Perälle epäonnistumisesta 20 miljoonaa

http://www.hs.fi/talous/a1415341178557

Ei taida konkurssi Perän kohdalla haitata. Piensijoittajat kyllä menettivät rahansa.
19112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eniten taitaa tienata epäonnistuneet johtajat maailmalla. Potkut ovat oikea rahasampo.

Äänestä

ei kannata onnistua enää jos vika tikki tuottaa voittoa.

Äänestä

Kyllä on vaikee käsittää tätä touhuu. Johtajat tekee täysiä kupruja ,hankivat osinkoja ja saavat vielä liksan touhusta . Poskelleen menneet hankkeet ympäristöhaittoineen jää yhteiskunnan maksettavaksi . Maksajina työläiset (töissä olevat yleensä pienipalkkaiset) ja eläkeläiset . Ennen piti johtajien olla nuhteettomia mallikansalaisia myöskin kansanedustajien tarvitsi olla kunnollisia ja moraalisesti puhtaita . Kenkää tuli feeluista jossain tapauksissa riitti aviorikos potkuihin . Nykyään saa touhuta melkein mitä vaan ,pelkoo fuduista tai tuomiosta ei ole . Meikäläinen kun erehtyisi pöllimään ramman lehtimummon potkukelkan jolloin joltain lähiössä asuvalta jäisi maaseudun tulevaisuus aamujakelussa saamatta niin Oinoset ja muut pellet huutaisivat kurkkusuorana . Juma-lauta ottakaa kiinni se hel-vetin retale, lyökää pampulla niin per-keleesti sit koppii vaan ainaski vuodeks. Tällästä tää nykyoikeudenmukaisuus on

Äänestä
  • .

    "Saastutti luonnon ja nettosi 20 miltsiä????????"

    .

    Äänestä

Mahtava peräsin ja pulleat purjeet.

Äänestä

Pyysihän Perä nöyrästi anteeksi, joten asia on siltä osin käsitelty...

Äänestä

Aika vastuullista tuo yritysjohtajan elämä Suomessa.

Teet työsi huonosti ja saat potkut ja palkkioksi saat miljoonan erorahaa..

Veronmaksaja hoitaa sitten sotkut.
Ei olisi kiva paikka joutua kokemaan tuollaista kohtaloa.

Äänestä

siinä sivussa sotkee kesä mökkien rannat mutta hän voi pyytää anteeksi.

Äänestä
  • Huijatuiksi itsensä tuntevat piensijoittajat puuhaa yhteiskannetta
    Talvivaaran päättäjiä vastaan.

    Toivottavasti Perä,muiden ko.firman
    hallituksen vastaavien ohella, pääsee
    osallistumaan hankkeillaan "heikommin"
    informoitujen tappioista.

    Äänestä

Sipilä uskoo Talvivaaran kannattavan velkojen nollaamisen jälkeen. Miten Sipilä aikoo moninkertaistaa tuotannon, jäi yrityssalaisuudeksi.

Äänestä

Tuolla talvivaaran toilailulla todistetiin käytännössä se ettei metallien liuoitus vedellä malmeista ole kannattavaa suomessakaan.

Äänestä
  • Mikäs metalli liukenee veteen, nopeasti ja tuhoutumatta?

    Äänestä

Taitaa olla nykyään niin, että mitä huonommin johdat firmaa niin sitä enemmän saat rahaa? Firman konkurssiin ajamisesta saa parhaimman palkkion.

Äänestä

Johtaja on aina palkkionsa ansainnut! Perä teki erinomaista työtä, mutta ympäristöviranomaiset (duunarit) mokasivat. Ei se Perän vika ole, että asiantuntijat esittivät vääriä arvioita kaivoksen kuormittavuudesta. Nämä "asiantuntijat" on saatava vastuuseen.

Äänestä

Suomen suurin vedätys ja rahaa tuli, että nurkat pursuaa. Helppo maksaa veronmaksajien rahoista mutta tienasi siinä Pekkarinenkin.

Äänestä

Kyllä herrat herran puolta pitää perseilipä asiat miten hyvänsä! Muistattako vielä elopin pilas nokian tulevaisuuden ja nettosi kymmeniä miljoonia "hyvin tehdystä" työstä.

Kuka valvoo ja mistä nämä ihme bonukset otetaan? Hyväveli järjestöt hallitsee maailmaa ei tämä muuten onnistu! Eikä varmasti perän rahat säily suomessa vaan ne on jossain veroparatiisissa.

Äänestä

Perä pyysi anteeksi, ettei hänellä ole enää mahdollisuutta jatkaa luonnon sotkemista.

Äänestä

Puhelahjaiset psykopaatit ovat aina hallinneet maailmaa ja kusettaneet tolloilta rahat pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harhaan johto kirjoitti:

http://www.hs.fi/talous/a1415341178557

Ei taida konkurssi Perän kohdalla haitata. Piensijoittajat kyllä menettivät rahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu