Näinkö sielu palaa poroksi?
http://www.lanouvelletribune.info/images/stories/galeries/temporaire/crematorium.jpg
http://www.lanouvelletribune.info/images/stories/galeries/temporaire/crematorium.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei-
Kuule olen itsekin joskus ajatellut tuota samaa, mutta ratkaisu asiaan on pakosta oltava se että tuomarina eivät voi olla ne jotka päättävät poltetaanko ihminen vai haudataanko ruumis ruumiina maahan ?
- Tuomiopetuste ikuisen elämän suhteen ei voi siis olla tämä.
Ilm 20 luku kuvaa koko Kosmosta koskevaa tuomioprosessia jossa pyhin tuleva ikuisen palkka on jo päätetty ja toinen ylösnousemus herättää ne jotka kuulevat tuomionsa.
Ensimmäinen ylösnousemus koskee niitä jotka perivät ikuisen elämän.
Nämä ovat ensin Kristuksen todistajina tuomioprosessissa ja lopuksi uusi maa luodaan kun paha on saanut palkkansa ja hävitetty koko Kosmoksen alueelta.
Minnekään ei pahaa jää kytemään. Jumalan valtakunnan perustuslain arvot jäävät nyt voimaan niin ettei niitä uhkaa mikään eikä ole minkäänlainen olento kiusaamassa syntiin.
Ilm 20 luku on selvää suomenkieltä ilman liikoja vertauskuvia. Mal 3:19, Room 6:22-23.
Siunauksia
Jari Laurila
Tarkoitatko adventistista kaksinkertaista polttohautausta, ensin kuolleelle krematorio ja sitten kuollut henkiin ja sitten taas krematorio samalle ihmiselle?
Polttohautaus 1 polttohautaus 2 = Gehenna, adventistien nimitys hel...vetille.
Raamattu vastaa:
Tee kaikki, mitä voimallasi tehdyksi saat, sillä ei ole tekoa, ei ajatusta, ei tietoa eikä viisautta tuonelassa, jonne olet menevä.
Saarnaaja 9:10
Lopusta on turha murehtia, Jumala päättää tulevasta onko sitä tai ei
Turha murehtia, adventismi hsrhaoppia ja eriseuraisuutta.
Raamattu vastaa:
Mutta mikä käy suusta ulos, se tulee sydämestä, ja se saastuttaa ihmisen.
Sillä sydämestä lähtevät pahat ajatukset, murhat, aviorikokset, haureudet, varkaudet, väärät todistukset, jumalanpilkkaamiset.
Matt. 15:18-19