KEINOJA YHTEISKUNNAN "HOMOHULLUUDEN" TORJUMISEEN ?????

Arto T

Jos uusi avioliitto laki menee läpi, sitä käytetään keppihevosena yhteiskunnallisten muutosten läpiajamiseksi. Homojärjestöt/aktiivit hyökkäävät yhtenä ensimmäisistä kohteista koulujen opetussuunnitelmien kimppuun homopropagandan sisällyttämiseksi opetussuunnitelmiin pakollisena osana. Ehdottomasti vanhemmille pitäisi saada mahdollisuus kieltää homopropagandan julistus koulussa omille lapsille samaan tapaan kuin on mahdollisuus kieltäytyä esim uskonnon opetuksesta, sillä sama asiahan tuo on. Englannissa esim. joitakin maineikkaita kristillisiä oppilaitoksia uhataan sulkemisella jolleivat ne ala opettamaan homoseksuaalisuden harjoittamisen hyväksymistä.

Suvaitsevaisuus rasismia käytetään jo nyt leimaamaan toisinajattelijoita, jos joku ei suvaitse/ajattele niin kuin me niin me emme suvaitse häntä. Keinoja sananvapauden säilyttämiseksi pitäisi löytyä. Media ei saisi käyttää suvaitsevaisuus rasismia lyömäaseena jolla tiettyjä ihmisiä ja heidän mielipiteitään mitätöidään.

Maissa jossa homoliitot on sallittu saatetaan esim. järjestö/yritys/pastori haastaa oikeuteen jos hän julkisesti vastustaa homoliittoja. Pelkät oikeudenkäyntikulut jo saattavat kaataa taloudellisesti heikossa asemassa olevan tahon. Israelissa häitä järjestänyt ravintola joutui lopettamaan häiden järjestämisen, homoaktiivien otettua sen silmätikuksi, sen kieltäydyttyä lesbohäiden järjestämisestä.

Luterilainen kirkko on sekin oma lukunsa jossa homoalttarin edessä rähmällään olevat papit ovat helppo uhri homoagendan edessä. Kauanko homoliittoihin kielteisesti suhtautuvat papit saavat jatkaa toimintaansa.

Jos uusi avioliitto laki menisi läpi joudumme tosissamme miettimään, miten yhteiskunnan "homohulluudelta" voi suojautua ja estää niiden tapahtumien toteutumisen Suomessa, mitkä maailmalla homoliitot hyväksyneissä maissa ovat jo käyneet toteen,

30

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärä palsta

      Lopeta Artokin tuo hypetys, tai mene asiaan kuuluvalle palstalle, mikäli haluat aiheesta keskustella.

      Näitä alkaa tulla ihan liikaa, ihmiskunta on sairas.

      • mieti sitä

        entäs jos se ajatus on kumminkin luterilaiselta?


      • mieti tätä(se aito)
        mieti sitä kirjoitti:

        entäs jos se ajatus on kumminkin luterilaiselta?

        Hyvät ihmiset:


        "Israelissa häitä järjestänyt ravintola joutui lopettamaan häiden järjestämisen, homoaktiivien otettua sen silmätikuksi, sen kieltäydyttyä lesbohäiden järjestämisestä. "

        Haluan sanoa painolla: Arto T 21.11.2014 22:4 VALEHTELEE TIETOISESTI SIITÄ MITÄ TAPAHTUI.
        Asia ei ole noin miten hän sanoi. En jaksa tajota että uskovaisena itseään markkinoiva ihminen tekee niin, mutta näin kuitenkin on.

        Kujinka kukaan haluaa "seurata jeesusta" jos se antaa vapaat kädet valehteluun?


    • Arto T

      Siis valehtelee tietoisesti, ei pidä paikkaansa, Israelissa mm. häitä järjestänyt ravintola kieltäytyi lesbohäiden järjestämisestä, minkä seurauksena heidät haastettiin oikeuteen ja ravintola joutui maksamaan isot korvaukset, tämän seurauksena ravintola joutui muuttamaan toimintaansa siten, ettei se enää järjestänyt häitä kenellekkään.

      • mieti tätä(se aito)

        Arto T

        Sinä valehtelet tietoisesti antamalla väärän kuvan asiasta!!!

        NÄIN tapahtui

        Häitä järjestänyt Jad Hashmonah kieltäytyi lesbohäiden järjestämisestä, tämä on totta.
        MUTTA Israelisssa EI V OI LAIN MUKAAN ravintola joka järjestää juhlia kietäytyä järjestämästä juhlia jollekin ryhmälle. SE olisi syrjintää. Syrjintä on kiellettyä.

        Asia on sama, kuin jos juhlia järjestävä ravintola Suomessa kietäytyisi järjestämästä johlat homo-, kristillis-, mormooni-, ranskalais-, tai romaniryhmälle.

        NIINPÄ SIIS SINÄ VALEHTELET TIETOISESTI VAIKENEMALLA SIITÄ, ETTÄ RAVINTOLA RIKKOI LAKIA.

        Kuvittelet kai, että ihmiset eivät tunne asiaa ja voit tietämättömyyttään käytää hyväksesi


    • Arto T

      Siis minähän tuossa nimenomaan totesin, että ravintola hävisi oikeudenkäynnin ja joutui maksamaan isot korvauksen siitä, että se oli toiminut asiassa omistajien vakaumuksen mukaan. Sen jälkeen he lopettivat häiden järjestämisen kaikille, koska oman vakaumuksen mukaan eivät voineet lesbohäitä järjestää, hieno saavutus homoaktiiveille. Tottakai he lain mukaan olivat väärässä jos he kerran hävisivät oikeudenkäynnin, sitä suuremmalla syyllä on taisteltava sitä vastaan että moinen lakihullutus ei tulisi Suomeen, jolla oman vakaumuksen pohjalta toimivat ihmiset pakotettaisiin lopettamaan oma yritystoimintansa.

      • mieti tätä(se aito)

        Ravintola rikkoi lakia ja sitä rangaistiin siitä.


        LAKI SIIS LAKI
        on se minkä takia syrjintä on kielletty. Ravintola rikkoi lakia ja sai rangaistuksen jonka jälkeen se lopetti toimintansa.

        Lain rikkominen on rikos ja rikokseen, tässä siis syrjintään ravintola syyllistyi ja sai rangaistuksen lain mukaan,.


      • mieti tätä(se aito) kirjoitti:

        Ravintola rikkoi lakia ja sitä rangaistiin siitä.


        LAKI SIIS LAKI
        on se minkä takia syrjintä on kielletty. Ravintola rikkoi lakia ja sai rangaistuksen jonka jälkeen se lopetti toimintansa.

        Lain rikkominen on rikos ja rikokseen, tässä siis syrjintään ravintola syyllistyi ja sai rangaistuksen lain mukaan,.

        ArtoT:n mielestä siis ei saa syrjiä juutalaisia, mustalaisia, vammaisia eikä venäläisiä mutta homoja ja lesboja saa.

        Vakaumuksen mukaan?

        Entä jos jonkun vakaumuksen mukaan vaikkapa juutalaiset ovat alempaa rotua? Tai Vammaiset pitäisi likvidoida?

        Onko vakaumus silloin oikea ohjenuora?


      • ykä töölööstä
        exhellari86 kirjoitti:

        ArtoT:n mielestä siis ei saa syrjiä juutalaisia, mustalaisia, vammaisia eikä venäläisiä mutta homoja ja lesboja saa.

        Vakaumuksen mukaan?

        Entä jos jonkun vakaumuksen mukaan vaikkapa juutalaiset ovat alempaa rotua? Tai Vammaiset pitäisi likvidoida?

        Onko vakaumus silloin oikea ohjenuora?

        Rotu on synnynnäinen ominaisuus. Homostelu on luonnotonta käyttäytymistä. Yäk!


      • mieti tätä(se aito)
        exhellari86 kirjoitti:

        ArtoT:n mielestä siis ei saa syrjiä juutalaisia, mustalaisia, vammaisia eikä venäläisiä mutta homoja ja lesboja saa.

        Vakaumuksen mukaan?

        Entä jos jonkun vakaumuksen mukaan vaikkapa juutalaiset ovat alempaa rotua? Tai Vammaiset pitäisi likvidoida?

        Onko vakaumus silloin oikea ohjenuora?

        Minua taas mietityttää Arton ja monen mjuun uskovaisen tapa valehdella peittäen valheen näennäistotuuteen:

        tälläinen voisi olla minun esittämänä tämä:
        "Suomessa mies tai nainen ei voi mennä naimisiin". Tota vai ei?

        Väite on tyypillstä Artoismia! Näennäisesti ..valhe? Tai ....totta?

        Sanotaan siis sopivasti jotta tulee väärä käsitys ja jätetään kaikki muu pois joka luo asiasta kokonaiskuvan. Olen nähnyt tuota valehtelua niin monen uskovan esittämänä että tunnen jo milloin kirjoittaja on uskovainen (tai esittää sellaista)


    • terv

      homous on synnynnäinen ominaisuus.

      onko töölöön hienostokaupungiosassa
      joku joka ei tätä tiedä?

      • ykä töölööstä

        Homostelu on sairasta luonnotonta. Niin se vain on. Jokainen on sen verran biologiaa lukenut ja homoja ja lesboja katsellut, että ei ole terveitten touhua.


    • terv

      homoutta on paljonkin luonnossa.
      homot kasvavat heteroperheissä ja silti ilman
      omaa syytään he eivät kykene heterosuhteeseen.
      ei siinä ole mitään sairasta.

      homoilla on samat ihmisoikeudet kuin muillakin.

      terveisiä töölööseen :)

      siellä ei taida olla gay kapakoita vai onko?

      • ykä töölööstä

        Homoilla on samat ihmisoikeudet kuin muillakin. Kukaan muukaan ei saa harjoittaa sairasta seksiä lain hyväksynnällä kuten, eläin-, lapsi-, sukulaisseksiä. Kuitenkin näilläkin ihmisillä on ihmisoikeudet kuten homoillakin ja hyvä niin. Avioliitto on naisen ja miehen liitto sitä ei homojen tule raiskata. Katso netistä jos homomestat kiinnostaa.


    • Arto T

      Kuten jo alussa totesin, niin uuden lain läpi meno tarkoittaisi sitä että lakia käytettäisiin Suomessa keppihevosena yhteiskunnallisen muutoksen ajamiseksi, lain suurimmat häviäjät olisivat esim. lapset joiden oikeutta isään ja äitiin rikottaisiin, lisäksi lakia käytettäisiin hyökkäysaseena toisinajattelijoita kohtaan ulkomaisen esimerkin mukaisesti, siis esimerkiksi juuri uskonnollisen vakaumuksen omaavia kristittyjä kohtaan jotka haluavat pitää kiinni Raamatun moraalikäsitteistä, ei ole ihme että liberaaliteologit peukuttavat niin innokkasti uudelle laille, he saavat uuden hyökkäysaseen jolla he voivat käydä kirkon sisällä vaikuttavien konservatiivien kimppuun ja yrittää syrjäyttää heidät lakiin vedoten.

      • mieti tätä(se aito)

        Saanko vastata?

        Jos laki tulisi voimaan, niin tietysti laki koskisi kaikkia niitä, joita yhteiskunnallinne muutos koskettaa. Muutoinhan yhteiskunta jakaantuisi kahtia:
        toisenlaisten ihmisten yhteiskunta (=kristityt heterot) ja
        toisenlaisten ihmisten yhteiskunta =muut

        Lain suurimmat häviävät ovat sinusta lapset. Heidän oikeuttaan isään ja äitiin...siis jos on olemassa oikeus, niin pitää olla sanktio jos oikeutta rikotaan, eiko totta? MItä tehdä perheessä josssa isä ottaa hatkat?



        Käsittäisin myös että kritityt uskovaiset saisivat pitää vakaumuksensa sillä kukaan ei sitä uhkaa..eihän?
        Mitä tarkoitat Raamatun moraalikäsityksellä, niin sen voisit kertoa, kiinnostaa.


    • Arto T

      #Heidän oikeuttaan isään ja äitiin...siis jos on olemassa oikeus, niin pitää olla sanktio jos oikeutta rikotaan, eiko totta? MItä tehdä perheessä josssa isä ottaa hatkat?#

      Vaikka isä lähtisikin, hänellä on kuitenkin ainakin elatusvelvollisuus sekä moraalinen velvoite toimia lapsen isänä, eihän isyys siihen lopu. Ja jos elatusvelvollisuutta yrittää laiminlyödä, niin siitä kyllä seuraa sanktioita.

      #Mitä tarkoitat Raamatun moraalikäsityksellä, niin sen voisit kertoa, kiinnostaa#

      kristinuskossa tuo tarkoittaisi lähinnä uuden testamentin opetusta.

      #Käsittäisin myös että kritityt uskovaiset saisivat pitää vakaumuksensa sillä kukaan ei sitä uhkaa..eihän? #

      Uutta lakia tultaisiin nimenomaan käyttämään toisinajattelijoiden, siis raamatusta kiinni pitävien kristittyjen hiljentämiseen, mitätöimiseen, tuomitsemiseen ja toiminnan estämiseen, toisin sanoen siis toisinajattelijoiden vainoamiseen. Siksi ko lakia ei tule saattaa voimaan.

      • mieti tätä(se aito)

        Raamatun mraalikäsitys on siis ut:n opetusta? Sukäli kuin tiedän, se määrielmä on aika vaikeasti määriteltävissä.

        En oiken tajua ajatustasi vainoamisesta..laitapa tarkemmin.
        Toiminna estäminen ei kaiketi ole tarpeen jos ei yhteiskunta hajoa kahteen:

        toisenlaisten ihmisten yhteiskunta (=kristityt heterot) ja
        toisenlaisten ihmisten yhteiskunta =muut

        Lakejahan potää myös kritittyjen heteroiden noudattaa siinä kuin muidenkin


    • terv

      tasa-arvo homoille!

      myös kirkossa joka muka ylläpitää rakkauteen
      perustuvaa uskontoa. ei käy että muka "uskovat"
      nyrpistelevät kahvipullansa takana ja lähettävät
      mielessään ällöttävät homot helvettiin.
      se aika on ohi.

      lapsi ja eläinseksiä säätelee ihan muut lait
      kuin avioliittolaki. luulisi "uskovaisten"
      tietävän tällaisen asian.

      • ole rehellinen

        Homostelu on synti eikä sitä millään "avioliitolla" muuksi muutu. Vain katumus ja parannuksen teko auttaa siihen kuten muihinkin synteihin.


    • terv

      tätä juuri tarkoitin.
      tämä puhe ei kuulu tähän aikaan.
      toivottavasti et ole tekemisissä ev lut kirkon kanssa.

      parannus? ei homolle ole olemassa
      mitään parannusta. sitä ei anna lääkäri
      eikä varsinkaan mikään pastori.
      homo on homo ja se on aivan ok.

      tuommoinen syntipuhe on ainoastaan
      syrjntää. huonosti peiteltyä oman homouden
      pelkoa mahdollisesti.

      • ole rehellinen

        Ei synti ole aikaan sidottu. Kas kun Jumala ei muuta mielipidettään. Homous on luonnotonta ja luomis järjestyksen vastaista touhua. Jos kirkko alkaa vihkiä homoja kaikki uskovat lähtevät kirkosta ja se ei todellakaan ole kirkolle edullinen vaihtokauppa. Rekisteröinti olisi pitänyt homoille riittää kuten sanoivat muutama vuosi sitten.


    • terv

      ole hyvä ja tutustu siihen mitä on tapahtunut
      esim muissa pohjoismaissa. kirkko on yhä edes
      vähän kiinnostava toimija, jos se seuraa aikaansa.

      jos suomen kirkko syrjii homoja tahallaan se
      menettää itse kaiken relevanssinsa. kansankirkko
      ei voi olla eri mieltä kuin kansa eikä suomen kansa
      ole mitenkään erityisen homofoobista.
      ketään ei kiinnosta puheet jostain
      ikuisesta synnistä. tutki omia syntejäsi.

      kuka tekee mitäkin sängyssään, ei kuulu millekään kirkolle.

      • ole rehellinen

        Onko se homojen syrjimistä jos heitä ei vihitä luonnottomaan ja Jumalan sanan vastaiseen avioliittoon?


    • terv

      on.

      se on homojen syrjimistä jos heitä ei vihitä avioliittoon.

      Suomen lakiperinteessä avioliiton ja nk uskonnon suhde
      katkesi peruuttamattomasti 1500-luvun uskonpuhdistukseen.
      millään jumalalla ei voi perustella Suomen avioliittolakeja.

      • pysykäähän lestissänne

        Aviopari on mies ja nainen. Ei kaksi miestä tai kaksi naista. Johan sen terve järki ja biologiakin sanoo. Homot on aina homopari ja lesbot lesbopari. Jos avioliitto ei käy sitten voi valita noista kahdesta muusta.


      • tasa-arvo on nyt

        Homot vihitän ihan samoilla ehdoilla avioliittoon kuin heterotkin.


    • terv

      Länsi-Euroopassa ja suuressa osassa Amerikkaa
      ei ole enää. Muutos on jo tapahtunut. Suomen pitää
      päättää haluaako se noudattaa lännen valtavirtaa vai
      niitä maita, jotka eivät vielä halua antaa homoille tasa-arvoa.
      Avioliittoon vihitään homoja Ruotsin kirkossa selvällä
      suomen kielellä.

      • pysykäähän lestissänne

        Ei ihmisten sukupuoli siitä muutu vaikka valheelliseen liittoon vihittäisiin. Itsepetosta moinen homovouhotus.


    • terv

      tämä on edistystä.

      jotkut ihmiset eivät halua elää valheellisessa
      heterosuhteessa nk kulissiavioliitossa.
      näitä ihmisiä varten avioliitosta poistetaan
      sukupuolivaatimus.

      ei ole vouhotusta tai sukupuolenvaihtoa.

      Googlettamalla saat selville missä osassa maailmaa
      valtio kustantaa homopareille sukupuolenvaihdosleikkauksia
      avioliiton solmimista varten. sellainen ei minun mielestäni
      ole edistystä vaan väkivaltaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      631
      2713
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2140
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      420
      2113
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      79
      1799
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1739
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1560
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1322
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1207
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1130
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      58
      1048
    Aihe