Yaz-pillereistä taas...

Täällä on paljon ketjuja kyseisistä pillereistä mutta omaan ongelmaani en apua löytänyt.

Olen siis syönyt yazeja pian vuoden ja mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut. Mutta nyt olen havainnut, että joka toiset kuukautiset tulevat etuajassa (joskus jopa jo 20. pilleripäivänä) ja joka toiset myöhässä, eli lumepillereiden jälkeen. Mistähän mahtaa johtua? Yleensä otan pillerin iltakahdeksalta, silloin tällöin on heittänyt 2-3h. Voiko sillä olla merkitystä?

Toinen asia on sitten se, että luultavasti menkkani tulevat tässä lähipäivinä taas ja etuajassa ensiviikolla olisi tarkoitus harrastaa seksiä kun nään poikaystäväni pitkästä aikaa... Voiko jo alkaneita menkkoja siirtää? Toivon niin hartaasti etteivät ne alkaisi ennen lumepillereitä.

Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia? Onko tämä normaalia vai kannattaisikohan vaihtaa pillerimerkkiä? Muuten olen kyllä yazeihin tyytyväinen, koska menkat eivät ole enää runsaat ja kivutkin ovat poissa.

Kiitos jo etukäteen vastauksista!
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo nyt nää sit tais alkaa... Eli mun on varmaan syötävä ne lumepillerit, turha yrittää enää skipata kuukautisia..

Äänestä

Kyllä sun kannattaisi olla lääkäriin yhteydessä. Ehkä pillerimerkkiä pitää vaihtaa, jos kesken laatan tulee kuukautiset noinkin säännöllisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minäsevain kirjoitti:

Täällä on paljon ketjuja kyseisistä pillereistä mutta omaan ongelmaani en apua löytänyt.

Olen siis syönyt yazeja pian vuoden ja mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut. Mutta nyt olen havainnut, että joka toiset kuukautiset tulevat etuajassa (joskus jopa jo 20. pilleripäivänä) ja joka toiset myöhässä, eli lumepillereiden jälkeen. Mistähän mahtaa johtua? Yleensä otan pillerin iltakahdeksalta, silloin tällöin on heittänyt 2-3h. Voiko sillä olla merkitystä?

Toinen asia on sitten se, että luultavasti menkkani tulevat tässä lähipäivinä taas ja etuajassa ensiviikolla olisi tarkoitus harrastaa seksiä kun nään poikaystäväni pitkästä aikaa... Voiko jo alkaneita menkkoja siirtää? Toivon niin hartaasti etteivät ne alkaisi ennen lumepillereitä.

Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia? Onko tämä normaalia vai kannattaisikohan vaihtaa pillerimerkkiä? Muuten olen kyllä yazeihin tyytyväinen, koska menkat eivät ole enää runsaat ja kivutkin ovat poissa.

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu