihin hyviin hommiin pitäisi laittaa kunnon palikkatestit, vähintään yhden päivän kestävät. Sinne paljon loogisen ajattelun ja matemaattisen osaamisenkin testausta.
Miksei myös kansanedustajien pitäisi ennen ehdokkaiksi ryhtymistään käydä pakollisissa palikkatesteissä? Alle 120 pisteen (ÄO) ei mitään jakoa edes ehdokkaiksi!
testaamiseen olisi riittänyt että pystyy kirjoittamaan tälle palstalle suoritettuaan ensin palstan matemaattisen testin.
kansanedustajien palkkoja nostettiin aikoinaan että saataisiin lukeneita mukaan eduskuntaan mutta kävikin juuri päinvastoin kun edustajaa kohden piti saada sihteeri avustaja mukaan.
Helsingin kaupunki työllistää liki 40 000 ihmistä. Se on suurin työnantajaorganisaatio. Se, ainakin teoriassa, pyrkii myös avoimeen tiedottamiseen. Siten näidenkin, poliittisella mandaatilla valittujen, teot tulisi olla veronmaksajille näkyvissä. Ongelma liittyy Helsingin kokoon ja mm. lautakuntien rooliin poliittisessa päätöksen teossa. Yksittäisen apulaiskaupunginjohtajan teot jäävät pitkälti pimentoon. Useimmiten ne jäävät myös merkityksettömiksi. Kuitenkin yksittäisiin päätöksiin saattaa liittyä merkittävää, taloudellista vaikutusvaltaa. Lasku sektorilta kumminkin jokatapauksessa seuraa, eikä viran ylläpitokulut todellakaan ole merkityksettömiä.
Meiltä pitkälti puuttuu riippumaton, tutkiva journalisimi!
suuri vaarahan on että kaupungintyöpaikat annetaan maahanmuuttajille!
Musta koneinsinööri olisi pätevämpi johtaja kuin Sinnemäki jos olisi vihreä jäsenkirja.
Pätevöittääkö Ultra Bran laulujen sanojen tekeminen kaupunginjohtajaksi?
Sauria näytettiin kerran putsaamassa jäisiä portaita.
nyt myös vale kaupunginjohtajan tapaus julki.
>Kyllä. Jos katsoo hellssingin keskustaa parhaaseen työaikaan, niin se on TAUOLLA olevia moniosaajia täynnä.
Monenteenkohan polveen tuo TAUKO ulottuu...
Salakariko se siellä?
Annia tarttis yksinkertaisesti panna. Olen varma että Annin moni-ilmeinen suu vääntyy todella mielenkiintoiseen ilmeeseen just kun Annilla ns tulee.
Hetkellä kun tekee erityisen kivaa cglitoriksen nupukan kohdalla ja vaginan seinämien voimakkaasti supistellessa.
Anni on kiinnostavan näköinen kommunistihenkinen nainen. Kommuuneissa elänytkin toistakymmentä vuotta elämästään.
Anni ei ole täysräjähtänyt edelleenkään, vaikka 2 vaikeaa alatien synnytystä on takana.
Pannaan nyt edes näytille, kenestä puhutaan:
http://www.youtube.com/watch?v=QfgtRbDKozM
Nussitaanko kommuuneissa estottomasti kaikkia vuorotellen?
Kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Anni Sinnemäki (vihr) pyrkii Helsingin kaupunkisuunnittelusta vastaavaksi apulaiskaupunginjohtajaksi.
Sinnemäen nimittämistä puolueen ehdokkaaksi voi silti pitää pienoisena yllätyksenä. Hän on koulutukseltaan humanististen tieteiden kandidaatti eikä hänellä ole ansioita kaupunkisuunnittelusta. Hän ei ole esimerkiksi toiminut päivääkään kaupunkisuunnittelusta vastaavassa lautakunnassa.
Koko uutinen:
http://www.hs.fi/kaupunki/a1415252899517
Psykologi se vasta onkin pätevä rakennuspuolen ap. kaupunginjohtajaksi
Vihreet naiset syrjivät Soininvaaraa, joka olisi hakenut virkaa paljon Sinnemäkeä pätevämpi, mutta vihriät hylkivät Osmoa. Haluavat sumuttaja Sumuvuoren eduskuntaan Sinnemäen tilalle, ja taas olisi yksi nappisilmä lisää ituhippien kööriin.
Parhaiten tuo eukko osaisi toimia Helsingin hyväksi jakamassa plluaan Kalliossa paikallisille narkomaaneille. Mihinkään muuhun tuosta kommariäpärästä ei ole.
Mistä te keksitte noille miehiä esim.Heidi Hautalalla piti olla joku saksalainen, nyt Anni Sinnemäellä italialainen. Yksin näkyvät olevan esim. itsenäisyysjuhlissa.
Pabazzia näyttää olevan monenlaisia. Kurvin kulmilla tulee kylmä odotellessa vuoroaan
Vihreä lapsellinen runotyttö vastaamaan Helsingin kaupunkisuunnittelusta...? Älkää nyt naurattako!
Rumuudelleen hän ei voi mitään, eikä ehkä huonolle ulosannilleen. Mutta luokattoman huonojen sanoitusten tekemisen hän voisi lopettaa.