Kommunismin hengellinen isä on Jeesus! Internationalisti ja maanpetturi joka vehkeili vihollisvaltion virkamiesten kanssa, sosialisti joka vaati kaiken varallisuuden jakamista seuraajiensa kesken ja monien kommunisti johtajien tapaan piti itseään jumalana.
Jeesuksessa oli siis kaikki kommarin ainekset, hänessä oli punahehkua jopa niin paljon että nykyään samaiset aatteet(eli kommunismi ja kristinusko, vain muodollisesti erilaiset) kilpailevat saman henkisistä ihmisistä.
Jeesuksessa oli siis kaikki kommarin ainekset, hänessä oli punahehkua jopa niin paljon että nykyään samaiset aatteet(eli kommunismi ja kristinusko, vain muodollisesti erilaiset) kilpailevat saman henkisistä ihmisistä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alkukirkossa vallitsi vapaaehtoinen omaisuuden yhteisyys eli ns. pyhityksen laki. Kommunismi on pakkovaltaa, prolerariaatin diktatuuria. Ero on kuin yöllä ja päivällä.
Tosin alkirkon järjestyksetä luovuttiin ja sittemmin kristinuskonkin nimissä on tehty samoja kauheuksia kuin kommunismin nimissä.
haaveyhteiskuntajärjestys, missä vallitsisi "vapaaehtoinen omaisuuden yhteisyys". Proletariaatin vallankumouksen piti olla vain välttämätön keino saavuttaa tämä yhteiskunta. Kaikki tietävät miten kävi. Stalin ehti jo julistaa Neuvostoliiton niin ihanaksi paikaksi elää ja olla, että päätti kieltää abortitkin, koska eihän sellaista tarvita onnellisessa yhteiskunnassa.
Kommunistita yhteiskuntaa ei ole ollut kenties alkukirkkoa lukuunottamatta missään.
en taida uskoa.
Oliko Che Guevara Jeesuksen inkarnaatio.
...ei kait vaan...olisikohan kuitenkin ?!?
Mahtaisikohan nuo n.s. `jätkät´ senkin ajatusmaailman pilanneet,kö ?!?
Mikä siinä yhteishyvässä niin vastenmielistä lienee...olisikohan juuri tuo porukan ajatusjuoksun ohjastaminen omien terkoitusperiensä
hyödyntämisessä...ei kait vaan ristinusko moiseen olle syyllistynyt,kö ?!?
Lampaiden ohjaaminen aitaukseen jne. ...?!?
lol
;-)