Muuten ei tietokonejärjestelmä kykenisi aivojen reaktioita lukemaan.
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/tietokoneella voi jo kirjoittaa pelkan ajatuksen voimalla korvaamaton apu halvaantuneille/a1029259
"Wadsworth Centerin tutkimuskeskuksessa New Yorkissa Yhdysvalloissa kehitetään järjestelmää, joka auttaa halvaantuneita viestimään tietokoneen kautta läheistensä kanssa ajatuksen voimalla."
"Päähän puetaan ensin uimalakkia muistuttava hattu, johon on upotettu geelillä täytettyjä elektrodeja aivojen aktiivisuutta mittaamaan. Sitten käyttäjää pyydetään keskittymään tiettyyn, tietokoneruudulla muiden ruudukossa näkyvien kirjainten joukossa olevaan kirjaimeen. Silmien pitää siis toimia, mutta muuten käyttäjän ei tarvitse liikahtaakaan."
"Jokainen kirjain aiheuttaa aivoissa omanlaisensa reaktion, joka mitataan. Kun käyttäjä kirjoittaa sanoja tällä tavoin katselemalla, yhden kirjaimen kirjoittamiseen menee peräti 15 sekuntia. Myöskään päässä pidettävä lakki ei ole kovin mukava."
Henkiset ilmiöt ovat materiaalisia
12
114
Vastaukset 12
- --------------------
Koska Jumala ei näköjään pysty viestimään millään tavalla luoduilleen, Hän ei taida olla edes henkinen.
Järjestelmä ei todista mitenkään, että henkiset ilmiöt olisivat materiaalisia.
Kyse on vain siitä, että kun terve ihminen kirjoittaa tekstiä esim. näppäilemällä tietokoneen näppäimistöä käsien, kyseisessä järjestelmässä näppäileminen tapahtuu silmillä. Käsien sijasta käytetään silmiä.
Kummankin taustalla on ei-materiaalia olevat ajatukset, jotka vain välittyvät näppäimistöön eri kanavia pitkin.- hhhhh
Älä höpötä Jaakoppi asiasta josta et mitään ymmärrä. Eihän siinä silmiä tarkkailtu vaan aivoja. Kun mielikuva tietystä kirjaimesta muodostuu aivoihin, tämä siitä syntyvä reaktio mitataan. siis ajatuksen syntyminen on mitattavissa oleva tapahtuma.
- tieteenharrastaja
Todistaa tietenkin, muutenhan ei ajatusta voitaisi todeta aivoja mittaamalla. Eikä tämä ole ainoa koetilanne, jossa ajatuksia tai tekoja on voitu yhdistää aivojen objektiivisesti havaittaviin toimintamuutoksiin.
Sensijaan henkisiä ilmiöitä ilman aivojen mukanaoloa ei ole koskaan objektiivisesti havaittu. "Kyse on vain siitä, että kun terve ihminen kirjoittaa tekstiä esim. näppäilemällä tietokoneen näppäimistöä käsien, kyseisessä järjestelmässä näppäileminen tapahtuu silmillä. Käsien sijasta käytetään silmiä."
Enkö minä sitten ole terve, kun minun ei ole tarvinnut muutamaan vuoteen enää katsoa näppäimistöön ollenkaa kirjoittaessa, vaan teksi tulee lihasmuistista ja voin samalla katsoa vaikka telkkaria, kun kirjoitan?- tieteenharrastaja
Enclave kirjoitti:
"Kyse on vain siitä, että kun terve ihminen kirjoittaa tekstiä esim. näppäilemällä tietokoneen näppäimistöä käsien, kyseisessä järjestelmässä näppäileminen tapahtuu silmillä. Käsien sijasta käytetään silmiä."
Enkö minä sitten ole terve, kun minun ei ole tarvinnut muutamaan vuoteen enää katsoa näppäimistöön ollenkaa kirjoittaessa, vaan teksi tulee lihasmuistista ja voin samalla katsoa vaikka telkkaria, kun kirjoitan?Terve, vaan. Tiedoksi silti, että lihasmuistikin sijaitsee (pikku)aivoissa.
Enclave kirjoitti:
"Kyse on vain siitä, että kun terve ihminen kirjoittaa tekstiä esim. näppäilemällä tietokoneen näppäimistöä käsien, kyseisessä järjestelmässä näppäileminen tapahtuu silmillä. Käsien sijasta käytetään silmiä."
Enkö minä sitten ole terve, kun minun ei ole tarvinnut muutamaan vuoteen enää katsoa näppäimistöön ollenkaa kirjoittaessa, vaan teksi tulee lihasmuistista ja voin samalla katsoa vaikka telkkaria, kun kirjoitan?>Enkö minä sitten ole terve, kun minun ei ole tarvinnut muutamaan vuoteen enää katsoa näppäimistöön ollenkaa kirjoittaessa, vaan teksi tulee lihasmuistista ja voin samalla katsoa vaikka telkkaria, kun kirjoitan?
Et ainakaan ole normaali! [ankaraa kateutta]tieteenharrastaja kirjoitti:
Terve, vaan. Tiedoksi silti, että lihasmuistikin sijaitsee (pikku)aivoissa.
En tosin tiedä, onko kyseessä ihan lihasmuisti, vai kinesteettinen aisti, joka muistaakseni sijaitsee jossakin otsan kohdilla aivoissa. Taitaa olla komisen vuotta, kun viimeksi luin kirjan neurologiasta, joten varmaa tietoa en mene lupaamaan.
- kyl käi katteeks
RepeRuutikallo kirjoitti:
>Enkö minä sitten ole terve, kun minun ei ole tarvinnut muutamaan vuoteen enää katsoa näppäimistöön ollenkaa kirjoittaessa, vaan teksi tulee lihasmuistista ja voin samalla katsoa vaikka telkkaria, kun kirjoitan?
Et ainakaan ole normaali! [ankaraa kateutta]Silloin kun vielä oli sihteerikköjä kirjoittamassa käsinkirjoitetut koneella puhaaksi, he lukivat koneen yläpuolelta tekstiä ja kirjoituskoneesta tuli puhtaaksi kirjoitettua lähes normaalin ihmisen lukunopeudella.
- kvasi2
Ihminen on osittain aineellinen, osittain sielullinen ja osittain hengellinen kokonaisuus. Tuossa mitataan lähinnä sielullista tasoa.
- Puolimutkvasi2
netpunk kirjoitti:
Missä näitä sieluja voisi tavaita, kun en ole koskaan sellaiseen törmännyt?
"Missä näitä sieluja voisi tavaita, kun en ole koskaan sellaiseen törmännyt?2
Kvasin pilvikäkelässä jossa kvasiälykkäät hörhöt keskustelevat kvanttievoluutiosta sekä siitä kuinka toinen puoli onkin materiaalista ja tämä puoli on täsmennettyä aktuaalisoitunutta informaatiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1181275- 2251026
- 67970
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250850Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36778Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72752- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58680- 54633
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176503Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12477- 24474
- 40446
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää98444