Miksi amerikkalaisten dekkareiden ja poliisisarjojen virkanimikkeet yleensä käännetään suomalaisiksi nimikkeiksi (sergeant => ylikonstaapeli, lieutenant => komisario, captain => ylikomisario)? Pidin sitä toki itsekin aikoinaan ihan luontevana, kunnes opin tietämään, että jenkit käyttävät poliisivoimissa muitakin sotilaallisia arvonimiä (major ja colonel) ja samoja arvomerkkejäkin kuin armeija käyttää. Jopa siihen asti, että poliisipäällikön tai sheriffin virkapuvussa on usein täyden kenraalin neljä tähteä. Tuntuisi mielekkäältä, että tämä sotilaallisuus sitten tuotaisiin läpi käännöksissäkin.
Brititkin muuten käyttävät poliisiunivormuissa hyvin samanlaisia arvomerkkejä kuin sotilaat, mutta nimikkeet ovat täysin erilaiset ja jotenkin niissä käännös suomalaista virka-arvoa kohti tuntuu luontevammalta, koska alkuperäiskielisten arvonimien hierarkia ei todennäköisesti ole suomalaiselle lukijalle mitenkään selvä.
Arvoasteiden käännökset
10
871
Vastaukset
- street cop
State Troopers on eri asia kuin esim. City of Huntsville Police Force. Eri toimialat, eri virkanimitykset ja viela FBI joka tulee ratkomaan suuria/vaikeita rikoksia.
- Watson Holmes
No siis tuo trooper, useiden osavaltioiden valtionpoliisin konstaapeleista käyttämä sana on vielä ihan oma juttunsa, sehän tarkoittaa itse asiassa alunperin juuri sotilasta/sotamiestä. Mutta myös monen kaupungin poliisivoimat käyttävät kersantista ylöspäin täysin sotilaallista nimikkeistöä, mm. niitä majureita ja everstejä. Tietääkseni kuitenkaan poliisipäällikkö ei koskaan ole "general", vaikka käyttää kenraalin tähtiä arvomerkkeinä. Chief of Police yleensä, NYC:ssa muistaakseni Commissioner ja muissa kaupungeissa voi olla muitakin nimikkeitä.
Ne käännetään suomalaisiksi nimikkeiksi koska Suomessa puhutaan ja kirjoitetaan suomea. Siis ainakin suositellaan tehtäväksi.
- Watson Holmes
Mutta kun eivät ne käännökset etenkään kapteenin (ylikomisario) yläpuolella enää osu järin tarkasti suomalaisiin arvoihin (ihan siksi, että tämä on pienempi maa ja koko maan poliisien ja siten tarvittavien virka-asteidenkin lukumäärä on pienempi kuin monessa jenkkikaupungissa). Esimerkiksi majuria ja everstiä on täysin mahdoton kääntää tarkasti mihinkään suomalaiseen poliisarvoon, joten miksi edes yrittää? Ja silloin olisi loogisinta kääntää ne kaikki muutkin suoraan. Suomeahan kersantti ja luutnanttikin ovat.
Harha-askel toiseen maahan: olen ihmetellyt, miksi Murdochin murhamysteerien (oikein mukava sarja, muuten) päähenkilön arvo "detective" käännetään ylikonstaapeliksi eikä vain yksinkertaisesti "etsiväksi"?
- luulen1
Olettaisin, että käännöksissä ymmärrettävyyden vuoksi käytetään tehtävänkuvaltaan lähinnä vastaavia kotimaisen organisaation arvoasemia. Tämähän on riittävä käännös silloin, kun juoni ei liity olennaisesti organisaation rakenteeseen ja tarkkoihin vastuualueisiin. Poliisiorganisaatioissa on toki maiden välisiä eroja, mutta harvemmin ne ovat itse tarinan kannalta oleellisia.
- Komppaan
Sanomasi on aivan totta. Juonen kannalta on yleensä tärkeintä ymmärtää, kuka on kenenkin pomo, ei se, mitä virkanimikkeitä käytetään tai montako hierarkiaporrasta organisaatiossa on.
- 6+9
Komppaan kirjoitti:
Sanomasi on aivan totta. Juonen kannalta on yleensä tärkeintä ymmärtää, kuka on kenenkin pomo, ei se, mitä virkanimikkeitä käytetään tai montako hierarkiaporrasta organisaatiossa on.
Tuon ajatuksen kannalta herää tietysti kysymys, kumman keskimääräinen lukija tuntee varmemmin: suomalaisten poliisiarvojen välisen järjestyksen vai sotilasarvojen välisen järjestyksen?
- Watson Holmes
6+9 kirjoitti:
Tuon ajatuksen kannalta herää tietysti kysymys, kumman keskimääräinen lukija tuntee varmemmin: suomalaisten poliisiarvojen välisen järjestyksen vai sotilasarvojen välisen järjestyksen?
En ota kantaa kysymykseesi, mutta se muistutti minua toisesta käännösongelmasta. Sotilasarvot käännetään joskus "sanatarkasti" varmistamatta vastaavuutta suomalaisiin arvoihin. Olen esimerkiksi törmännyt siihen, että kapteeniluutnanttia vastaava Royal Navyn arvo on käännetty komentajaksi.
Tuohon liittyvä mutta harvemmin käännöksiä haittaava kuriositeetti: briteissä ja jenkeissä laivaston luutnantti vastaa maavoimien kapteenia. Sen mukaisesti jenkkilaivaston luutnantin palveluspuvussa (vaalenruskea) käyttämä arvomerkki on se kaksoispalkki, joka maavoimissa ja merijalkaväessä on kapteenin natsa.
Ja kun nyt rupesin sotilasarvoista ja -arvomerkeistä puhumaan, niin mainitaan vielä yksi juttu: jenkkien natsoissa on erikoisuus, jota en tunne mistään muualta maailmasta: hopea on kultaa arvokkaampi. Aliluutnantilla ja luutnantilla on samanmuotoiset merkit, mutta alilutilla se on kultainen, luutnantilla hopeinen. Sama juttu majurin ja everstiluutnantin välillä.
- Poliisimestari Sisu
Yhdysvalloissa "inspector" on tavallinen poliisi (etsivä), kun taas Britanniassa se vastaa suomalaista komisariota.
Yhdysvalloissa poliisikoulun käynyt voi yletä "luutnantiksi" ja jopa siitä eteenpäin, mutta Suomessa komisariolta vaaditaan lakitieteen tutkinto. Yhdysvaltain "lieutenant" tekee usein tavallista kenttätyötä, mutta suomalaisella komisariolta se ei onnistu puuttuvan poliisikoulutuksen vuoksi.
Yhdysvalloissa on monta erilaista poliisia, mm. kaupungin poliisi, piirikunnan seriffi, osavaltion poliisi ja liittovaltion poliisi (FBI).
New Yorkin kaupungissa on noin 35.000 poliisia, johon joukkoon mahtuu monia eri arvoasteita.- Watson Holmes
Tuo oli minulle uutta, että "inspector" olisi jenkeissä ihan rivietsivä. Olen ollut käsityksessä, että virkanimike on yleensä "detective".
Suomalaisen komisarion kohdalla lankeat epätarkkuuteen, koska ainakin osalla komisarioista on rivipoliisin koulutus ja työkokemustakin (eräs tunnettu esimerkki istuu tällä hetkellä tutkintovankeudessa). Yleensä he ovat silloin suorittaneet OTK-tutkinnon työn ohessa.
Jenkeissä on muuten noita liittovaltion poliisiorganisaatioitakin useita FBI:n ohella. Ainakin DEA ja ATF sekä Federal Marshals.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244636- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483095- 542667
- 512599
- 2052597
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522328
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081529