Ihan on perustaltaa samoja ne perustelut ehtoollisen sisällössä

Sekä katolisuudessa että luterilaisuudessa:

https://www.youtube.com/watch?v=mhB1vugdP9w
961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Entä sitten?

Äänestä

Helluntailaisesta ehtoollisesta ei ainakaan ole mitään iloa. Voin sanoa sen 18 vuoden kokemuksen perusteella.

Äänestä
  • Oletko ollut 18-vuotta helluntailainen? Mitenkä sinun kokemuksesi Pasi voisi todistaa mitään aidon Herran kuoleman muisto ja kristittyjen yhteysaterian merkityksestä?

    Äänestä

Katso video, ja huomaa että: tästäkin asiasta voidaan todella keskustella, ja minun huomioni kohdistui nimenomaan siihen, että: vaikka luterilaisuus oli ottavinaan välimatkaa katoliseen ehtoolliskäsitykseen, yhden ilmenemismuodon (accidenssin) mutta kahden olomuodon (substanssin) opillaan - ehtoollisen sisältä on aivan sama, eli yksi accidenssi eli ilmenemismuoto on molempien hokkus pokkus temppujen näkyvä lopputulos, vaikka toinen uskonto korostaa, olomuodon muuttumista enemmän kuin toinen, joka puhuu "transsubstantiaatioihmeen" sijasta Kristuksen Jumalallisesta inkarnoitumisesta ehtoollisaineisiin. Hupaisaa oli huomata myös miten kykenemätön haastateltu katolinen pappi oli perustelemaan näiden kirkkojen "hokkus pokkus" temppuja mitenkään.

Äänestä

Traditio, - tuhosi myös uskonpuhdistajiksi väitettyjen ihmisten sanoman, heidän luodessa vain katolisen kirkon mallin ja monien oppien mukaisia uskonnollisia "sateliitteje" hengelliseen meitä vallitsemaan pyrkivään ilmavaltaan, -hallitsemaan ihmisiä valtiokirkollista valtaa käyttävinä herravaltoina. Ne pakanuuden eli "lihalliset synnin tähteet", jotka ohjasivat myös uskonpuhdistajia luomaan keskusjohtoisia dogmaattisia ja kerettiläisiä vainoavia kirkkoja Eurooppaan, - ovat lopultakin vain muunnettua pakanuutta ja uuskatolisuutta. Vain ne uskonnolliset liikkeet ja ryhmät, eli vapaat Jumalanlasten muodostamat seurakunnat maailmassa, jotka eivät hyväksy mitään auktoriteetteja tai ihmisten muodostamien synodeiden päätöksiä, väärentämättömän Kristuksen evankeliumin rinnalle, - voivat saavuttaa sen pyhityksen totuudessa - jota Jeesus Kristus ylipapillisessa rukoussa seuraajilleen anoi Isältä: Joh.17-luvussa. Heille on ominaista rakkaus totuuteen.

Äänestä
  • Sait ylipuhuttua

    Äänestä

Noi tuubivideot on hyviä !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Look at kirjoitti:

Sekä katolisuudessa että luterilaisuudessa:

https://www.youtube.com/watch?v=mhB1vugdP9w

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu