suomiko hyvinvointi valtio

Tukala elämäntilanne jatkuu ja jatkuu eikä loppua ole näkyvissä, mietimpä vain miten tässä taas elää loppukuukauden ku rahat on loppuneet jo palkan maksu päivänä. Elikkä tukala elämäntilanteeni pitää sisällään vaihtoehdot maksan kaikki laskut ja olen koko loppukuukauden ilman ruokaa, tai maksan vain osan laskuista ja ostan ruokaa että pystyn elämään. Palkkani on erittän huono (PAM:in tes:in minimi) josta ulosotto vie kolmanneksen ja verottaja vie lähes 25%. Aina olen ollut innokas työntekijä, se näkyy myös ylityö tunti määrissä. Mutta ensi vuonna joudun olemaan tekemättä ylitöitä, koska on taas lapseni elatus maksujen tarkistus aika joka lasketaan vuositulojeni mukaan. Eli jos teen ylitöitä pärjääkseni, niin samalla nostan myös elatusmaksujen maksettavaa summaa. Nyt on jo ollut havaittavissa erittäin pahaa stressausta ja masennusta. Nyt herää vain kysymys? Miten kauan enää jaksan tätä paskaa
1788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jos sulla jää ulosoton, vuokran, vesi- ja sähkölaskun, kotivakuutuksen sekä reseptilääkkeiden maksun jälkeen kuukaudeksi käyttöön alle 480 €, olet oikeutettu saamaan tuon erotuksen toimeentulotukena. Tuo 480 €/kk on juuri se toimeentulominimi. Tarkistuta myös Kelan nettisivuilta oletko oikeutettu asumistukeen! Mulla oli 3 v sitten osapäivätyössä liksa reilu tonni kuussa (netto) ja sain ihan kivasti asumistukeakin n 200, egee!

Äänestä

1. Kenen vika on, että maksat ULOSOTTOMAKSUJA. Aivan oma vikasi koska olet elänyt EDESVASTUUTTOMASTI!

2. Kenen vika on, että makselet lapsen elämästä? Aivan, oma vikasi kun kerran olet lapsen hankkinut. Mikä ihme siinä muuten on, että te köyhät väkipakolla lisäännytte kuin puput ja sitten ihmettelette kun kukaan muu ei elätäkään lapsianne? Täysin moraalitonta!1111111

Mene heti töihin ja lopeta se valitus heti paikalla!!1111

Äänestä
  • Nyt taisit tanopää puhua aivan itsellesi, ensimmäisen kerran puhuit näillä palstoilla totuuksia.

    Äänestä

  • sossun täti kirjoitti:

    Nyt taisit tanopää puhua aivan itsellesi, ensimmäisen kerran puhuit näillä palstoilla totuuksia.

    Mene töihin

    Äänestä

  • Ole hyvä ja kirjoitti:

    Mene töihin

    Näytäpä itse edellä esimerkkiä.

    Äänestä

  • ole paha kirjoitti:

    Näytäpä itse edellä esimerkkiä.

    Lopeta tekosyyt ja kiertelyt. Sinä menet nyt töihin, häpeäisit aikuinen mies omaa vetelyyttäsi!

    Wanhan kansan viisaus: Jos et tee työtä - ET SYÖ!11111111111

    Äänestä

Jää kyllä reilusti alle 480 käteen kuukaudessa, en edes muista koska olisi jäänyt niin paljon käyttö rahaa koko kuukaudeksi. Eli siis pitäisi heti huomenna suunnata kelaan ja sosiaalitoimistoon täyttelemään kaavakkeita.

Äänestä

Hihansa polttaja nyt saat vastaukset kysymyksiisi:

1. Olen itse hölmöillyt raha asiani ja vastuuni niistä kannan ja myöskin maksan joka kuukausi niitä pois. Joten tässä ei pitäisi olla ongelmaa. EI TODELLAKAAN OLE AIKOMUSTA ELELLÄ YHTEISKUNNAN RAHOILLA.

2. Maksan elatusmaksuja koska luulin aikoinani olevani hyvässä parisuhteessa joka kestäisi elämäni loppuun asti. Toisin kävi, ero tuli ja makselen elatusmaksuja koska minun kuuluu maksaa. NÄMÄKIN MAKSAN PIENESTÄ PALKASTANI, EIKÄ TÄMÄNKÄÄN ASIAN KANSSA PITÄISI OLLA ONGELMAA SINULLE!

Äänestä
  • Kysymys kuuluukin: millä maksat niitä pois??


    Ethän jumaliste vain yhteiskunnan sinulle myöntämillä tukiaisilla. Mars heti oikeisiin tai ns kakkatöihin tekemään itsekin jotain muuta kuin vi**uilua.

    Äänestä

  • NYT PALO HIHAT! kirjoitti:

    Kysymys kuuluukin: millä maksat niitä pois??


