http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/rasanen-promillerajaa-laskettava-0-2-een/4521894
Joka päivä saa lukea uutisista noista kahden tai kolmen promillen kuskeista. Tälle ei ole saatu tehtyä mitään, mutta silti saivarrellaan 0.5/0.2 -rajasta. Tämä on kyllä sitä kuuluisaa päiviräsästelyä tai jeesustelua parhaimmillaan!
Joka päivä saa lukea uutisista noista kahden tai kolmen promillen kuskeista. Tälle ei ole saatu tehtyä mitään, mutta silti saivarrellaan 0.5/0.2 -rajasta. Tämä on kyllä sitä kuuluisaa päiviräsästelyä tai jeesustelua parhaimmillaan!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osuit just oikeaan. Eiko noiden känniääliöiden tuomioita saada kovennettua millään? Kymmeniä kertoja ajavat, mutta edes autoa ei takavarikoida tai romuautoa pistetä murskaan. Että silleen.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/nain-autoliitto-vastaa-rasasen-promillerajaehdotukseen/4521908
Ja tuo pointti asiassa on kanssa. Kun poliisi kuljettaa 0.2 puhaltanutta verikokeisiin, siinä samalla sitten livahtaa kolmen promillen kuski ohi kuin koira veräjästä.
Eli räsästely vain vähentäisi törkeiden rattijuoppojen kiinnijäämisriskiä.
Auto on aseeseen verrattava ja aseella uhkailleelta tai sillä ampuneelta otetaan aseet pois. Mikä siinä on niin vaikea muka ottaa noita autoja pois? Että silleen.
Nii-in. Kun tässä taannoin oli juttu taas tällaisesta kaksi kertaa samana päivänä kärynneestä, poliisi totesi jutussa että niiden valtuudet ei riitä edes avaimien poisottamiseen mikä kuulostaa kyllä aika erikoiselta. Heittäis vaikka ne avaimet vessanpöntöstä ja toteaisivat, että sä itte kännipäissäs ne kadotit..
taas kerran tuolla Räsäsellä. Pitäisi päänsä kiinni, jos ei parempaan pysty tai vetäisi sekin kerran päänsä täyteen. Luuleeko se todella promillerajan alentamisen vaikuttavan yhdenkään juopon ajoihin. Autot pois juopoilta, oli sitten kenen omistama tahansa ja juopot pakkotyöhön. Suota ne kuokkineet ennenkin, kyllä Suomessa vielä lapiohommia riittäisi. Ehdonalaiset ja sakot ei ketään estä, nauravat vaan.
No huomenna taas on kirkosta eromisen huippupäivä. Että silleen.