SUOMESSA PALJON KASAKKOJA?

”kasakka ottaa sen, mikä on huonosti kiinni”.

Suomessa maataloustuet kelpaavat rikkaille maanomistajille, vaikka hyvin tiedetään että Suomen talous on ihan kuralla eikä Suomella olisi varaa enää tälläiseen.

Mutta Kansan vähät rahat ovat huonosti kiinni.

Suomessa vedetään kovaa palkkaa julkisella sektorilla vaikka hyvin tiedetään että Suomella ei ole siihen enää varaa: suomi velkaantuu jatkuvasti.

Kansamme vähät rahat ovat huonosti kiinni.

Jne.

Jos sanonta "”kasakka ottaa sen, mikä on huonosti kiinni," pitää paikkansa... Suomessa on kasakat vallassa!
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Jos Vladimir Putin tosiaankin polveutuu Tverin alueen karjalaiskylästä, niin hän on taustaltaan melkoisella todennäköisyydellä Suomen karjalainen, siis suomalainen, ei suomensukuinen. "

http://timoandersson.puheenvuoro.uusisuomi.fi/171322-onko-suomalaisuus-putinin-venajan-huonon-itsetunnon-syyna

"Kohu presidentti Vladimir Putinin väitetyistä suomalais-ugrilaisista sukujuurista on puhjennut jälleen Venäjällä. Tällä kertaa kaikki sai alkunsa virolaisen Jaak Prozesin kirjoituksesta Delfi -uutissivustolla. Prozes on heimojärjestö Fenno-Ugrian puheenjohtaja.

- Putinilla näyttää todellakin olevan suomalais-ugrilaisia juuria. On ilmeisesti niin, että hän polveutuu vepsäläisistä, Prozes kirjoitti. "

Historiallisilla Inkerinsuomen mailla on kylä nimeltä PUTINA, monet ovat vakaasti sitä mieltä että Putinin sukujuuret ovat Inkerinsuomalaisia: mene ja tiedä, ehkä joskus saamme kuulla totuuden.

Kupanitsan kylä ja kunta

Kupanitsan kunnan keskus on samanniminen kylä, joka sijaitsee viitisen kilometriä piirikeskus Volossovasta koilliseen. Lännessä kunta rajoittuu Hatsinan piiriin. Asukkaita on yhtensä 3 500 henkeä.

Kuntaan kuuluvat Suminan (ven. Сумино, Sumino) taajama ja 14 kylää: Korkka (ven. Горки, Gorki), Korkkylä eli Korpikylä (ven. Курголово, Kurgolovo), Kottina (ven. Котино, Kotino), Kupanitsa, Laakanova (ven. Лагоново, Lagonovo), Muratta (ven. Муратово, Muratovo), Ožogino (ven. Ожогино), Putina (ven. Будино, Budino), Rževka (ven. Rževka), Seropitsa (ven. Красные Череповицы, Krasnyje Tšerepovitsy), Sokolovka (ven. Соколовка), Vesikkola (ven. Везиково, Vezikovo), Torossova (ven. Торосово, Torosovo), Volkova (ven. Волгово, Volgovo).

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kupanitsa

Äänestä

jaup!

Äänestä

Venäjästä miljardilovi Suomen vientituloihin
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/venajasta miljardilovi suomen vientituloihin/201411707513?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi3

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vildor kirjoitti:

”kasakka ottaa sen, mikä on huonosti kiinni”.

Suomessa maataloustuet kelpaavat rikkaille maanomistajille, vaikka hyvin tiedetään että Suomen talous on ihan kuralla eikä Suomella olisi varaa enää tälläiseen.

Mutta Kansan vähät rahat ovat huonosti kiinni.

Suomessa vedetään kovaa palkkaa julkisella sektorilla vaikka hyvin tiedetään että Suomella ei ole siihen enää varaa: suomi velkaantuu jatkuvasti.

Kansamme vähät rahat ovat huonosti kiinni.

Jne.

Jos sanonta "”kasakka ottaa sen, mikä on huonosti kiinni," pitää paikkansa... Suomessa on kasakat vallassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu