EU direktiivin mukaan ensimmäinen katsastus uudelle autolle on neljäs käyttöönottovuosi ( Suomessa kolmas) ja siitä eteenpäin vuoden välivuoden jälkeen joka toinen vuosi (Suomessa joka vuosi). Nyt kun direktiivi kerrankin suosii suomalaista kuluttajaa, sille ei Trafin mukaan ole tarvetta vaan Kokoomuksen yksityistämä katsastusbisnes saa kukoistaa ja hintoja nostetaan. Sama peli toimii ajokorttibisneksessä, jonne kehitetään byrokraattien toimesta koko ajan uusia testejä ja kokeita rahastus mielssä. Voisiko tästä EU direktiivin noudattamatta jättämisestä valittaa johonkin?
Trafi: Katsastusten harventamiselle ei ole tarvetta
katsastus bisnes kuk
20123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Joo, se siinä vaan, että jos katsastusväli tuplataan 2 vuodeksi, se merkitsee välittömästi myös auton turvallisuusarvioinnin kiristymistä, koska viranomaisen täytyy päättää, kestääkö/toimiiko ko. rakenne 2 vuotta hyväksyttävästi.
Eli jos esim. laakerissa tai nivelessä on vain lievä klappi, se ei enää menisi läpi kuten nyt. Tai lievä ruostevaurio tai hieman vuotava pakoputki jne..
Pudotus tulisi siis selvästi helpommin kuin nykyisessä vuoden kontrollissa..puolensa ja puolensa..mitä haluamme?
Trafi ja sen edeltäjä on tunnettu kautta siitä että sinne on koottu kaikki kusipäät. Aivan kuin tulli.
höpö höpö...taidat olla itse bisneksessä mukana ja sinäkö pystyt arvioimaan kestääkö rakenne seuraavat kaksi vuotta. Eikös vialliset osat pidä uusia vai päästätkö bisnesmielessä läpi viallisia vehkeitä Laittakaa vielä invamopot, mopot moottoripyörät ja polkupyörät katsastuspakon alle niin alkaa bisnes entisestään kukoistamaan Nyt nopeasti yhteys sinne tuttuun kokkarikansanedustajaan, että ehtivät laatia lain ennen vaaleja
Osuit just oikeaan ja tuolla olisi sitä leikkaus tarvetta. Että silleen.
Nyt pitäisi olla katsastustilasto käytettävissä, mutta arvelisin, että tarkemmin syynättynäkin ne ajoneuvot, jotka nyt pääsevät "ilman reikiä" läpi kahdesta katsastuksesta, pääsisivät sittenkin yhdestä, kun se tehtäisiin noista kahdesta vuodesta sinä aikaisempana.
Suomen autokannasta turhan iso osa on yli 12 vuotiaita. Niille säilyttäisinkin tuon tarkastuksen vuosittain.
Ei katsastusmiehen kuulu miettiä kestääkö rakenne seuraavaan katsastukseen, vaan onko rakenne riittävässä kunnossa katsastushetkellä.
Eihän katsastusmies voi tietää ajetaanko ajoneuvolla tulevana vuotena 5000 vai 100000 km.
Ja näin katsastusmiehet toimivatkin. He arvioivat ajoneuvon kunnon katsastushetkellä ja antavat siitä korjausmääräyksen. Mielestäni katsastusvälin pidentäminen joka toiseen vuoteen olisi järkevää.
Useimmat meistä haluavat ajaa jatkuvasti autolla joka on kunnossa. Katsastus ei olisi ollenkaan tarpeellinen 90%lle suomalaisista, mutta löytyisi varmaan pieni osa ihmisiä jotka ajelisivat jarruttomilla ja lahonneilla autoilla kunnes poliisi veisi kilvet satunnaisessa ratsiassa. (Mutta kun poliisikaan ei ole nykyisin katsastusmies, niin parempi säilyttää katsastukset esim. joka toinen vuosi.)
Katsastus on hyvä Bisnes..."Englantilaisille".
Vanhustenhoito on loisto Bisnes..."Ruotsalaisille".
Kemiran Lannoitteet on huipputuottoisa bisnes..."Norjalaisille".
Kyllä se Kokoomus osaa...Suomella menee tosin vähän huonosti.
Suomessa ei tarvetta.. katsastusvälien harventamiselle
Suomessa ei tarvetta.. kattoeläkkeisiin
Suomessa ei tarvetta.. järjettömästi paisuneen virkamieskunnan supistamiseen
Suomessa ei tarvetta.. veroparatiisi kikkailujen tutkimiseen
Trafissa on kaikki sukua toisileen,oli nimi lista täälä aikanaan.
Trafi on oiva esimerkki byrokratian ja sääntelyn paisuttamisesta uskomattomiin mittoihin. Jos heidän toimialallaan ilmenee jotain, niin heti perustetaan osasto sitä hoitamaan ja palkataan sinne kovapalkkaiset virkamiehet hoitamaan mitätöntä asiaa. Trafin virkamiekunnan voisi huoletta vähintäänkin puolittaa sen vaikuttamatta muuta kuin positiivisesti. Lisäksi tulisi aloittaa pikaiset purkutalkoot heidän luomansa laki- ja säädösviihdakon purkamiseksi.
No tuli eilen ohjelma TV:stä jossa oli käytetyn auton ostaja " k u s e s s a " Trafin pykälien kanssa. Muuttoautona olisi takavilkut kelvaanneet katsastuksessa, mutta kun auto oli ostettu Liettuasta ja sen vilkkujen muutotyö olisi maksanut tuhansia Euroja. Erittäin hyvä esimerkki miten tuo byrokratia pompottaa Suomalaisia autoilijoita. Muuttoautona tuotu auto ei muka aiheuttanut mitään vaaraa väärän värisillä vilkuilla, mutta Lietuasta ostettu auto aiheutti. Että silleen
Tuo ohjelma on nähtävissä Areenalla Kuningaskuluttaja. Että silleen.
liikenteenhinnoittelumafisto etsii väsymättä uusia keinoja suomalaisten rahojen ulosmittaamiseen valtiolle. "Ei me sitä markkaa kelluteta" -tyylin puheilla ei ole merkitystä kun jokainen neandertalien yläpuolella älyllisesti oleva voi helposti pitää silmällä Trafiasta hyötyvien loisten vuosittain nostamia ja ilmestyviä moottorinkäytön välistävetoja.
"...kun jokainen neandertalien yläpuolella älyllisesti oleva..."
Tämä on vähän vaikeaa, kun homo sapiens on se pieniaivoisempi ja tyhmempi veli.
"Joo, se siinä vaan, että jos katsastusväli tuplataan 2 vuodeksi, se merkitsee välittömästi myös auton turvallisuusarvioinnin kiristymistä, koska viranomaisen täytyy päättää, kestääkö/toimiiko ko. rakenne 2 vuotta hyväksyttävästi.
Eli jos esim. laakerissa tai nivelessä on vain lievä klappi, se ei enää menisi läpi kuten nyt. "
Hehe!
Tää oli huvittavinta aikoihin. Viranomainenko nykyisellä katsastuvälillä muka päättä kestääkö auto seuraavan katsastusvälin?
Kyllä siinä tarkastetaan sen hetkinen kunto ja korjausmääräykset tulevat sen mukaan. Ennustaminen ei kuulu eikä ole kuulunut katsastukseen.
Mikäli se olisi mahdollista niin siihen voisi sitten vaatia vuoden takuun vikojen varalta jokaiselle katsastuksessa hyväksytylle autolle.
A4 Audissa pitää etupään nivelet vaihtaa joka vuosi. Se ei siis pääsisi koskaan läpi, ei uusilla eikä vanhoilla nivelillä.
Hä? Eikö autoa pidäkään katsastaa joka vuosi jos on uusi auto? En usko.
Trafin suojatyöläiset saisi kyllä raiskata. Kun kulttuuri kerran rikastuu, toivottavasti jonkun ison mutakuonon kyrbä löytää tiensä sisään Trafin virkamiesten takapuoliin.
ajokorttipuolessa olisi varsinkin korjattavaa. Nyky systeemi suosii venäläisiä/virolaisia kuskeja ammattipuolella. Nuorille miehille ei edes anneta mahdollisuutta nykysysteemin mukaan. Bisnes goes...
no nyt selvinnyt, että Trafi kerää laittomia maksuja autoilijoilta tukeakseen muita liikennealoja. Voi helvetin helvetti. Mistähän löytyisi se täällä aikoinaan ollut luettelo, josta ilmeni samaa sukua olevien runsas määrä sen virkamieskunnassa?