Ev.lut. vähemmistöksi Helsingissä jo vuonna 2021

Huhhahheijaaa

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhhahheijaaa

      Paavalin ja Kallion kirkot kilpasilla 1. sijasta...

    • Huhhahheijaaa

      Kyllä se tästä:
      Nuorisobarometrin2014 mukaan vuonna 2014 (suluissa vuoden 2010 lukemat) ”ei-uskonnollisten” määrä on yhteensä 53 % (47 %) ja ”uskonnollisten” 23 % (35 %). Haastatellut ovat siis 15-29 -vuotiaita.

    • Huhhahheijaaa

      Tähän suuntaan ollaan mukavasti menossa:
      "Ruotsin ev.lut. kirkon vuoden 2014 jäsentiedot on julkaistu. Kasteosuus on laskenut 2,1 prosenttiyksikköä ja on nyt 46,3%. Jäsenosuus on laskenut 1,3 prosenttiyksikköä ja on nyt 64,6%."

    • Huhhahheijaaa

      Kirkko vahvistaa: Historiallinen tilanne – näillä alueilla kirkkoon kuuluu alle 50 %
      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/77697-kirkko-vahvistaa-historiallinen-tilanne-nailla-alueilla-kirkkoon-kuuluu-alle-50

      Helsingissä ja todennäköisesti myös Suomessa on ensimmäistä kertaa syntynyt tilanne, jossa vähemmistö jonkin asuinalueen asukkaista kuuluu kirkkoon. Asiasta tiedotti keskiviikkona vapaa-ajattelijoiden Eroakirkosta.fi-sivusto ja sen vahvistaa Helsingin seurakuntayhtymän viestintäpäällikkö Kimmo Holappa.

      Kalliossa evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu 49,9 prosenttia ja Paavalin kirkon alueella Vallilassa 49,3 prosenttia.

      –Se tilastointi mikä meillä on, ja se ulottuu tosi kauas, niin tilanne on se, että Helsingissä mentiin ensimmäistä kertaa alle 50 prosentin, Kimmo Holappa sanoo Uudelle Suomelle.

      Mittaustulos on vuoden 2014 viimeiseltä päivältä. Tieto julkistettiin viime viikolla.

      Holappa arvelee, että muualla Suomessa ei olisi yhtään evankelis-luterilaista seurakuntaa, johon kuuluisi alle puolet alueen asukkaista.

      Vapaa-ajattelijoiden tiedotteen mukaan evankelis-luterilainen kirkko on jossain päin Suomea vähemmistön roolissa ”ensimmäisen kerran vuosisatoihin”. Eroakirkosta.fi-sivusto katsoo, että luvut osoittavat entistä vankemmat perusteet valtionkirkkojärjestelmän purkamiselle.

      -On todella aika alkaa valmistella valtionkirkon purkamista. Kun pääkaupunkiseudun asukkaista alle 50% enää kuuluu kirkkoon, on tilanne muualla Suomessa pian sama. Herää kysymys millä oikeudella Luterilainen kirkko leikkii valtion kirkkoa ja säätää lakia kansalaisille? Miksi ihmeessä tälle kirkolle pitäisi maksaa euroakaan veroja?




      https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake

      • Huhhahheijaaa

        Mainittakoon vielä, että Paavalin srk:n alueella on Vallilan lisäksi uusien asuntojen kaupunginosia, kuten Arabianranta ja aivan uusi Kalasatama. Niissä on pajon lapsiperheitä.
        Kalliossa on puolestaan paljon sinkkutalouksia. Molempi parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe