Olen takuueläkkeellä.
Mikä on se halvin tapa matkustaa junalla Keravalta Helsinkiin?
Eläkeläinen
6
323
Vastaukset
- halpaa kuin makkara
Matkakortti ja siihen alennusryhmä 2 niin matkan hinnaksi ei tule kuin 2,85 euroa
- Mennäään
Pummilla
- 2.5 vuotta pummilla
ruuhkajuna ja menet siellä lipunmyyntivaunuun, konnari ei ehdi kävellä koko junaa läpi edes teoriassa = ei sakkoja
- Ruti K.
Oikeasti köyhä ei matkustele edes junalla. =(
Jos Räty ihmettelee, tienaakohan vaan Suomessa kukaan vähemmän kuin 2800e / kk, osoittaa tietysti, kuinka kaukana päättäjät ovat todellisuudesta, mutta ennenkaikkea sen, etteivät ymmärrä, miten joku tulee toimeen alle 1500e/ kk.
Miten he/te voisivat ymmärtää, jos saa vain 1000e/kk, saati sen, että saat alle 500e/kk, tai niin, että nöyryyttävien avustusten ja tukien jälkeen, ei jää ns. omaan käyttöön sentin senttiä.
Ihan tosi.
Mielelläni työllistäisin itseni, vaikka 10e/h jos se ois mahdollista, vaan ei ole.
Joku sanoo, että työtä saa, jos vaan haluaa tehdä.
Virallisten työttömien lisäksi on toinen mokoma, joka ei ole kirjoissa, eikä kansissa ja heidän joukossaan toki on myös lahjakkaita, hyvin koulutettuja ihmisiä ja heille työnsaanti ehkä onnistuu, koska työ saattaa siinä kohtaa olla vain ajanviete joksikin aikaa.
Että voi voi. Verenpainetta on, samoin kolesteroolia, eli ylipainoa, joten en voi valittaa, koska ruokaa on riittänyt yli tarpeen, ylipainoon asti.
Hyvää tulevaa itsenäisyyspäivää eurooppalaiset. Suomi on menetetty.- Ymmärtääkö talkoorin
Hei vaan sinä Rutiköyhä! Jos tämä yhtään lohduttaa, niin samassa junassa ollaan.
Olen huonokuntoinen,sairas eläkeläinen. Asun yksin ja tarvitsisin usein apua milloin mihinkin asiaan. Ilahduin, kun huomasin, että pienessä kotikaupungissani toimii vapaaehtoisten talkoorinki. Iloni muuttui pettymykseksi kun luin talkooringin säännöt, sillä juuri sellaista apua tarvitsisin eniten tullakseni toimeen kotona.
Säännöissä lukee seuraavasti: Vapaaehtoinen ei käy kaupassa, ei siivoa, ei pese ikkunoita, ei silitä eikä laita verhoja, ei pese mattoja, ei auta suihkussa, ei käy kaupassa, ei käy apteekkiasioilla, ei saata terveyskeskukseen tai lääkäreihin, ei toimi auton kuljettajana, ei auta muuttamisessa, ei tee pihatöitä, eikä korjaustöitä.
Eläkkeeni on niin pieni, että en pysty ostamaan maksullisia palveluja yksityisyrittäjiltä.
Vapaaehtoiselle auttajalle keittäisin mielelläni pullakahvit kiitokseksi avusta.
Tunnen oloni turvattomaksi. Talkoorengasnimestä huolimatta on talkoohenki kadoksissa ja köyhät vanhukset jätetty koteihinsa pärjäämään omillaan ilman apua.
- Rutiköyhä
Keravalta Helsinkiin ei voi enää ostaa eläkeläislippua. Itse asun Keravan pohjoisosassa. Menen J:päähän Kyrölään, josta saa eläkeläislipun puoleen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1433826
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1292603- 252198
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.332077Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191648Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321624Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291610Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321064- 931022
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64956