Mitä olivat Arafatin todelliset saavutukset?

En halua rienata mahdollista vainajaa. Muistini on 58 elinvuoteeni varsin lyhyt, joten kysyn asiaa nuoremmilta "besserwissereiltä"?
7496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Arafat sai jonkinlaisen keskusteluyhteyden vastustajaansa. Ei ollenkaan väheksyttävää entiseltä terroristilta. Kunnioitan hänen pyrkimyksiään laillisin keinoin. Pommimiehet toivotan kadotukseen.

Äänestä
  • Tämä linja aiheutti käsitykseni mukaan Jasserille enemmän uhkaa omiltaan kun Israelilta...vaikka arestissa pitivätkin.

    Äänestä

  • ...hengitystään???

    Jos miehen mittavin saavutus on se, että hän on saanut jonkinlaisen yhteyden jo murhattuun Israelin entiseen pääministeriin(=Jitzhak Rabin), ei saavutus tule ikinä hyvittämään niiden satojen surmattujen palestiinalaisten ja israelilaisten menetystä, jotka Arafatin sallimilla terrori-iskuilla haudattiin marttyyreina kummallakin puolella...

    Äänestä

  • "entiseltä terroristilta". Arafat oli terroristi myös Oslon sopimuksen teon jälkeen.

    Äänestä

...nyt ainakin tietävät hänen "saavutuksensa".

Kyllä ne pankit nyt voisivat vähän tarkkailla ja raportoida, mitä sieltä lähi-aikoina tullaan nostamaan.

Eipä ole ikinä tullut seurattua noita palestiinan asioita mutta mitä nyt on tullut viime aikoina väkisinkin silmiin niin ymmärtää, että, jos tiedotusvälineet ovat vuosikymmenet näyttäneet ympäri maailmaa yötä päivää palestiinan "kurjuutta" niin kyllähän niillä Arafat nyt ainakin on hyvin rahastanut ja merkillistähän olisi, ettei niistä nyt mitään olisi sitten jäänyt Araftin tileille vai onko nekin avustusmiljardit jo sitten tuhlattu.

Eiköhän se palestiina ole ihan nautittavan ylellinen alue asua varsinkin nyt, kun siellä on se Suomen kehitysyhteistyöllä rakennettu must eli nk. "kulttuurikeskuskin", vaikka sitä palestiinan ja itse Arafatin puolta nyt varmaan harvemmin on näytetty.

Äänestä
  • kun ei sijoittanut omaisuuttaan esim.Gaazan tai Ramallahiin koska Juutalaiset olisivat sen varastaneet tai kateuksissaan tuhonneet.

    Äänestä

olen samaa mieltä kanssasi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Éino-Mies kirjoitti:

En halua rienata mahdollista vainajaa. Muistini on 58 elinvuoteeni varsin lyhyt, joten kysyn asiaa nuoremmilta "besserwissereiltä"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu