hämmästyttää se, että kun te "ero eurosta " porukka meuhkaatte tuosta devalvaatiosta, niin miksi teistä ei kukaan koskaan muista mitä haittaa devalvaatiosta on? miksi että koskaan kerro että devalvaation seurauksena:
1) kaikki tuotihinnat nousevat välittömästi delvalvaatioprosentin verran
2) ulkomaanvelka nousee välittömästi delvalvaatiopronsentin verran
3) palkankorotusvaaltimukset kasvavat koska hinnat nousevat
4) hintojen nousun seuruaksena inflaatio lähtee liikkeelle
5) inflaation seurauksena markkinakorot lähtevät välittömään nousuu
6) firmojen investoinnin vähenvät tuntuvasti koronnousun myötä
7) asuntovelkaisten käytettävissä oleva raha vähee korojen noustessa
8) devalvaatio on näin ollen lyhytnäköinen tapa hoitaa taloutta
lisäksi voisitko vihdoin kertoa sen miksi ihmeessä suomen vientiteollisuuden pomot eivät ole yhteen ääneen vaatineet siirtymistä takaisin markkaa? miksi ei tehdä näin niin kuin markka-aikana?
silloin nimenomaan vientiteollisuuden (=paperiteollisuus) pomojen vaatimuksesta lähdettiin devalvaatioon säännöllisin väliajoin. miksi vietipomot nyt eivät toimi samalla tavoin?
1) kaikki tuotihinnat nousevat välittömästi delvalvaatioprosentin verran
2) ulkomaanvelka nousee välittömästi delvalvaatiopronsentin verran
3) palkankorotusvaaltimukset kasvavat koska hinnat nousevat
4) hintojen nousun seuruaksena inflaatio lähtee liikkeelle
5) inflaation seurauksena markkinakorot lähtevät välittömään nousuu
6) firmojen investoinnin vähenvät tuntuvasti koronnousun myötä
7) asuntovelkaisten käytettävissä oleva raha vähee korojen noustessa
8) devalvaatio on näin ollen lyhytnäköinen tapa hoitaa taloutta
lisäksi voisitko vihdoin kertoa sen miksi ihmeessä suomen vientiteollisuuden pomot eivät ole yhteen ääneen vaatineet siirtymistä takaisin markkaa? miksi ei tehdä näin niin kuin markka-aikana?
silloin nimenomaan vientiteollisuuden (=paperiteollisuus) pomojen vaatimuksesta lähdettiin devalvaatioon säännöllisin väliajoin. miksi vietipomot nyt eivät toimi samalla tavoin?
Vastaukset 73
Vanhimmat
Toivottavasti kukaan ei jaksa sun kanssas tätä ...tanan pelleilyä 786 kertaa tälläkin palstalla. Tyhjänpäiväistä copy-pastea sitten pukkaisi ;)
niin ja koskaan ei kukaan ole vastannut koska kaikki tietävät että nuo näkökohdat ovat enemmän kuin totta. mutta onhan se sinänsä huvittavaa että tällä palstalla peruskoulun keskyttäneet luuserit antavat "ohjeita" siitä kuinka suomen taloutta tulisi hoitaa. nämä sossun antamilla viikkorahoilla elävät ikiluuserit eivät itse ole koskaan johtaneet yhtäkään, pienintäkään yritystä. mutta niinhän se on että tyhjät tynnyrit kolisevat eniten...
Mitenkäs meillä tämä eurotalouden kanssa onkaan mennyt ?
kuule kun tässä ei kysytty eu:sta. tässä kysyttiin devalvaatiosta. taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään
euro lienee rahaliitto. etkö edes erota eu ja europuhetta. tämä johtaa tietysti keskusteluun sisäisestä devalvaatiosta jota nykyinen eurotalous tulee edellyttämään. todettuamme valuutan devalvoinnin haittoja voisimme verrata niitä sisäisen devalvaation haittoihin jotka seuraavaksi voitkin luetella
Olen kyllä täysin samaa mieltä nikin "No Way Jose" kanssa, mutta pistetään tämäkin nyt kuitenkin.
Sitä nyt on enää turha itkeä oliko hyvä vai huono mennä EU;hun ja Euroon, no sen verran siitä kuitenkin, että olisi mahdollisesti ollut kestettävissä mikäli EU ja Euro olisivat pysyneet sellaisena kuin oli liittymissopimuksessa sovittu.
Peli muutettiin ja silloin olisi pitänyt hypätä ulos heti, eikä koettaa kustannuksista välittämättä pysyä tarjoilijana pöydässä jossa päätöksiä tehtiin.
Anyway, joka tapauksessa EU ja Euro kulkevat suuntaan, josta on syytä pysyä erillaään, ja pienentää velkoa ja sitoumuksia EU;hun liittyen 5-10 vuoden aikana niin, että siitä voidaan erota ilman suurempia kustannuksia ja tragediaa.
Kysyjä tiedoksi ! Emme siis voi hypätä heti ulos EU;sta ja Eurosta, mutta on rakennettava selvä tie, miten siitä irtaannutaan, sillä liittovaltiokehitys on Suomelle tappava.
kuule kun tässä ei kysytty eu:sta. tässä kysyttiin devalvaatiosta. taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään...
No mikä porukka siitä devalvaayiosta on meuhkannut ? Eipä ole suuremmin näkynyt ? Oletko väärällä palstalla ?
tämä palsta / tämä aamu. lueppas nyt vaikka tuosta:
Miten selvisivät?
8.11.2014 10:54
Mitä ongelmia Ruotsi, Norja, Tanska ja Iso-Britannia on kohdannut kun eivät ole euroon lähteneet? Miten ovat niistä ongelmista selvinneet?
Tuliko iso mörkö ja söi nuo valtiot? Suututtiinko heille ja pistettiin kauppasaartoon? Erotettiinko heitä euroopan unionista, paitsi Norja? Tekivätkö nämä maat ulkomaankaupaa sekä eurooppaan että ulkopuolelle?
Täältä löytyy.......
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/devalvaatio tid:3704?term_keywords=devalvaatio
EU:hun kuuluvat maat, joilla on oma valuutta, eivät voi harrastaa agressiivista valuuttapolitiikkaa, se on kielletty sopimuksin ja jos sellaista ilmenisi se aiheuttaisi vastatoimia EU:lta. Eli persujen devalvaatiohöpötys on taas täydellistä tietämättömyyttä. Jos Suomi aikoisi edes teoriassa markkaansa devalvoida, pitäisi Suomen erota kokonaan EU:sta ja jokainen järkevä tietää miten pienelle markalle kävisi EU:n ulkopuolella, sillä pyyhittäisiin persua. Suomen viennistä menee eurooppaan noin 60%:tia.
http://yle.fi/uutiset/euro_-_hyotyja_ja_haittoja/5114093
ei voi pitää paikkansa. juuri marttiluukas kertoi että eu:hun suomen viennistä menee pelkästään 0,6 promillea. uskon mieluummin häntä koska marttiluukas on saanut tämän tiedon vuoden 1933 vuoden pravdan sarjakuvasivulta.
EU;ssahan sopimukset ovatkin pitäviä ja luotettavia ;) Senhän osoittaa jo sekin, että liittymissopparilla voi pyyhkiä persiinsä ja jatkuvasti on toimittu sopimusten vastaisesti ;)
Liukas on kompastunut...
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_kotimaankauppa.html#ulkomaankauppa
kuule kun tässä ei kysytty eu:sta. tässä kysyttiin devalvaatiosta. taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään.
Liukas väittää että 2/3 ossaa viennistä menee EU:n ulkopuolelle, jos vielä saisi nähtäväksi ne tilastot?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12886701
Löytyykö esimerkkejä euron ulkopuolisista maista jotka ovat EU:n jäseninä devalvoineet valuuttansa?
siellä taas joku peruskoulun keskyttävänyt neropatti yrittää siirtää maalitolppia. kysymys oli mitä haittoja devalvaatiosta on? nämä haitat konkretisoituvat jokaisessa valtiossa joka devalvoi. aino ero siinä on se, että pienessä maassa haitat vähintään tuplaantuvat pienen markkina-alueen vuoksi. mutta sanotaan nyt vielä kerran:
kuule kun tässä ei kysytty eu:sta. tässä kysyttiin devalvaatiosta. taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään.
Palkkojen leikkaus on monelta alalta edessä varmaankin puhutaan jopa 20 % tavalla taikka-toisella lähivuosina. Olihan tämä tiedossa kun Euroon mentiin.
Vaan ay-mottipäät eivät tajunneet, tai halunneet?
Palkka-ale tarkoittaa juuri devalvaatiota, sillä sitä hintakilpailykyä parannetaan.
Käsitykseni mukaan palkka-ale suhteessa muiden maiden hyödykkeisiin (dollareissa?).
Ap kysyjälle.
Miksi niin monesti markan devalvointi pelasti vientimme. Et taida tietää, no kerron sen. Devalvoimalla markkamme eli devalvaation on omien tuotteiden halpeneminen ulkomaan valuuttaan nähden. Tässä tapauksessa Saksa, vahvalla osaamisellaan ja ulkomaan suhteillaan sekä laajalla vientituotteillaan, oli vahvoilla.
Meillä on suhteellisen kapea-alainen tuotanto ja osittain myös vienti lähinnä sellipuu, oli suorastaan puun väärin käyttöä. Nyt esim. Uimaharjun sellutehtaalla valmistetaan vaate alan tuotteita yhdessä Marimekon kanssa.
Tämä teidän tietämyksenne devalvaation kuin vastakkaisen, deflaation vaikutus Suomen teollisuuteen on aika heikkoa.
Sota aikana markan devalvointi oli hurjaa. Eli markan arvosta pudotettiin puolet pois, eli pankki leikkasi setelirahat kahtia, eli se oli 50% devalvointi.
Vielä kysyjälle, miksi Suomen vienti takkuaa tällähetkellä. Onneksi EU:n ulkopuolinen kauppa on kasvanut peräti 35% verran.
Devalvaatiota tehtiin, kun tuote ei mennyt kaupaksi. Tämä on kansainvälinen tapa hoitaa oman maan vientiä kohdalleen.
Nyt kun ollaan nähty, mihin vahva euro vie. Saksan pudottua tavikseksi, niin euron arvo maailman markkinoilla lähinnä dollaria vastaan on laskussa. Näin lähti myös Suomen kuin Saksankin vienti vetämään. Toisaalta Etelä-Euroopan velkamaiden kulutus pudotuksen vuoksi, on huonolla tolalla.
Eiköhän olisi aika ottaa itse selvää mihin tämä ko. devalvointi kussakin maassa johtaa.
Venäjällä ruplan pudotus on sitä luokkaa, että Venäjä ei kohta myy edes kaasua meille, koska saa vain rukaset hajalle.
Näiden asioiden tuntemukseen ei tarvita kuin lukemista ja tietämystä sekä omien aivojen käyttöä. Jota edes harva politiikko suomessa omaa. Soinia pitää kunnioittaa, kun hän tiesi mihin tämä eurohullutus vie, mutta mikään muu puolue ei sitä tiennyt. Huonoa arvostelua osoittaa väittämä, että Ps. puolue laisti vastuuta. Eikö sekin ole hullua, kun alle 20%:n pitäisi olla opastamassa niitä, jotka 80 prosentillaan pilasi Suomen tulevaisuuden pitkäksi aikaa. Ei siinä ps:ä tarvita
kysyjä. ja hänen multinikkiensä kanssa keskustelu aiheesta on aivan turha. Kysyjä. ei väitteistään ymmärrä aloudesta yhtään mitään, kykenee vain keräämiään copy-paste juttuja toistelemaan, ymmärtämättä mitä toistelee.
"Kysyjä on kuullut ja lukenut kun pojat kertovat", ei vaan ole ymmärtänyt mistä.
kuule kun tässä ei kysytty että mitä "hyötyä" devalvaatiosta on.sillä tätä puolta te "ero eurosta-uskovaiset" jaksatte kyllä paastaa päivästä toiseen.
mutta kuule kun tässä kysyttiin mitä haittaa devalvaatiosta on? tähän pitäisi vastata., eikä taas kerran siirtellä niitä maalitolppia.
taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään...
Luukasa monine nikkeineen on persuna ihan pihalla. Ei euron arvo kellu ja määräydy täysin holtittomasti vaan EKP pystyy toimenpiteillään, niin halutessaan, ohjaamaan kehitystä.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2014/09/04/euro-syoksyi-alle-130-dollarin-rajan/201412338/12
Siinähän se ongelma onkin, kun ei oikein pysty ;) Euroalue sellainen velkainen sekametelisoppa, että enemmän kuin EKP;n toimet, vaikuttavat suurvelkaisten maiden toimet lainoittajien silmissä.
Martin ja yleensäkin persujen luvut on vedetty ns hatusta! Sanopas Martti onko persujen tällä palstalla öyhötetty 50 miljardia Kreikkaan maksettu? Noh?
"öersun hattu"
Helsingin Sanomien arvio oli Suomi on takanut 51mrd arvosta Euroopan velkamaita. Nyt kun Euroopassa menee jo saksallakin huonosti, niin koskapa nämä maksut sitten eriytyvät maksettavaksi. Huom. siis takuut en ole puhunut maksuista, koska eihän Suomelle ole varaa maksaa edes kansankaan omia menoja. Kuitenkin asiahan on, että takaaja maksaa jos velallinen ei sitä maksa.
Valuutan arvon heikkeneminenkään ei aina auta.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2014/09/25/valuutan-arvo-heikkeni-selvasti-vienti-mataa-yha/201413284/12
Todellakaan valuutan heikennys ei välttämät auta jos ei ole mitä viedä ja työpaikkoja ei tule näistä.
Aloittaja on luetellut valuutan devalvoinnin haittoja. Nyt olisi smamisen henkilön aika kertoa mitä tapahtuu sisäisessä devalvaatiossa. Se on nyt ainoa vaihtoehto.
Kerro mitä tapahtuu sisäisessä devalvaatiossa. Kuinka sisäinen devalvaatio vaikuttaa palkkoihin ja sitä kautta ostovoimaan. Mitä ostovoiman heikkeneminen aiheuttaa yritysten myynnille. Kerro myös maksettiinko talovelkoja silloin kun korot olivat n.4% tasoa. Kerro myös miten vahva euro vaikuttaa vientiin. Kerro myös mitä viennin takkuaminen vaikuttaa suomalaisiin työpaikkoihin, valtion talouteen ja ostovoimaan. Kerro myös mitä kriisimaiden tukeminen maksaa ja mitä maksuja niistä tulee.
Suomalaisten tuottavaa työtä tekevien työllisten ja valtionvelan määrä on kansainvälisestikin senverran "korkealla tasolla", että deflaatiolla hoidamme kaikki ongelmamme.
että kysyjä pystyy vastaamaan kysymyksiisi.
Ei pysty.
Kohta alkaa kysyjän maalitolppien siirtely.
sisäistä devalvaatio ehdotettiin suomessa 90-luvun laman alkaessa. ei mennyt läpi. ajauduttiin ulkoiseen devalvaatioon jonka seurauksena oltiikin sitten todella kusessa.
ja kai sinä sen itsekkin tiedät että sisäinen devalvaatio laskee ostovoimaa. totta helvetissä se sen tekee.
mutta mitä väliä sillä on? tarjolla on vaon huonoja vaihtoehtoja, eikä mitään taivaspolkuja. nyt pitää valita vähiten haittaa tuottavat keinot. pieni velkapronsentti on ehdoton edellytys kuitenkin koko hommalle. sen avulla yritykset voivat investoida luoda näin uusia työpaikkoja.
mitä tulee tuohon 4 prosentin talon velkaan niin siihen voi sanoa vain että poika poika. 90-luvulla velkaprosentti oli siinä 16-17 prosenttia. niitäkin tuli maksettua aikanaan. neljä prosenttia on leikinlaskua siihen verrattuna.
mitä tulee vahvaan euroon niin totta kai se "kompastuttaa" sitä. mutta tästä huolimatta ei yksikään suomen vientipomoista ole vaatinut siirtymistä markkaan, koska he tietävät mitä kaikkea siitä seurasi.
toisin kuin perSSut jotka, luulevat että paluu markkaan ja sen devalvointi aukaisee taivaan portit. he eivät ollenkaan tajua sitä että markkaan siirtyminen ja sen devaltonti olisi talouden syöksykierre. soini tämän tietää ja sen vuoksi hän on muka "eurokriittinen".
koetakaan nyt myös perSSut jo lopulta tajuta että tällä hetkellä suomen ongelma on se että i phone vei nokian ja i pad vei paperin. siinä on se viennin todellinen ongelma. onneksi sentään euroopassa on näkyvissä "valonpilkahduksia" ja juuri sen vuoksi suomen tulee pysyä eurossa ja eu:ssa ehdottomasti.
ja sinä pelle voi painua takaisin peruskouluun kun sekin näemmä on jäänyt pahasti kesken...
Ekonomistien mukaan halpa raha aiheuttaa ylivelkaantumista ja johtaa talouskriiseihin. Tämä pätee valtion tasolla kuin henkilötasolla. Enkä minä öyhötä sen takia kun persujen pitää öyhöttää vaan olen lukenut Wahlroosin ja Korkmanin artikkeleita eurosta ja sen ongelmista.
Vielä kestäisimme euron vaikutuksen viennin heikkenemiseen mutta emme kestä kriisimaiden tukemista.
Tottakai ongelma on paperinkäytön väheneminen ja Nokian alamäki. Kiina kuitenkin huutaa pakkauskartonkia jota valmistetaan suomessa, suomalaisesta puusta. Tähän huutoon pitää osata vastata. Peliteollisuus porskuttaa ja teollisuuden lukematkin näyttävät valonpilkahduksia, valtion tukeman telakkateollisuuden avulla.
Suomen ongelma on rakenteellinen mutta sen ratkaisu ei ole taata kriisimaiden lainoja ja antaa valuvikaisen euron heikentää vientiä. Moni pieni ja iso valtio tällä maapallolla pärjää ilman euroa. Eikä omaan valuuttaan siirtymisen kustannukset ole sen kovemmat kuin euron aiheuttamat kustannukset. Tietysti jos sinulla on laskelma niin voit sen esittää.
En usko tuon Wahlroosin nykyisellään olevan mikään maailman objektiivisin totuuden lähde.
Tässä, kun vielä viisikin vuotta öyhötetään, niin kohta ollaan mekin nettosaajia.
Väärin arvattu, pelle:)) häh häh häääääääää....
Korjataan:
90- luvulla oli HETKEN AIKAA KORKOPROSENTTI (ei velkaprosentti) 16 - 17 %.
Ei siis koko 90- luku.
Kysyjä lyö taas päätä karjalan mäntyyn.....
niin siinä tilantessa oli 16-17 kun jouduttiin ku-seen. tai oltiin joutumassa. mutta ennen sitäkin korkoprosentti oli noin 10 prosenttia kun haki esim asuntolainaa. tuli hankittua ensimmäinen omistusasunto tuohon aikaa joten tiedän todella mistä puhun.
ja edelleen olen sitä mieltä että jos te perSSujen tämän palstan "talousviisaat" olette todella keksineet miten suomi nostetaan teidän opeilla "ylös suosta" hokkus pokkus, niin mitä ihmettä te täällä noita keinoja piiloittelette??? menkää ja esitelkää ne suoraan valtionvarainministerille. tai ainakin timo soinille joka voi tuoda ne esille sitten vaaliohjelmassa!!
olkaa siis isänmaallisia ja pelastakaa suomi!!! ihmetyttää että teidän uskonne oman oppinne kaikkivoipuuteen ei riitä kuin nimettömään huuteluun netissä. olkaa rohekita ja pelastakaa suomi omilla opeillanne!!!!!!
vai onko niin että te itsekkin tiedätte kuinka lapsellisia nuo "oppinne" ovat. että niillä vai saataisiin koko suomi paljon huonompaa jamaan. ja että teidän naurettaisiin ulos jopa soinin pakeilta....
jos te perSSujen tämän palstan "talousviisaat" olette todella keksineet miten suomi nostetaan teidän opeilla "ylös suosta" hokkus pokkus, niin mitä ihmettä te täällä noita keinoja piiloittelette??? menkää ja esitelkää ne suoraan valtionvarainministerille. tai ainakin timo soinille joka voi tuoda ne esille sitten vaaliohjelmassa!!
olkaa siis isänmaallisia ja pelastakaa suomi!!! ihmetyttää että teidän uskonne oman oppinne kaikkivoipuuteen ei riitä kuin nimettömään huuteluun netissä. olkaa rohekita ja pelastakaa suomi omilla opeillanne!!!!!!
vai onko niin että te itsekkin tiedätte kuinka lapsellisia nuo "oppinne" ovat. että niillä vai saataisiin koko suomi paljon huonompaa jamaan. ja että teidän naurettaisiin ulos jopa soinin pakeilta....
Mistäköhän sinä sitten niitä objektiivisia totuudenkertojia haet ? Kyllä se vaan on itse kerättävä eri lähteistä informaatiota kerätä, ja muodostaa oma käsityksensä asioista.
Valitettavasti meitä nyt vaan jymäytettiin persuteellisesti EU;n ja Euron suhteen. Emme ymmärtäneet kyseenalaistaa päättäjien meille syöttämää potaskaa ja annoimme heidän pitkin matkaa siirrellä "maalitolppia", ja nyt ollaan yksinkertaisesti todettuna totaalikusessa.
Ensimmäinen vaihe on myöntää totuus, ja pyrkiä korjaamaan asia. Myöhemmässä vaiheessa sitten, valmistautuneena ja suunnitelmallisesti erotaan kiinteästä unionista (se on luultavasti kyllä hajonnut ennen sitä) ja rahasta.
Ennen kaikkea aletaan elämään kuten itsenäisen valtion kuuluukin. Omat edut ja kansalaiset ensin, sitten katsotaan miten asiat etenevät.
Olipa korko tosiaan parhaimmillaan yli 20 % johtuen täysin typerästä markan liian korkean ulkoisen arvon puolustamisesta naftit 60 miljardia markkaa velkarahaa käyttivät poitsut markan toivottomaan puolustamiseen, jotta suurpääoma sai raha-asiansa järjesteltyä ulkomaille. Ihan omaa Kokoomus osaamista oli sekin, kuten kepun ja SDP;n avustamana typeryyden huippu, ulkomaisten lainojen pakkomyynti kotimaahan.
En ainakaan täältä... Mutta ei tuo potaska maalitolppien siirtely = kusiset oltavat - teoriasikaan kovin hyvin perustellulta vaikuta. Jotain esimerkkejä vähintään kaipaisi tuosta potaskasta ja maalitolppien siirtelystä, ennen kuin voi uskottavasti tehdä mitään johtopäätöstä. Sikäli, kun tarkoituksenasi edes oli ketään vakuuttaa. Lähinnä taas öyhötykseltä vaikutti tuo.
Itse uskoisin, että kusiset olot johtuu ihan muista asioista, kuten USA:n talouskuplan puhkeamisesta.
Noita keinojahan on esitetty mediassa monelta eri tahoilta.
Voisimmekin miettiä niitä asioita joita sinä olet esittänyt "omina oppeinasi"
- Palkkataso pidettävä samana tai korotettava
- sosiaaliedut pidettävä samana tai korotettava
- maahanmuuttoa lisättävä
- kehitysapu pidettävä samana tai lisättävä
- venäjän kauppa katkaistava, raja kiinni
- yritystuet pois kaikilta yrityksiltä
- yritysverotus pidettävä samalla tasolla tai kiristettävä
- EU: jäsenmaksu, nettomaksuosuus maksettava mukisematta koska on hyvä olla EU:ssa
- eurokriisimaita tulee tukea ja niiden lainoja taata koska on mukava olla eurossa
- työttömille ei työpakkoa edes pitkäaikaistyöttömyyden jälkeen vaikka olisi terve ja työkykyinen
Siitäpä siis miettimään kuinka nämä sinun "kaikkivoivat oppisi" lisäävät työllisyyttä suomessa, saa viennin kasvamaan sekä suomen talouden jaloilleen. Jopa kasvuun. Näillä opeilla ilmeisesti saadaan uudet innovaatiot ja innokkaat yrittäjät lähtemään nujertamaan taloustaantumaa. Esitä nämä Rinteelle, Soinille tai Stubbille. Kenetköhän ne sieltä nauraisi ulos.
rohekita ?? mikä kita ?? noista mölinöistäsi ei ota erkkikään selvää..
Siis koko 90- luvun korkoprosentit eivät olleet missään tapauksessa 16 - 20 %.
Jo 1995, eu;n alkutaipaleella, meillä oli korot laskeneet jo ihan siedettävälle tasolle.
Vuosituhannen vaihtuessa korot olivat alhaalla ja markka voimissaan.
Tämän sinä pelle tietysti unohdat.
Edes jonkinlainen vakaus taloudessahan se muistaakseni vaaditaan jokaiselta maalta, joka haluaa euroon...
sieltähän tuo on 80-90 luvun historiikista johdettavissa. Että siinä mielessä tässä tapaukssa sinä olet kyllä se joka öyhöttää vailinaisille tietopohjalla.
Mistäs nyt Usan;n kuplat tähän tulivat ? Ne käynnistivät tämän viimeisimmän ylivelkaisten hölmöilyn.
Saahan sitä vaatia, ja kirjat ovat sellaiset kuin ne halutaan olevan. Yllärinähän ne konkurssit aina ;)
Öyhötän vaillinaisille :P Ehkä sinä olet sitten se vaillinainen? Taitaa se yhden aloituksen puhe persujen suomenkielen kertauksesta pitää paikkansa. Mutta asiaan:
Itse en tuota aikaa juuri muista, mutta olen lukenut, että se liittyi jotenkin pankkisektoriin ja termiinikaupan vapauttamiseen. Ehkä siellä sitten joku siirsi tolpat ja puhui potaskaa. En sitä kuitenkaan usko. Ei ole nimittäin mielestäni uskottavaa, että sieltä asti olisi kansalaisia kustu silmään tavoitteena euroon liittyiminen. Näinköhän oli koko euroa silloin edes keksitty? Tästä syystä pidän kirjoitustasi yhä öyhötyksenä.
Niin, ja nostin sen kuplan esille sen takia, kun jos haukkuu jotain paskaksi, niin on mielestäni kohtuullista tarjota tilalle jotain, joka ei sitä ole.
Tarkoitin lähinnä sitä, että ei olisi Suomi varmaan päässyt tuolla 16% korolla euroon. En tosin asiasta tarkemmin tiedä ja toivoin, että joku olisi ehkä asiasta jotain sanonut, ja näin ollen asiasta ymmärrystäni lisännyt.
kuule edelleen olen sitä mieltä että jos sinulla tosiaan on "avain" koko suomen talouden pelastamiseen niin mitä sinä sitä täällä vain esittelet??tämä on tyhjänpäiväinen palsta.
ole isänmaallinen ja mene ja esitä näkemyksesi valtiovarainministeriöön ja pelasta suomi!!!! kai sinä isänmaallisena ihmisenä nyt tämän haluat tehdä???!!!! pelastaa koko suomen ja saada oma kadunnimi vaikka helsinkiinö eikö se olisi hienoa!!!! ja isänmaallista!!!!!!!! talvisodan veteraanitkin kalpenisivat rinnallasi.
esitä "ratkaisusi" nyt ainakin timo soinille niin hän saa siitä hyvä vaalivaltin ja pelastaa sillä tavalla koko suomen!!!! ja samalla perSSut saavat selvän vaalivoiton ja ehdottoman enemmistön eduskuntaan. ole siis isänmaallinen ja pelasta SUOMI!!! tee se!!! näytä muille närhen munat.
vai meneekö sulle pupu pöksyyn ja huomaat hokkus pokkuksesi on täyttä huuhatta joka veisi suomen kansantalouden romahdukseen. siinäpä sinulle pähkinä purtavaksi....
Lässytät taas niin sekavia, että en edes viitsinyt lukea mölinöitäsi loppuun.
Nimenomaan korjaan virheellisiä taloustietojasi, ettei totuus unohdu.
Markka-aikaan, ennen euroon liittymistä korot olivat sangen kohtuulliset ja vakaalla tasolla. Siitä tässä on kysymys.
Mitä tulee suomen pelastamiseen, sitä ovat yrittäneet tehdä muut kuin perussuomalaiset viimeisen eduskuntakauden. Heikoilla tuloksilla, todella heikoilla. Vaalien jälkeen media mm. helsingin sanomat argumentoi perussuomalaisten vaalivoitolla ja kuulemma 81 % äänesti "rasismia vastaan".
No miksi nämä "rasismin vastaiset" voimat eivät ole saaneet suomea kuntoon ??
Kun perussuomalaiset eivät voi, eivätkä pysty vaikuttamaan asioiden kulkuun, median mielestä.
No katsotaan tulevalla vaalikaudella:) heh heh hee.....
????????? kysyjän teesit talouden pelastamiseksi ???????? odotellaan
No niin, siis tätä keskustelua on kanssasi aivan turha käydä ;) Molempien pitäisi tietää mistä edes on kyse, ja niinhän nyt ei selvästikään ole ;)
Ihan "aikuisten oikeasti" alkaa ärsyttämään ! Onko sun nyt pakko koettaa asiasta, josta et selvästikään tiedä mitään, etkä näköjään viitsi selvitääkään, kommentoida typeryyksiä !
Ei ollut tuo aikakausi kovinkaan mukavaa sen kokeneille, ja nyt ollaan menossa vielä heikompaan tilanteeseen, ja pitkälti saman "ajatussuunnan" edustajien toilailujen vuoksi, ettei oikein innosta joku hömppäpoppari seassa sekoilemassa asiasta joka on näköjään aivan vierasta.
Sama kysyjä nikillesi !
poika poika. sulla ei ollut varmaan velkaa ennen eu-aikaa penniäkään. me joilla oli, tiedämme että korot olivat 10 pinnan tuntumassa ja ylikin. pankeilla ei ollut kilpailua vaan korot määrättiin pääkonttorista.
jos et todellakaan tiedä edes tätä niin miten olis jos jatkaisit vain niitä hiekkakakkujen tekemistä siellä hiekkalaatikolla.
tässä sulle kuitenkin suomen pankin tilastoa peruskorosta. muista myös että tuon luvun päälle tuli aina myös pankin marginaali. eli lässy lässyn sinun "kohtuullinen korkotasosi".
1.7.1973 – 30.9.1977
9,25
1.10.1977 – 30.4.1978
8,25
1.5.1978 – 31.10.1979
7,25
1.11.1979 – 31.1.1980
8,50
1.2.1980 – 31.5.1982
9,25
1.6.1982 – 30.6.1983
8,50
1.7.1983 – 31.1.1985
9,50
1.2.1985 – 31.12.1985
9,00
1.1.1986 – 28.2.1986
8,50
1.3.1986 – 18.5.1986
8,00
19.5.1986 – 15.5.1988
7,00
16.5.1988 – 31.12.1988
8,00
1.1.1989 – 31.10.1989
7,50
1.11.1989 – 30.4.1992
8,50
1.5.1992 – 31.12.1992
9,50
1.1.1993 – 14.2.1993
8,50
edelleen hämmästyttää myös se että miksi ihmeessä yrittäjät eivät vaadi paluuta takaisin markkaan jos se kerran olisi "onni ja autuus"? miksi sitä vaativat vain sinunlaiset hörhöt jotka ovat asioista pihalla kuin lumiukot? joiden tietolähteenä on ostarin lähiöpubi ja sen "talousviisaat".
ps. mistä näitä oikein tulee???
korko ei ole ongelma
en koskaan ole tehnyt niin paljon rahaa
kuin ostamalla
alinhintaan warratitodistuksia
joista sai 16 prosenttia korkoa
1980-LUVUN LOPUOLA
mm yhdestä Sypin varrantin korko-osasta sain 22 prosenttia
EI KORKO OLE ONGELMA KUN OSAA SIJOITTAA
Ja 1993 jälkeen , mitä olivat. Siis koko 90- luvun korot eivät olleet 16 %.
Siirsit taas maalitolppia, pojuseni:)
voi ju-malauta sä olet tyhmä. vuonna 1995 suomi liittyi eu:n jäseneksi. eli kun korot lähtivät laskuun niin se oli juuri eu:n ansio. mutta tätäkään sinä idiootti et tunnu tietävän . siis oletko sä tosiaan noin tyhmä kuin annat ymmärtää vai läikkyykö sull vaan muuten yli.
edelleen hämmästyttää myös se että miksi ihmeessä yrittäjät eivät vaadi paluuta takaisin markkaan jos se kerran olisi "onni ja autuus"? miksi sitä vaativat vain sinunlaiset hörhöt jotka ovat asioista pihalla kuin lumiukot? joiden tietolähteenä on ostarin lähiöpubi ja sen "talousviisaat".
ps. siis ihan tosi; mistä näitä oikein tulee????
Ehkä voisit kertoa, että miten meitä silloin 80-90 -luvuilla mielestäsi jymäytettiin euron suhteen? Itse en sieltä muuta erikoista tapahtumaa keksi, kuin juuri tuo termiinikaupan vapauttaminen. Tehtiinkö se mielestäsi jotenkin euron petaamiseksi, vai mitä tarkoitat potaskalla ja maalitolppien siirtelyllä?
Jotenkin nyt vähän vaikuttaa siltä, että et pysty tätä asiaa selvittämään, ja se vie pohjaa kirjoituksiltasi. Ehkä halusit vain leikkiä Timo Soinia - käyttää hupaisia termejä talouskielen seassa. Itseäni ainakin tuo potaskan puhuminen ja maalitolppien siirtely vähän hymyilyttää.
Valitettavasti ei taida maksaa vaivaa, kirjoitustesi pohjalta, et ole kartalla yhtään aikaisemmista kirjoituksistasi, tai minun kirjoituksista, joten ei taida paljoakaan jäädä aihetta keskustella.
Mitähän potaska niin tarkoittaisi ? Maalitolppien siisrtely taas on heimoveljesi kysyjä käyttämä sanonta, ja ei kai siisnäkään kovin laajaa kirjoa määritelmästä tarjolla ole. Mutta jos pohja puuttuu, ei asia varmastikaan "avaudu".
Sulla sitä elämä lipuu ohi, palstalla ihmetellessä :)
Aivan käsittämätöntä leimaamista ja yliyksinkertaistamista vailla mitään perusteita. Huomasin myös argumentum ad hominem -virheen.
Mistä muuten sait selkeän käsityksen siitä, etten asiasta _mitään_ tiedä?
Olen alusta asti ollut johdonmukaisesti siinä uskossa, että öyhötit turhasta ja nyt, kun pitäisi olla konkretiaa, niin vetäydyt pois keskustelusta väittämällä, etten ole kartalla aikaisemmista kirjoituksistani, eikä kanssani kannata siitä syystä keskustella.
Tavoitteesi on keinoja kaihtamatta lopettaa keskustelu, koska huomasit, ettet mitenkään voi perustella alkuperäistä väitettäsi.
Tainnut Doprovilta jäädä lääkkeet ottamatta ja siitä syystä hän uskoo, että 80-luvulla oli salaliitto, jotta Suomi myöhemmin liittyisi euroon.
Ei ollut eu:n ansiota.
Itsehän sen kommnetissasi kerroit ???????
Sanoin, etten asiasta _kaikkea_ tiedä. Vihjasin siihen suuntaan, että suomi tarkoituksellisesti teki taloudessa toimenpiteitä, jotka laskivat korkoja, koska euroon haluttiin.
Tämä ilmeisesti toimi provokaationa Doproville.
Vertaillaan sitten......persut ovat nyt käynnistäneet sisäisen devalvaation Soini-säätiössä.
http://www.lapinkansa.fi/Mielipide/1194908394448/artikkeli/raimo vayrynen deflaation peikkoa hillitaan.html
Nämä mainittiin jo aiemmin:
- Palkkataso pidettävä samana tai korotettava
- sosiaaliedut pidettävä samana tai korotettava
- maahanmuuttoa lisättävä
- kehitysapu pidettävä samana tai lisättävä
- venäjän kauppa katkaistava, raja kiinni
- yritystuet pois kaikilta yrityksiltä
- yritysverotus pidettävä samalla tasolla tai kiristettävä
- EU: jäsenmaksu, nettomaksuosuus maksettava mukisematta koska on hyvä olla EU:ssa
- eurokriisimaita tulee tukea ja niiden lainoja taata koska on mukava olla eurossa
- työttömille ei työpakkoa edes pitkäaikaistyöttömyyden jälkeen vaikka olisi terve ja työkykyinen
Ja nyt tuntuu menevän kysyjältä puurot ja vellit sekaisin. 1995 korot saattoivat laskea EU:n takia mutta itsehän aloitti aiheen euroeroa vaativista. Ero rahaliitto eurosta ei ole sama asia kuin ero EU:sta. Pitääkin miettiä mitä etuja EU jäsenyys jättää jos eurosta luovutaan. Molemmistahan ei ole pakko erota. Ja kysyjän aloitus koski tuota euroeroa, ei EU eroa. Mutta sekoilee minkä ennättää.
Oma ensimmäinen asuntolainani oli muistaakseni 1998 ja korko oli jossain 6 -7 % paikkeilla. Maksettua tuli ja voittoa tein myydessä.
Tuossa kuitenkin listaus kysyjän "teeseistä" joita täältä on poimittu
Ylempänä pauhaa:
"kuule kun tässä ei kysytty eu:sta. tässä kysyttiin devalvaatiosta. taitaa sinulla on tuon lukemisen ymmärtämisen kanssa vaikeuksia kun et ymmärrä mitä kysytään. eli ole hyvä ja vastaa siihen mitä kysytään."
Nyt sitten kertoo EU:sta ja miten se on hyvä ja hieno ja laski korkoja. Kuule kun tässä kysyttiin devalvaatiosta
Taitaa olla itsellään luetun ymmärtäminen ja omien kirjoitusten tulkitseminen vaikeaa.