Keskustahan on tullut kuuluisaksi muun pettämisen ohessa siitäkin, että sen jäsenrekistereistä on löytynyt jopa muiden puolueiden kansanedustajia. Tätä haamu/pakkojäsenyysasiaa käsiteltiin muutama vuosi sitten ha tuokin huiputus alkoi tulla julki.
Ihmettelyä aiheutti keskustan suuri jäsenmäärä ja sitä selitti sitten se, että keskustan jäsenrekisterissä on ihmisiä, jotka ei edes tiedä siellä olevansa.Myös kuolleita ihmisiä siinä oli.
Toimittajien halutessa kysyä muunmuasssa Aki Haarolta asiasta, Haaro käyttäytyi hyvin kepumaisesti. Hän hyppi aitojen yli pakoon hankalia kysymyksiä.
Ihmettelyä aiheutti keskustan suuri jäsenmäärä ja sitä selitti sitten se, että keskustan jäsenrekisterissä on ihmisiä, jotka ei edes tiedä siellä olevansa.Myös kuolleita ihmisiä siinä oli.
Toimittajien halutessa kysyä muunmuasssa Aki Haarolta asiasta, Haaro käyttäytyi hyvin kepumaisesti. Hän hyppi aitojen yli pakoon hankalia kysymyksiä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hoh hoh hoh
Annahan nyt toimiupseeriveljeni olla. Vai oletko noin seonnut sitten viime näkemän.
Only the paranoid survive
Keskustan valejäsenistä on puhuttu pitkään. Tämä on ärsyttänyt Eroakeskustasta.fi-sivuston perustajaa Samuli Pahalahtea, jolle hämärät uudet kortit olivat viimeinen pisara.
-Keskustan käyttäytyminen jäsenrekisterinsä paisuttamiseksi on ollut erittäin törkeää ja demokratiaa halveksuvaa, kertoo Pahalahti tiedotteessaan.
-Jos Keskusta haluaa takaisin kansalaisten luottamuksen, sen tulisi käydä rehellisesti läpi koko jäsenrekisterinsä ja kysyä jokaiselta siellä olevalta, haluaako hän olla jäsen vai ei, Pahalahti vaatii.
Pahalahti uskoo, että monet nyt kortin saaneet ovat olleet tietämättään keskustan jäseniä vuosien ajan.
kapilta poistettiin kuvat ja todistukset.
Ei aukea enään.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/94129-mtv3-aki-haaron-uskomaton-pako-–-narahti-nolosti
Tapauksia on vaikka kuinka paljon.
http://yle.fi/uutiset/keskustan_kampanja_arsyttaa_valekepulaista/6336865
Sipilä on pyytänyt ilmiantamaan julkisen sektorin turhia työtehtäviä.
Kalliorinne kuitenkin löytää ilmiannettavaa:
– Lukuisat byrokratiaa tuottavat keskustataustaiset pienten ja keskisuurten kuntien johtoportaan virkamiehet, joiden elämäntehtävänä tuntuu olevan sote- ja kuntauudistusten vastustaminen. Jos julkiselta sektorilta pitää löytää tehostamisen varaa, niin ihan vain peiliin katsomalla keskusta voi niitä löytää, Kalliorinne totesi lauantaina Oulussa.
Kaikki kunnia Risto Kalliorinteelle (vas), että edes yritti vastata Juha Sipilän esittämään pyyntöön, mutta hän ei kaiketi kovin tarkalla korvalla kuunnellut sen sisältöä. Kysymyshän oli virkamiesten turhista työtehtävistä, eikä virkamiehistä itsestään, kuten toimittaja on juttuun oikein kirjannutkin.
Turhia työtehtäviä on pienten ja keskisuurten kuntien virkamiehillä aivan siinä kuin suurtenkin kuntien virkamiehillä.