Hajuste allerginen

Koska minulla on hajuste allergia niin en käytä mitään hajustettuja tuotteita.

Olen muutaman kerran pessyt pyykkiä taloyhtiön pyykkikoneessa ja vaikka huuhtelen koneen ennen pyykin laittoa

Niin nenä tukossa ja silmiä kutisee muutaman päivän.

Ilmeisesti pyykinpesukoneesta irtoaa hajusteita?
Ei kai muu auta kuin ostaa oma pyykinpesukone.
5123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koneita saa jopa ihan ilmaiseksi esim tori.fi palstalta. Jos hakit käytetyn koneen, niin puhdista se ennen omaa käyttöä laittamalla päälle valkopesuohjelmalle 90C asteeseen tyhjänä, mukaan tietysti noin 1/3 normaalista määrästä valkopesuainetta. Huuhteluainelokeroon etikkaa 1/2dl ja pesun jälkeen putsaat vielä luukun tiivisteet & nukkasihdin. Tuolla operaatiolla lähtee yleensä pahimmat "200% enemmän tuoksua" -saostumat. Itse muuten käytän tuota etikkaa pyykin huuhteluaineena, jos pyykissä sattuu olemaan sähköistyviä vaatteita, tai jotain kirppikseltä hankittua, tai muuten vaan tunkkaista. Pesuaineena käytän Neutral -merkkistä pesujauhetta. Tiesitkö muuten, että esim Omo Sensitive ei todellakaan ole hajusteeton enää nykyään, se on "miedosti hajustettu"!

Äänestä

sitruunahappo putsaa pesukoneen ja etikka ja sooda

sitruunahappoa saa apteekista parilla eurolla

Äänestä
  • Sitruunahappoa saa maataloustarvikekaupasta viiden kilon purkin noin 35 eurolla. Myydään porsaitten ripulilääkkeenä. Voi käyttää myös ruosteenpoistoon. Voi tehdä myös limsaa nimeltä siruunasooda: vesilasiin tasapääteelusikallinen sitruunahappoa ja saman verran ruokasoodaa ja sitten lasi täyteen vettä. Hyvää tulee ja halvalla! Mehu seassa antanee tarvittaessa makua ja väriä.

    Äänestä

Minulla myös hajusteyliherkkyys enkä enää käy taloyhtiön pyykkituvassa kun siellä HAISEE. Haju kulkeutuu suuhuni ja maistuu suussa koko päivän. Ihmettelen hieman miten eräs astmainen naapurini käyttää todella haisevaa pyykinpesuainetta. Hänen jälkeensä on ihan turha yrittääkään mennä sinne.
En enää menekkään kun koneissa on haisevia jäämiä vaikka kuinka huuhtelisi. Hommasin oman koneen.
Olen myös käyttänyt Rainbowin Sensitive color pesunestettä, se on edullinen ja hajuton mutta en tiedä kuinka ekologinen se on, joutsenlippu siinä kuitenkin on.
Kaupoissa pitää kiertää kaukaa pesuainehylly ja sitten kun itse tarvitsee sieltä ostaa niin pikakierros ja äkkiä pois.
En ole käyttänyt huuhteluaineita mutta ajattelin kokeilla jotain aromaattisia tippoja, luonnontuoksut nimittäin ei haittaa minua ja hajuvetenäkin käytän luomutuoksuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja pyykin pesu kirjoitti:

Koska minulla on hajuste allergia niin en käytä mitään hajustettuja tuotteita.

Olen muutaman kerran pessyt pyykkiä taloyhtiön pyykkikoneessa ja vaikka huuhtelen koneen ennen pyykin laittoa

Niin nenä tukossa ja silmiä kutisee muutaman päivän.

Ilmeisesti pyykinpesukoneesta irtoaa hajusteita?
Ei kai muu auta kuin ostaa oma pyykinpesukone.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu