Tässä vaan uteliaisuudesta kyselen että kuinka suuret ovat tollasen normaalin auton aukun virrat, eli kuinka paljon ampeereita siinä saattaa olla? Ja toinen kysymys kuuluu että tomiiko jännitemittari hyvänä mittarina autossa, kun halutaan mitata akun jäljellä olevaa kostoa?
Akun virrat
Lihasofos
1338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Akussa lukee yleensä akun antama kylmäkäynnistysvirta. On täysin akun valmistajasta ja kunnosta kiinni mitä sieltä ulos tulee mutta kait tavallisesta akusta tulee joitakin satoja amppeereita ulos. Normaali henkilöauton startti ottaa ehkä 50-200 A:n virran. Painotan että vaihtelee suuresti koon, kunnon, öljyjen ja LÄMPÖTILAN mukaan!
Lepojännitteen mittaus EI OLE kuin suuntaa antava, kertoo korkeintaan sen onko akku MAHDOLLISESTI kunnossa! Akun kuntoon se soveltuu niin että mittaat startatessa jännitettä jonka pitäisi pysyä tuolla yli 9.6 V:n ja tietty mitä korkeampi niin parempi (hyvä ehkä yli 11 V)