Olen takuueläkkeellä.
Mikä on se halvin tapa matkustaa junalla Keravalta Helsinkiin?
Eläkeläinen
6
332
Vastaukset
- halpaa kuin makkara
Matkakortti ja siihen alennusryhmä 2 niin matkan hinnaksi ei tule kuin 2,85 euroa
- Mennäään
Pummilla
- 2.5 vuotta pummilla
ruuhkajuna ja menet siellä lipunmyyntivaunuun, konnari ei ehdi kävellä koko junaa läpi edes teoriassa = ei sakkoja
- Ruti K.
Oikeasti köyhä ei matkustele edes junalla. =(
Jos Räty ihmettelee, tienaakohan vaan Suomessa kukaan vähemmän kuin 2800e / kk, osoittaa tietysti, kuinka kaukana päättäjät ovat todellisuudesta, mutta ennenkaikkea sen, etteivät ymmärrä, miten joku tulee toimeen alle 1500e/ kk.
Miten he/te voisivat ymmärtää, jos saa vain 1000e/kk, saati sen, että saat alle 500e/kk, tai niin, että nöyryyttävien avustusten ja tukien jälkeen, ei jää ns. omaan käyttöön sentin senttiä.
Ihan tosi.
Mielelläni työllistäisin itseni, vaikka 10e/h jos se ois mahdollista, vaan ei ole.
Joku sanoo, että työtä saa, jos vaan haluaa tehdä.
Virallisten työttömien lisäksi on toinen mokoma, joka ei ole kirjoissa, eikä kansissa ja heidän joukossaan toki on myös lahjakkaita, hyvin koulutettuja ihmisiä ja heille työnsaanti ehkä onnistuu, koska työ saattaa siinä kohtaa olla vain ajanviete joksikin aikaa.
Että voi voi. Verenpainetta on, samoin kolesteroolia, eli ylipainoa, joten en voi valittaa, koska ruokaa on riittänyt yli tarpeen, ylipainoon asti.
Hyvää tulevaa itsenäisyyspäivää eurooppalaiset. Suomi on menetetty.- Ymmärtääkö talkoorin
Hei vaan sinä Rutiköyhä! Jos tämä yhtään lohduttaa, niin samassa junassa ollaan.
Olen huonokuntoinen,sairas eläkeläinen. Asun yksin ja tarvitsisin usein apua milloin mihinkin asiaan. Ilahduin, kun huomasin, että pienessä kotikaupungissani toimii vapaaehtoisten talkoorinki. Iloni muuttui pettymykseksi kun luin talkooringin säännöt, sillä juuri sellaista apua tarvitsisin eniten tullakseni toimeen kotona.
Säännöissä lukee seuraavasti: Vapaaehtoinen ei käy kaupassa, ei siivoa, ei pese ikkunoita, ei silitä eikä laita verhoja, ei pese mattoja, ei auta suihkussa, ei käy kaupassa, ei käy apteekkiasioilla, ei saata terveyskeskukseen tai lääkäreihin, ei toimi auton kuljettajana, ei auta muuttamisessa, ei tee pihatöitä, eikä korjaustöitä.
Eläkkeeni on niin pieni, että en pysty ostamaan maksullisia palveluja yksityisyrittäjiltä.
Vapaaehtoiselle auttajalle keittäisin mielelläni pullakahvit kiitokseksi avusta.
Tunnen oloni turvattomaksi. Talkoorengasnimestä huolimatta on talkoohenki kadoksissa ja köyhät vanhukset jätetty koteihinsa pärjäämään omillaan ilman apua.
- Rutiköyhä
Keravalta Helsinkiin ei voi enää ostaa eläkeläislippua. Itse asun Keravan pohjoisosassa. Menen J:päähän Kyrölään, josta saa eläkeläislipun puoleen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674