Olen säännöllisesti tekemisissä ihmisen kanssa, joka ei ole uskovainen, mutta joka janoaa uskon tuomaa rauhaa. Olen itse uskovainen ja olen evankelioinut hänelle. Ongelma, jota hän jatkuvasti tuo esiin, on että mitä jos hän ei ole Jumalan valittu jollain tapaa. Hän on pohtinut sitäkin, että onko hän pilkannut joskus menneisyydessään Pyhää Henkeä, koska ei voi tulla uskoon jne. Mitä voin sanoa hänelle? Hän siis haluaisi tulla uskoon, mutta hänessä ei vain syty uskoa. Mitä sanoisin..?
Tarvitsen viisaan neuvon
mitä tehdä
452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
>Ongelma, jota hän jatkuvasti tuo esiin, on että mitä jos hän ei ole Jumalan valittu jollain tapaa.
Mitä voin sanoa hänelle? Hän siis haluaisi tulla uskoon, mutta hänessä ei vain syty uskoa. Mitä sanoisin..? <
KUKAAN ihminen ei voi tietää kuka on JUMALAN ennalta määräämä ja ennalta valitsema tulemaan uskoon jo tässä ajassa. Sekin on todellisuutta, miten vain ja ainoastaan JUMALA tekee uskon ihmiseen.
Mutta, asiaa voi lähstyä myös siten, että kysyt miten hän käsittää uskon ja uskoon tulemisen. Onko se kädennostoin tulemista uskoon ja liehakoimista jne.... kuten tänä aikana usein kuvitellaan. Uskoontuleminen on mielenuudistus / mielenmuutos ja tämänkin muutoksen takana on JUMALA.
Itse ajattelen näin. Jos ihminen ei ole JUNMALAN valittu, niin tämä ihminen viisveisaa koko JUMALASTA. Ei ainakaan pohdi uskoontulemistaan tms.
Taas, jos ihminen on valittu, niin tälle ihmiselle JUMALA on aivoittanut ajankohdan uskon tulla häneen ja sinä olet tämän asian / pelastuksen tiedottaja. Kun JUNMALA tekee uskon ihmiseen, niin ihmisen osa on havainnoida tämä mieltymys JUNMALAN aivoituksia kohtaan eli mielen uudistus.
Ongelmallisinta tässä ajassa on se,- joka tuo myös väärää ahdistusta, on uskonnollinen opetus, miten ihmisen viitseliäisyydestä on kiinni haluaako hän tulla uskoon vaiko ei eli koko uskoontuleminen olisi ihmisteko.
No, jokainen ymmärtänee, miten ihminen ahdostuu kun ei voi tulla itseään puristamalla uskoon ja tauistalla on vielä hele.vetin opetus ja siitä aktivoitu pelkotila kiduttavasta JUMALASTA.
>Mutta, asiaa voi lähstyä myös siten, että kysyt miten hän käsittää uskon ja uskoon tulemisen. Onko se kädennostoin tulemista uskoon ja liehakoimista jne.... kuten tänä aikana usein kuvitellaan.<
Niin, voihan ihminen olla jo uskossa, mutta hänellä on väärä mielikuva uskovasta ihmisestä. Varmin merkki uskon tulemisesta ihmiseen on Raamatun ilmoituksiin mieltyminen / uskominen.
On suurenmoista saada olla jonkun rinnalla saattamassa häntä Jeesuken luokse. Rukoillaan, että ystäväsi löytäisi tien kotiin!
Koska hän pelkää, että hän on saattanut menneisyydessä sortua Pyhän Hengen pilkkaan, sinun tulisi selvittää hänelle mitä on Pyhän Hengen pilkka, jota ei saada anteeksi tarkoittaa. Raamattu lupaa pelastuksen jokaiselle, joka syntisenä huutaa avukseen Jeesusta Kristusta kääntyen rukouksessa Hänen puoleensa. Katuva saa aina syntinsä anteeksi Jeesuksen ristinkuoleman perusteella. Pyhän Hengen pilkkaan mennyt on paatunut, eikä sellainen enää kysele pelastusta eikä ahdistu syntisyydestään. Jeesusta elämäänsä etsivä ei ole siinä tilanteessa. Jumala itse lupaa pelastaa jokaisen Jeesusta avukseen huutavan.
Room. 10:13 "Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
Jos ystäväsi todella haluaa tulla Jeesuken luokse, voit rohkeasti ehdottaa hänelle yhteistä rukousta ja Jeesuksen pyytämistä hänen elämäänsä. Voit valmistautua siihen, että rohkeasti sitten myös julistat hänelle synninpäästön. Jos tuntuu luonnollisemmalta mennä yhdessä seurakunnassa alttarille rukoiltavaksi, voit ehdottaa sitä tapaa - alttarilla joku palvelee Jeesuksen työtoverina ja voi sitten julistaa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Voit Jumalan Sanalla vakuuttaa ystävällesi, että rukouksessa Jeesuksen luokse menevää ei heitetä pois, vaan otetaan vastaan.
Joh. 6:37 "Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos."
On luonnollista, että mielessä on epäuskoa ja epäilystä, ennen kuin kohtaamme Herramme ristin juurella. Kuuluuko ystäväsi valittujen joukkoon? Kyllä kuuluu, jos hän vain haluaa kääntyä Jeesuksen puoleen ja pyytää Häntä elämänsä Herraksi. Voit ottaa vaikkapa alla olevan tutun pienoisevankeliumin ja vakuuttaa hänelle, että siinä sanotaan "ettei yskikään", ei (nimi) Jaakkokaan hukkuisi.
Joh. 3:16 16 "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Jeesusta sydämeensä rukoilevan ei tarvitse epäillä, mitä uskoon tulossa tapahtuu ja mitä sen kokeminen on. Jumala sanoo, että Hän antaa voiman. Ystäväsi ei tarvityse yrittää mitään, ei tehdä elämänmuutoksia eikä muutakaan - Jumala antaa voiman ja vaikuttaa sydämen uskon ja sen muutoksen, mikä uudestisyntymisessä tapahtuu.
Joh. 1:12 "Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä."
Toivotan teille molemmille runsasta Jumalan siunausta - ole rohkea ja kulje ystäväsi rinnalle senkin jälkeen, kun hän on tullut uskoon. Muista viedä hänet raitishenkisiin hengellisiin tilaisuuksiin, ehkä johonkin pienpiiriin ja jakaa hänen kanssaan ajatuksia uskonelämästä.
Jo se tosiasia että hän on kiinnostunut uskoon tulosta on todistus Jumalan kutsusta ja vaikutuksesta hänessä ja hänelle. Jumala vetää häntä Jeesuksen luokse. Kun hän antaa itsensä Jumalan vietäväksi, hän lähestyy Jeesusta, Kun hän tulee Jeesuksen luokse, Jumala antaa hänet Jeesukselle. Jeesus ottaa vastaan jokaisen Isän Hänelle antaman ihmisen ja Hänen luokseen tuleva ihmisen. Koska ihmisen Jeesuksen luokse tuleminen johtuu siitä että Jumala antaa ihmisen Jeesukselle, Jeesus ei tietenkään hylkää sellaista ihmistä. Hän ottaa vastaan jokaisen Hänen luokseen tulevan ihmisen.
Koska Pyää Henkeä anteeksiantamattomasti pilkannut ihminen ei saa syntiään anteeksi, ISÄ JUMALA EI VEDÄ HÄNTÄ JEESUKSEN LUOKSE. Sellaista ihmistä ei uskon asiat kiinnosta. Kiinnostuksemme Jeesusta ja pelastusta kohtaan johtuu Jumalan kutsusta ja Jumalan puheesta. http://www.jaikal.se/48683132