    Ethän jumaliste vain yhteiskunnan sinulle myöntämillä tukiaisilla. Mars heti oikeisiin tai ns kakkatöihin tekemään itsekin jotain muuta kuin vi**uilua.

    Alkuperäinenhän on jo töissä! Mutta palkka niin pieni ettei jää edes sitä minimitoimeentuloa 480 €/kk välttämättömien laskujen jälkeen! Minäkin olen ollut niin pienipalkkaisissa "kakkatöissä" että olen ollut oikeutettu asumistukeen. Kun olin puhelinmyyjänä asumistuen lisäksi sain soviteltua Kela päivärahaa ja toimeentulotukeakin!! Niin että meitsi ei paljon ole nirsoillut työn suhteen. Totuusnon, että nykyisin on niin pienipalkkaisia töitä, että ilman tukea et milläänmpärjää! Revi siitä ilkimys...

    Äänestä

Aloittaja on itse asiansa ryssinyt, jättänyt laskunsa ja velkansa maksamatta, joutunut ulosottoon. Silti syyttää yhteiskuntaa omista vääristä valinnoistaan, aivan uskomatonta vastuunpakoilua!

Lapsi/lapset huostaan ja tuo naikkonen asukoot vaikka asuntolassa.

Äänestä
  • Se on keski-ikäinen mies joka täällä aina ruikuttaa avuttomuuttaan.

    Äänestä

Ensinnäkin en syyttänyt yhteiskuntaa, vain kysyin onko tämä hyvin vointi valtio?
Toiseksi koko tämä ahdinkoni on saanut alkunsa aivan liian pienestä palkasta jonka kanssa pitäisi yrittää elää, ja se on johtanut sitten siihen että laskuja on mennyt ulosottoon.
Miten voit ehdottaa lapseni huostaanottoa kun et edes tiedä tilannettani tarkemmin, lapseni ei ole koskaan joutunut olemaan esim. Nälässä ahdinkoni takia. Mielummin olen itse syömättä kun antaisin lapseni kärsiä

Äänestä
  • Tämä ei ole sellainen hyvinvointivaltio, jossa hyvinvointia jaettaisiin automaattisesti jokaiselle yhtä paljon. Sen sijaan jokainen on vastuussa itse hyvinvoinnistaan. Siihen on jokaisella mahdollisuus.

    Koita nyt pitää huolta, että edes lapsesi käyttää mahdollisuutensa hyvin. Peruskoulu on maksuton ja lukio myös, samoin kaikki opiskelu sen jälkeenkin vielä vaikka lääkäriksi. Nämä mahdollisuudet kannattaa käyttää, niin hyvinvointia riittää.

    Äänestä

Selvitä, että mihin tukiin olet oikeutettu. Kuten edellä joku kirjoitti, saisit tod.näk. toimeentulotukea.

Kerroit, ettei ole valoa näkyvissä. No onhan! Kun olet saanut elatusapua varten palkan pidettyä minimissä, niin sen jälkeenhän voit taas tienata vapaammin. Voit myös yrittää saada paremmin palkattua työtä, voit yrittää etsiä edullisempaa asuntoa jne. Veroprosenttiakin voi tarkistuttaa, että onko se kohdillaan.

Tietysti kannattaa tarkistaa myös esim. oman sähkön ja veden käyttö, että tulisiko niistä säästöä ja kannattaa opetella edullisten ruokien tekemistä. Tein juuri viikonloppuna pinaattikeittoa ja lautasellisen hinnaksi taisi tulla peräti 0,40 euroa, joten niitä edullisiakin ruokia löytyy.

Äänestä

Hyvinvointi on kallista. Eikä sitä riitä kaikille.

Äänestä
  • Mutta sitä riittää niille, jotka sen ansaitsevat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ongelmainen kirjoitti:

Tukala elämäntilanne jatkuu ja jatkuu eikä loppua ole näkyvissä, mietimpä vain miten tässä taas elää loppukuukauden ku rahat on loppuneet jo palkan maksu päivänä. Elikkä tukala elämäntilanteeni pitää sisällään vaihtoehdot maksan kaikki laskut ja olen koko loppukuukauden ilman ruokaa, tai maksan vain osan laskuista ja ostan ruokaa että pystyn elämään. Palkkani on erittän huono (PAM:in tes:in minimi) josta ulosotto vie kolmanneksen ja verottaja vie lähes 25%. Aina olen ollut innokas työntekijä, se näkyy myös ylityö tunti määrissä. Mutta ensi vuonna joudun olemaan tekemättä ylitöitä, koska on taas lapseni elatus maksujen tarkistus aika joka lasketaan vuositulojeni mukaan. Eli jos teen ylitöitä pärjääkseni, niin samalla nostan myös elatusmaksujen maksettavaa summaa. Nyt on jo ollut havaittavissa erittäin pahaa stressausta ja masennusta. Nyt herää vain kysymys? Miten kauan enää jaksan tätä paskaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu